Missä työssä saisi asua kohdemaassa pidempiluontoisesti? Haluaisin kokea erilaisia kulttuureja pidempään kuin parin viikon lomamatkojen verran ja oppia puhumaan monia kieliä sujuvasti.
Työ, jossa voi asua eri maissa pidempään?
9
199
Vastaukset
- tällaista-haluan
Oho, tämän piti tulla tuonne työ ulkomailla -osioon...
- Ap- tällaista-haluan
Eikun mitä sekoilen, tulihan se. :D Pahoittelut!
- menolippumaailmalle.com
Hei, ylläpidän www.menolippumaailmalle.com -sivustolla listaa suomenkielisille tarkoitetuista ulkomaan työpaikoista. Ehkä löydät listalta sinulle sopivan duunin.
- hyifan
just joo ei ole tota sivua olemassakaan
- 34y343y4
hyifan kirjoitti:
just joo ei ole tota sivua olemassakaan
On se, pälli.
- ju-u
EU-alueella voi olla missä maasa tahansa niin pitykään kuin huvittaa, Aasiassa n. 3 kk per maa kerrallaan.
- Ja-a
Jep, ja EU:n ulkopuolelle suunnattaessa kannattaa ensin selvittää millainen viisumi tarvitaan, että töitä saa tehdä. Viisumikäytännöt ja vaatimukset vaihtelee maittain, kuin myös viisumitta työskentelyn seuraukset.
Töitä/viisumia hakiessa koulutus ja työkokemus on tärkeitä, ns. hanttihommiin ei yleensä viisumia myönnetä.
- l456jhgfd
Diplomaattiputkeen kannattaa hakea jos vanhemmilla sopivat kontaktit tiettyihin tahoihin. Muussa tapauksessa kannattaa harkita alkaa reportteriksi, valokuvaajaksi tai matkaoppaaksi, tosin millään niistä ei helposti elä. Jos olet päättänyt nähdä maailmaa niin älä anna rahanpuutteen estää sitä, vähälläkin pystyy matkustaan ja asuun ulkomailla.
- Ltltl
It insinööri, kauppatieteiden maisteri, tradenomi... Ainakin noilla aloilla voi saada kansainvälisen työsopimuksen oikeanlaisella työkokemuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567805Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675901Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515283Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084622Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072333Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31216Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41175Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371026Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974