Kisaan siis yhellä hepalla, jolla on tapana hyytyä esteradalle. Mitä asialle vois tehä?
Hepalla on lisäksi tosi huono kunto, joten hirveän rankkoja alkuverkkojakaan en voi tehdä :/
apua kokeneemmilta, hyytyvä poni
2
67
Vastaukset
- Kasiro
Ensinnäkin: Ala nostaa sen kuntoa. Jos sillä on huono kunto, eihän se jaksa hyppiä esteitä, ei ihme jos se hyytyy. Ja kun se saa lopettaa hyppäämisen huonon kunnon takia, se oppii että hyppäämällä huonosti tai jopa kieltäytymällä sen ei tarvi hypätä. Käsissäsi on ennenpitkää hevonen joka kieltää aina. Toivottavasti se on oma tai ainakin hoitoheppa jolla saat mennä paljon, muuten asian korjaaminen on vaikeata.
Jätä esteet kunnes sen kunto ja sitä myöten jaksaminen on parantunut. Korkeintaan kavaletteja ( 30 cm ) voit mennä ja niitäkin vain parin viikon välein. Satunnaisesti voit hypätä korkeampiakin mutta vain pari hyppyä kerralla. Muistathan aina jättää hyvään suoritukseen, siksi ei saa hypätä paljoa ennenkuin kunto kestää. Mieluummin liian vähän kuin tarpeeksi mutta huonosti.
Ratsasta se hikeen joka kerta kun menet sillä ja kiipeile mäkiä jos voit. Ratsasta myös metsässä jossa se joutuu nostelemaan kavioitaan eri tavalla kuin kentällä, maantiellä tai tasaisella maalla. Se kehittää sen tarkkaavaisuutta, auttaa myöhemmin esteradalla.
Muista kävelyttää kuivaksi tai edes melkein kuivaksi ja ota muutenkin pitkät loppukäynnit, säästää jalkoja rasitukselta.Meinasin sanoa samaa, mutta Kasiro ehti ensin. Huomautan lisäksi, että jos hevonen väsähtää yhtä pahasti aina hypätessään, se saattaa alkaa inhota hyppäämistä ylipäätään jopa siinä määrin, ettei lopulta suostu enää ylittämään edes maapuomia. Kannattaa siis suhtautua vakavasti tuohon kunnonkohotukseen ennen kuin sillä alkaa hypätä kunnolla ja valmistautua kisoihin. Toivottavasti tosiaan hevonen on oma tai hoidokki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794