TARVITSEN NEUVOJA

heipäheiii

Eli kertokaa KAIKKI mitä aloittelijan pitäisi tietää. Kiitos jo etukäteen. :)

4

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei! Ja tervetuloa hevosten maailmaan!
      Tässä nyt lähimmät perusasiat mitä tulee mieleen.
      - Käyttäydy rauhallisesti hevosten lähellä äläkä pidä turhaa meteliä.
      - Älä mene koskemaan vieraaseen hevoseen ilman omistajan tai hoitajan lupaa, kaikki eivät välttämättä ole niin kilttejä kuin miltä näyttää.
      - Älä anna niille makupaloja ilman lupaa etteivät ne opi kerjäämään ja näykkimään.
      - Jos ja kun jokin asia alkaa askarruttaa, kysy rohkeasti kokeneemmilta. Asiallinen talliväki kyllä kertoo ja neuvoo kaikessa missä voi.
      - Kun menet tallille, laita yllesi jostavat ja mukavat vaatteet jotka eivät ole mitään liukasta materiaalia. Esim puuvilla on hyvä vaihtoehto. Jalkineilla ei sinänsä ole niin väliä, kunhan ei haittaa jos ne likastuvat. Ratsastukseen tosin tarvitset esim tavalliset saappaat joissa on hiukan korkoa. Kannalliset kengätkin kyllä käyvät, mutta saappaat ovat paremmat, koska niissä on korkeat varret jotka suojaavat pohkeita hiertymiltä joita aloittelijoille yleensä helposti tulee ennen kuin jalat alkavat pysyä kunnolla paikoillaan.
      - Ennemmin tai myöhemmin tulet kuulemaan kaikenlaisia hurjia juttuja siitä mitä kaikkea ihmisille on hevosten kanssa käynyt. Hevoset ovat eläimiä ja niiden kanssa kyllä sattuu ja tapahtuu, mutta älä anna niiden juttujen säikyttää itseäsi. Aloittelijoille valitaan rauhallisia hevosia, joten ei tarvitse olla huolissaan siitä, että saisi alleen "jonkun hullun". Vaikeammat ratsut ovat edistyneemmille ratsastajille.
      - Saatat jossain vaiheessa tuntea itsesi hölmöksi kysellessäsi "tyhmiä" kokeneemmilta, mutta muista, että jokainen on ollut aloittelija joskus, ja jokainen on käynyt läpi saman kyselyvaiheen. Hevosista ei koskaan opi tietämään kaikkea, vaan kokeneillekin tulee vastaan uusia juttuja ja yllätyksiä. Älä siis lannistu, vaikka tuntuisikin että joudut kyselemään asioista lakkaamatta.

      Tässä tosiaan ovat pikaiset perusasiat, mutta aloittelija pärjää niillä jo pitkälle. Lisää oppii sitä mukaa kun kokemusta tulee lisää, ja se on prosessi joka jatkuu niin kauan kuin harrastuskin.

      • heuoäheiii

        Kiitos!


      • juusgokorva

        Tähän ei mitään lisättävää! Tekniset ratsastusjutut oppii sitten tunnilla tekemällä.


    • Tallityttö

      No... Yritä olla kokoajan rauhallinen. Äläkä tee missään vaiheessa äkkinäisiä liikkeitä, koska hevoset säikähtää ihan normaaleja asioita esim. Sateenvarjon aukasemista. Kun menet käyntiä pidä pohkeet hevosessa kiinni, kädet rentoina, hyvä ryhti. Kun stoppaat hevosen yritä se tehdä mahdollisimman pienillä liikkeillä, eli älä nojaa eteempäin, ja kädet pidä suurinpiirtein samassa kohdassa koko ajan. Kun menet ravia nämä samat jutut, mutta kun kevennät ja menet ylös ja alas niin mieti että yks kaks, niin pysyt hevosen tempossa. Jos tulee sellainen tilanne että haluat pitää jostain kiinni niin voit pitää: satulasta, hevosen harjasta, tai satulan alla olevasta satulahuovasta (en ole aivan varma onko se satulahuopa). Näitä juttuja voit myös kysyä henkilökunnalta, tai lainata kirjastosta hevoskirja. Äläkä pelkää putoamista, sillä jossain vaiheessa kuitenkin putoaa, mutta ole varovainen hevoset on kuitenkin eläimiä. Jos et ole varma jostain kysy sieltä vaikkapa opettajaltasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe