Useat liitot jakavat jäsenten rahoja vaalirahoituksiin, yhteensä miljoonia. Palkansaajilta varastetut rahat annetaan verottomina huijaripoliitikoille ja heidän kavereilleen.
Näin ajetaan työtä tekevien etua. Liitot ovat vitsi ja niissä on työssä vain ammattihuijarit.
Näin ajetaan työtä tekevien etua. Liitot ovat vitsi ja niissä on työssä vain ammattihuijarit.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vasemmistoliitton ja SDP:n vaaliehdokkaat pullistelevat jälleen kaikkien jäsenten maksamilla ay-maksuilla.
SAK:n johto on ohjannut liiton varoja SDP:lle 1970-luvulta lähtien.[39][40] Lisäksi SAK:n noin kahtakymmentä soppatykkiä on käytetty SDP:n vaalityössä, esimerkiksi eduskuntavaaleissa 2007.[41] Aikaisemmin presidentinvaaleissa 2006 SAK osti mainostoimistoilta satojen tuhansien eurojen mainoskampanjoita, jotka laajasti nähtiin SDP:n yrityksinä mustamaalata muita puolueita. SAK:n televisiomainos nähtiin niin vastenmielisenä, että SAK joutui sensuroimaan sen.[42][43][44][45] SAK osti sen tilalle uuden mainoksen.[46] SAK:n uusi mainos nousi Youtuben katsotuimmaksi videoksi.[47]
MOT-ohjelma sai käsiinsä kuitin, josta näkyy SDP:n saavan ammattiliitoilta vuodessa 400 000 euroa. SAK:n mukaan kysymys on ammattiyhdistysväen koulutukseen ja kokouksiin tarkoitetuista rahoista.
miksi ei saa tehdä enää
Sinä olet vitsi. Huono vitsi.
Äänestäkää porvarit liiton johtoon ainoastaan oikeistolaisia, niin silloin alkaa kokoomus ja muut oikeistopuolueet saamaan vaalirahaa.
On aivan turhaa täällä kitistä jos ette siihen pysty.
Kannattaa pitää silloin "möylyt mahassa".
Onneksi älysin erota korrpution vaivaamista ammmattiliitosta ja sen työttömyyskassasta jo 1990-luvulla.
Se on kyllä ikävää kun olet ollut työttömänä noin kauan.
Tietysti liittojen pitää osallistua heidän etujaan ajavien poliitikkojen vaalirahoitukseen. Niin se toimii työnantajapuolellakin, työnantajat ja työnantajaliitot tukevat sellaisia ehdokkaita jotka ajavat heidän etujaan ja työntekijöitten etujen karsimista ja palkkojen alentamistta.
Työntekijät olisivat ihan kusessa, jos vaalirahoitus olisi pelkästään työnantajien etuoikeus. Eduskuntaan täytyy tulla valituksi muutama sellainenkin ehdokas, jotka pistävät jarrua työntekijöitten etujen polkemiselle.
Korruptio haisee ja balalaikka soi. Sossupossut porsastelevat jäsenmaksuvaroilla ja karavaani kulkee.
Karavaani kulkee LiDin liiveriin, hyvän saksalaisen oluen ja makkaran....
Eivätpä juhli minunkaan jäsenmaksurahoillani, älysin erota ammattiliitosta ja ole ratkaisuuni tyytyväinen.
Erosit ehkä vaimostasi, ammattiliitossa et ole koskaan ollut.