apua kokeneemmilta, hyytyvä poni

V.v

Kisaan siis yhellä hepalla, jolla on tapana hyytyä esteradalle. Mitä asialle vois tehä?
Hepalla on lisäksi tosi huono kunto, joten hirveän rankkoja alkuverkkojakaan en voi tehdä :/

2

88

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      Ensinnäkin: Ala nostaa sen kuntoa. Jos sillä on huono kunto, eihän se jaksa hyppiä esteitä, ei ihme jos se hyytyy. Ja kun se saa lopettaa hyppäämisen huonon kunnon takia, se oppii että hyppäämällä huonosti tai jopa kieltäytymällä sen ei tarvi hypätä. Käsissäsi on ennenpitkää hevonen joka kieltää aina. Toivottavasti se on oma tai ainakin hoitoheppa jolla saat mennä paljon, muuten asian korjaaminen on vaikeata.
      Jätä esteet kunnes sen kunto ja sitä myöten jaksaminen on parantunut. Korkeintaan kavaletteja ( 30 cm ) voit mennä ja niitäkin vain parin viikon välein. Satunnaisesti voit hypätä korkeampiakin mutta vain pari hyppyä kerralla. Muistathan aina jättää hyvään suoritukseen, siksi ei saa hypätä paljoa ennenkuin kunto kestää. Mieluummin liian vähän kuin tarpeeksi mutta huonosti.
      Ratsasta se hikeen joka kerta kun menet sillä ja kiipeile mäkiä jos voit. Ratsasta myös metsässä jossa se joutuu nostelemaan kavioitaan eri tavalla kuin kentällä, maantiellä tai tasaisella maalla. Se kehittää sen tarkkaavaisuutta, auttaa myöhemmin esteradalla.
      Muista kävelyttää kuivaksi tai edes melkein kuivaksi ja ota muutenkin pitkät loppukäynnit, säästää jalkoja rasitukselta.

      • Meinasin sanoa samaa, mutta Kasiro ehti ensin. Huomautan lisäksi, että jos hevonen väsähtää yhtä pahasti aina hypätessään, se saattaa alkaa inhota hyppäämistä ylipäätään jopa siinä määrin, ettei lopulta suostu enää ylittämään edes maapuomia. Kannattaa siis suhtautua vakavasti tuohon kunnonkohotukseen ennen kuin sillä alkaa hypätä kunnolla ja valmistautua kisoihin. Toivottavasti tosiaan hevonen on oma tai hoidokki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      120
      1416
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      133
      1037
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      43
      982
    4. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      727
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    6. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      23
      681
    7. 32
      675
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      553
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      544
    Aihe