Miten sentterin

pitäisi pelata?

Olen kuullut monenlaista tarinaa, että miten sentterin pitäisi pelata jne... Yleisin neuvo on, että "sentteri on hyökkäämässä ja ensimmäisenä puolustamassa". Kertoo aika helvetisti, että miten siinä sentterin paikalla sitten pelataan!

Miten sentterin tulisi liikkua/sijoittua jos omilla pakeilla on pallo hallussa omassa päädyssä?

Tai entä sen jälkeen kun vastustaja on saanut pallon haltuun hyökkäyspäädyssä?

Tai silloin kun pakit pitää oman maalin kulmat kiinni ja vastustaja pyörittää kulmissa ja maalin takana?

Osaako joku antaa hyviä vinkkejä? :)

7

11161

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oslo

      Vastaan lyhyesti kysymyksiisi... Jos jäi epäselvyyksiä, niin kysy.

      Vastaukset kysymyksiisi riippuvat myös joukkueen taktiikasta, mutta oletetaan, että tässä käytetään sitä suosituinta, eli noppa 5:sta.

      Jos pakeilla pallo hallussa omassa päässä, niin varmista maalin edessä (riippuen siis kuinka lähellä vastustajan pelaajat ovat). Tai hae paikkaa jommasta kummasta laidasta, niin että sinulle voi syöttää.

      Jos vastustaja on saanut pallon ahltuun hyökköyspäässä, niin 1) nopeassa hyökkäyksessä juokset miljoonaa alas puolustukseen tai 2) hitaammassa hyökkäyksessä jäät karvaamaan noppa 5 muotoisessa kuviossa, eli olet puolen kentän tietämillä.

      Viimiseen kysymykseen sanoisin, että vahdit maalinedustaa ja koitat pitää siitä syöttölinjat kiinni. Ja huomaat katsoa ehdottomasti vihun lapoja, ei pelkästään palloa. Selän takanakin voi tapahtua monenmoista...

      Itse henk.koht. pelaan suht usein sentteriä. Sanoisin että tarvii olla monipuolinen, syöttö- ja juoksutaitoa tarvitaan ehdottomasti. Tärkeinpänä pidän ehkä kuitenkin vetojen peittämistä, jos omissa soi, joutuu aina tekemään vastustajan verkkoon yhden maalin enemmän..

    • jeppe

      Lisäksi vielä vinkki:
      Oman joukkueen menetettyä pallo vastustajan päässä on helppoa laskea kolmeen eli sinun yläpuolella tulee olla nämä kolme vastustajaa. (olettaen, että omat pakit ovat omilla paikoillaan)Sinun mies on näistä yläpuolella olevista vastustajista likimain aina se joka sieltä lähtee hyökkäämään ensimmäisenä. (silloinhan omien laitureittesi miehet ovat enää jäljellä etupuolellasi eli vastujan pakit) Helppoa jos tajuaa tämän melkein helpon selostuksen.

    • vinkeistä

      Kiitti vinkeistä! Eiköhän noilla neuvoilla perus asiat tullu selväksi jos joutuu sentteriksi ens pelissä...

      • ...............

        todella hyvät vinkit tuli mun mielest pelaan ite sentterinä käytän samoja kaavoja itseasiassa


    • C#9

      Olin just kirjottamas kunnes luin oslon viesti ja siin tulikin pääsääntöisesti kaikki, joten ei muuta kuin vinkistä vaariin ja pelaamaan!!

    • Maltsev

      sentteri peli on aika helppoa, mutta kuntoa täytyy olla. Kun omat pakit pitää palloa omassa päädyssä sentteri tulee pakkeja vastaan jotta pakit voivat käyttää sentteriä apuna ylös peluussa. Kun vastustajalla on pallo ja puolustetaan omassa päädyssä ottaa sentteri pois vastustajan sentterin ja myös peittää poikittais syöttöjen mahdollisuuden.Sentteri on salibandyn "libero".

    • Anonyymi

      En tiedä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      74
      1208
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      930
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    5. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      772
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      709
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    9. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      695
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      596
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    12. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      535
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      168
      506
    17. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      116
      487
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe