Eli sheivasin kaikki karvat alapäästä pois ihaan höylällä ja saippualla ja nyt on sellaisia näppylöitä täynä...
Miten niitä kuuluu hoitaa vai katoaako ne ja kauanko siinä kestää ?!?!?!
Auttakaa ja kertokaa
11
713
Vastaukset 11
- Herkkäihoinen
Heti sheivaamisen jälkeen kannattaa iholle laittaa hoitavaa kosteusvoidetta, mieluiten hajusteetonta tai vain miedosti tuoksuvaa. Aloeverageeli myös rauhoittaa ihoa tehokkaasti. Ihoa kannattaa hoitaa vielä seuraavanakin päivänä rasvaten.
- niksipirkka_
Bionin post waxing lotion oli tähän ongelmaan ihan mullistava tuote. Mulla tuli kanssa ennen sheivauksen jälkeen aina koko alueelle punaisia kipeitä "patteja" ja ne näyttikin tosi epämiellyttäviltä (hävetti hieman sänkypuuhissa).. nyt kun laitan tätä ennen ja jälkeen sheivauksen niin ei tuu enää, ainoana miinuksena ehkä hieman yrttinen tuoksu :D mutta mielummin se kuin ne esteettisesti rumat patit ja kutina
http://www.vitobeauty.fi/product/10/post-waxing-lotion---sisaankasvaneita-karvoja-ehkaiseva-hoitoneste
- Tulehtunut
Karvatupet ovat tulehtuneet. Tämä tapahtuu hyvin herkästi alapäässä jossa on aina bakteereita "tarjolla" ja iho hautoontuu alushousuissa.
Heti sheivauksen jälkeen (ja ehkäpä myös ennen) on syytä puhdistaa iho jollakin desinfioivalla haavanhoitotuoteella. Kyseisiä puhdistusaineita on olemassa kirvelemättöminäkin.
Koska karvatupet on jo tulehtuneet, tuon desinfioinnin jälkeen hyvä parantava voide olisi Bepanthen. Aloeveraa sisältävää hoitotuotetta kannattaa käyttää heti sheivauksen ja puhdistuksen jälkeen. Se rauhoittaa ärtynyttä ihoa. - eisheivausta
Jos iho reagoi noin niin ei kannata sheivata ollenkaan.
Pidä mieluummin trimmaammalla alue siistinnäköisenä,mutta älä sheivaa paljaaksi. Monilla kun noi haittaoireet on yleensä pysyvät ja saattavat pahetakkin kun karvat kasvaakin ihon sisään ja siitä seurauksena todella kivuliaita paiseita. - bojoing
Mullekin tuli noin aikoinaan,no vieläkin joskus mutta ei pahasti. Kyllä säikähin minäkin ekoilla sheivaus kerroilla :D mä vaihdoin saippuan sellaseen shavaus geeliin se on parempi iholle,muista myös käyttää hoitavia rasvoja. Jos joskus alat vahaan tai sokeroimaan niin muista käyttää välillä kuorinta voidetta (ei tietenkään heti tai vähän ennen vahausta) vahauksesta tulee joillekin helpisti noita katvatuppi tulehduksia .
- bojoing
Niin ja ei yleensä kestä kauaa ,saatta päivän olla punottava ja pilkuilla , riippuu ihmisestä. Voit koittaa rauhottaa kylmällä vedellä
- Tafari
Voi teitä sheivaavia raukkoja. Häpykarvoilla on oma tarkoituksensa, ja noin sitä käy, kun aikuinen nainen yrittää saada itsensä lapsen näköiseksi sukuelimistä. Miksi edes pitäisi - pelkääkö kumppanisi aikuista naista?
- Tyteli
Kaikesta ei aina ole kumppanista tai ulkonäöstä kyse:) Sillä saahan sitä huvikseen sheivata pois tai jos on hoidettavaa ihoa siinä karvojen alla (niinkuin minullakin on) jos et yritä auttaa keskustelun aloittajaa, niin älä laita tänne mitään.
Ja sitte aiheeseen että voiko sitä ihoa kuoria kasvonaamiolla tai viilentää kylmägeelillä? - huhhh
No niinpä. Itse en keksi yhtäkään hyvää syytä sheivailuun. Karvoitusta voi toki siistiä saksilla ja bikinirajan tarvittaessa sheivata, mutta posliinit on jo mennyttä aikaa. Suomeen vaan kaikki muotioikut tulee niin pahasti jäljessä, kun ne kiertää tänne Viron ja Venäjän kautta. Itse asustan Keski-Euroopassa ja en ole enää muutamaan vuoteen onneksi törmännyt posliiniin. Esim. pariisittarilla on nykyään ihana luonnollinen tyyli: alapäässä pehmeä karvoitus, ei rintsikoita ja hyvin vähäinen meikki. Oikein oudolta tuntuu taas olla Suomessa, kun naiset on kaikkine hius- ja ripsilisäkkeineen kuin suoraan Pietarista tai Tallinnasta.
- Sheshesheikkaa
Kannattaa vaihtaa tapaa jolla poistat karvat. Niin olen kuullut, ettei kaikille sovi esim. sheivaaminen. Siksi en ite niin tee :(
- zinnki
Ennen sama ongelma. Kokeilepa sinkkivoidetta, siitä on mulle ollu kova apu! :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791319
- 821192
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83589Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44468Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455