Ay-liike ei tue Tossavaista, yhyy!

Iso-mies-itkee

Reijo Tossavainen itkee Uuden Suomen blogissaan, että ammattiyhdistysliike tukee Antti Rinteen ja hänen puolisonsa vaalikampanjoita, mutta ei Tossavaisen porukkaa. Siis tämä sama Reijo Tossavainen, joka on muissa yhteyksissä ollut sitä mieltä, ettei ammattiyhdistysliikettä lainkaan tarvita, että ne jäykistävät valtiontaloutta ja ovat siis pahasta. Eiköhän jokainen yhdistys saa tukea juuri niitä ehdokkaita, joiden uskoo parhaiten ajavan yhdistyksellekin tärkeitä asioita? Miksi ihmeessä ammattiyhdistysliikkeiden pitäisi tukea esimerkiksi persuja?

17

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ynisevä_persu

      Kun tämä politiikka tuntuu olevan Tossukan mielestä kaikkien sotaa kaikkia vastaan, lienee häneltä aika idioottimainen vaatimus saada esimerkiksi persuille tai sekoomukselle ay-liikkeen vaalirahaa.

      Luonnollista ja oikein on, että ay-liike tukee ainoastaan niitä tahoja, jotka tukevat ay-liikkeen pyrkimyksiä. Ay-liikkeen puolelta olisi jäsenistön pettämistä, jos ay-liike tukisi poliittisia liikkeitä, jotka pyrkivät heikentämään työntekijöiden ja siinä sivussa ay-liikkeen asemaa yhteiskunnassa.

      Toosavainen kirjoittelee tapansa mukaan asioista, joista ei ymmärrä mitään.

      • liianpelottavaa

        Miksi Tossavainen ei vaadi persuille vaalirahaa sinisäätiöltä?


      • sinipuna
        liianpelottavaa kirjoitti:

        Miksi Tossavainen ei vaadi persuille vaalirahaa sinisäätiöltä?

        Kun ei tule punasäätiöiltä niin ei varmaan sinisäätiöiltäkään!


      • ihmisiksiolkaamme
        liianpelottavaa kirjoitti:

        Miksi Tossavainen ei vaadi persuille vaalirahaa sinisäätiöltä?

        Miksi Tossavainen ei vaadi rahaa persuille Soinisäätiöltä?


    • rtfg546u

      Jokaisen joka ei kannata SDP:tä kannattaakin erota AY -liikkeestä, joka tekee politiikkaa jäsentensä rahoilla.

      • Alkaako nyt persujen pako AY-liikkeestä?


    • Persut_ja_ay

      Fiksut ammattiyhdistysmiehet ja -naiset ymmärsivät jo metallin vaaleissa, minkälainen puolue persut on ja äänestivät omille johtopaikoilleen vain muutaman persun. Persut pitivät niistäkin vaaleista etukäteen aikamoista älämölöä, mutta kumman hiljaista on ollut vaalien jälkeen...

    • ripuloiva_toosavainen

      Ja Toosavainen päästi oikein emävaleen kommentoidessaan omaa US_blogiaan:

      "Reijo Tossavainen
      6.4.2015 13:17
      Ay-liikkeen jäsenmäärät ovat olleet pitkään laskussa. Keskeisenä syynä on se, että niitä käytetään vasemmistopuolueiden käsikassarana."


      Ay-liittojen jäsenmäärä on pienentynyt siitä syystä, että palkansaajat ovat siirtyneet Loimaan kassan kaltaisiin pelkkää työttömyysturvaa tarjoaviin työttömyyskassojen jäseniksi, koska eivät ymmärrä ay-liikkeen merkitystä palkansaajan etujen puolustajana.

      Tossavainen kirjoittaa edelleenkin asioista, joista hän ei ymmärrä mitään.

      • rahaasäästyy

        Kyllä on esim täysin järjetöntä maksaa PAMiin .. Demareille pumpataan vaalirahaa vaaleista toiseen. Matalapalkkaala joka on naisvaltainen. Mitään hyötyä ei ole liitosta.. Itse olin aikoinani vuosikymmeniä. Nuoret menkää pelkästään ns Loimaan kassaan.


    • ps.on.duunarin.surma

      Kokoomus, EK ja Persut. Siinä duunarin turma. Nuo kolme ajaa alas työntekijöiden turvaa ja ammattiyhdistysliikettä.

      Persuista on esitetty mm. työntekijöiden lakko-oikeuden rajoittamista (ps:n kansanedustaja Olli Immonen), työttömien duunareiden työttömyysturvan leikkauksta (ps:n Sampo Terho) ja puolueen edustajat ajoivat eduskunnassa nuorille työttömille palkatonto pakkotyötä.

    • puttos

      tosi on että esim. metalliliiton jäsenmäärä on kokenut hurjan laskun. Jäsenmäärästä osa on eläkeläisiä jotka ei ole maksavia jäseniä. Olen laskenut saanneeni n. 30% lisää palkkaa viimeisen 15v aikana. Palkansaajat keskim. 60% ja johtajat n.250%. ei ole ihme että palkansaajat valitsevat Loimaan kassan koska työmies on rahaton jonka pitää säästää joka asiasta. Tosin Rinteen vaimolle rittää AY-kassasta 30 000e

      • ps.oudossa.joukossa

        Elä viitti trollata. Kaikki tietää, että Suomessa metalliliiton duunarit ovat parhaiten palkattujen duunarin joukossa.

        Metalliliitto on onnistunut edunvalvannossa ja työntekijöille korkeampien palkkojen puolesta neuvottelusssa erittäin hyvin - työnantajaliittojen ja ek:n mielestä liiankin hyvin.

        On EK:n ja työantajien etu on, että kok ps romuttaa työntekijöiden asemaa ammattiliittoja haukkumalla. PS on hypännyt duunaripolitiikassa on ihan outoon porukkaan kun on ammattiliittoja romuttamassa.


    • Tervemenoa

      Mitä?! Eikö persujen pitänyt olla Suomen suurin työväenpuolue? Työväkihän se siellä ay-liikkeessä päättää, joten kai siellä jaetaan suurimmalle työväenpuolueelle automaattisesti sen ansaitsema osuus ay-liikkeen tuesta. Vai menikö se ay-vastaava Jari Lindströmin ay:n valtausprojekti sittenkin jotenkin poskelleen?

      Onneksi Tossavainen siirtyy kuluttamaan suomalaisten veronmaksajien rahoja hoitoihinsa Teneriffalla. Mahtaako tämä kouvolalaisena alivuokralaisena kansanedustajaksi valittu huijari siirtää nyt kirjansa pois Suomesta, kun maasta ei tullutkaan persudiktatuuria?

      • persun_peräreikä

        Toosavainenhan viettää ilmeisesti mielestään ansaitsemaansa lomaa kotona Teneriffalla, mikäli twiittinsä tältä päivältä eivät ole persutyyliin valheellisia.

        https://twitter.com/reijotossavaine

        Tossu leikkelee puutarhapensaita etelän lämmössä samaan aikaan kun me oikeat suomalaiset värjöttelemme täällä ISÄNMAASSA.


      • persun_peräreikä

        Ja Tossavainen on niin katkera Hesarille, Ylelle, Alex Stubbille ja Suomen kansalle, että hän tuskin vaivautuu paikalle kun Suomen eduskunta juhlistaa vaalikauden päättäjäisiä 15.2.2015.

        Tossu todennäköisesti köllöttelee Teneriffan auringossa ja kuluttaa SUOMALAISTEN VERONMAKSAJIEN MAKSAMAA ELÄKETTÄÄN ESPANJASSA.


    • ps.on.katkera

      Persut kiukuttelee nyt oikeille duunareilla kun eivät saanetkaa ääniä metalliliiton vaaleissa, joissa duunarit äänestivät.

      Perussuomalaiset rajusti kiville – ”Valtaus pysähtyi”
      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/121279-perussuomalaiset-rajusti-kiville-–-”valtaus-pysahtyi”

    • räyhäävä_persu

      Kyllä siellä Teneriffalla on taas peräreikä kipiänä. Tossukka ei kykene ymmärtämään sitä faktaa, että persuja ei pidetä vakavasti otettavana puolueena. Ei ole pidetty, ei pidetä eikä tulla pitämään.

      Kun toimittaja kirjoittaa tämän tosiasian lehteen, Tossukka hermostuu. Kyllä tässäkin tapauksessa se on Tossukka, jonka todellisuudentaju on hämärtynyt.

      "Reijo Tossavainen @ReijoTossavaine · 5 t 5 tuntia sitten

      Tänäänkin HS/Boxberg tietää, että vaalien 2. sijasta kisaavat vain sdp ja kok. Onko kyse ymmärtämättömyydestä ja/vai asennevammasta?"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1368
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      320
      614
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe