Olen kuullut monenlaista tarinaa, että miten sentterin pitäisi pelata jne... Yleisin neuvo on, että "sentteri on hyökkäämässä ja ensimmäisenä puolustamassa". Kertoo aika helvetisti, että miten siinä sentterin paikalla sitten pelataan!
Miten sentterin tulisi liikkua/sijoittua jos omilla pakeilla on pallo hallussa omassa päädyssä?
Tai entä sen jälkeen kun vastustaja on saanut pallon haltuun hyökkäyspäädyssä?
Tai silloin kun pakit pitää oman maalin kulmat kiinni ja vastustaja pyörittää kulmissa ja maalin takana?
Osaako joku antaa hyviä vinkkejä? :)
Miten sentterin
7
10497
Vastaukset
- oslo
Vastaan lyhyesti kysymyksiisi... Jos jäi epäselvyyksiä, niin kysy.
Vastaukset kysymyksiisi riippuvat myös joukkueen taktiikasta, mutta oletetaan, että tässä käytetään sitä suosituinta, eli noppa 5:sta.
Jos pakeilla pallo hallussa omassa päässä, niin varmista maalin edessä (riippuen siis kuinka lähellä vastustajan pelaajat ovat). Tai hae paikkaa jommasta kummasta laidasta, niin että sinulle voi syöttää.
Jos vastustaja on saanut pallon ahltuun hyökköyspäässä, niin 1) nopeassa hyökkäyksessä juokset miljoonaa alas puolustukseen tai 2) hitaammassa hyökkäyksessä jäät karvaamaan noppa 5 muotoisessa kuviossa, eli olet puolen kentän tietämillä.
Viimiseen kysymykseen sanoisin, että vahdit maalinedustaa ja koitat pitää siitä syöttölinjat kiinni. Ja huomaat katsoa ehdottomasti vihun lapoja, ei pelkästään palloa. Selän takanakin voi tapahtua monenmoista...
Itse henk.koht. pelaan suht usein sentteriä. Sanoisin että tarvii olla monipuolinen, syöttö- ja juoksutaitoa tarvitaan ehdottomasti. Tärkeinpänä pidän ehkä kuitenkin vetojen peittämistä, jos omissa soi, joutuu aina tekemään vastustajan verkkoon yhden maalin enemmän.. - jeppe
Lisäksi vielä vinkki:
Oman joukkueen menetettyä pallo vastustajan päässä on helppoa laskea kolmeen eli sinun yläpuolella tulee olla nämä kolme vastustajaa. (olettaen, että omat pakit ovat omilla paikoillaan)Sinun mies on näistä yläpuolella olevista vastustajista likimain aina se joka sieltä lähtee hyökkäämään ensimmäisenä. (silloinhan omien laitureittesi miehet ovat enää jäljellä etupuolellasi eli vastujan pakit) Helppoa jos tajuaa tämän melkein helpon selostuksen. - vinkeistä
Kiitti vinkeistä! Eiköhän noilla neuvoilla perus asiat tullu selväksi jos joutuu sentteriksi ens pelissä...
- ...............
todella hyvät vinkit tuli mun mielest pelaan ite sentterinä käytän samoja kaavoja itseasiassa
- C#9
Olin just kirjottamas kunnes luin oslon viesti ja siin tulikin pääsääntöisesti kaikki, joten ei muuta kuin vinkistä vaariin ja pelaamaan!!
- Maltsev
sentteri peli on aika helppoa, mutta kuntoa täytyy olla. Kun omat pakit pitää palloa omassa päädyssä sentteri tulee pakkeja vastaan jotta pakit voivat käyttää sentteriä apuna ylös peluussa. Kun vastustajalla on pallo ja puolustetaan omassa päädyssä ottaa sentteri pois vastustajan sentterin ja myös peittää poikittais syöttöjen mahdollisuuden.Sentteri on salibandyn "libero".
- Anonyymi
En tiedä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741