T.Kurulan vaalikiertue Päivikin matkailuautolla

Mielenkiintoinen tieto jutun lopussa, Timo Kurulan vaalikiertue tehdään Päivikin matkailuautolla.

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/nyt-kuntapoliitikkoa-epaillaan--nain-kittila-sotku-eteni/?shared=76583-f588e55c-4
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei aukea tuo linkki. Soppii eppäillä mistä johtuu. Jos Päivikin autolla niin se tästä vielä puuttui...

Äänestä

Ja miksei Päivikki sais tukea ihan ketä vain haluaa ehdokasta.Voi haloo miten olette katkeria ja kateellisia.

Äänestä

Kuka sanoo että tukee? Päivikki tekee bisnestä ja TK-maksaa, reilu kerho. Sama voi olla myös toisinpäin, TK tekee politiikkaa ja siitä voi joku olla höveli.

Tämä kaiketi jatkuu vaikka mihin, päätyy sitten sinne raastupaan jossa puidaan mahtuuko se joihinkin raameihin jossa on laki mukana,

Äänestä
  • Niinä tämähän on se pointti, Kittilässä laki on aina vain yksi mielipide muiden joukossa. Liiketoimintaa pitää harjoittaa ja se on aina enemmän tai vähemmän henkilöpeliä. Mitä enemmän suljettu systeemi tai monopoli sitä enemmän henkilöpeliä. Surkeimmat bisnekset ovat oligarkiaa kuten Venäjällä. Vääräuskoiset likvidoidaan.

    Kurula on ilmoittanut vaalirahoitusbudjetissaan että yli 1500 lahjoituksia ei ole tehty. Jos Päivikin autolla on tehty matkaa yli 7000 km pelkät bensat nostaa summan reippaasti yl rajan.

    Saa tukea, mutta läpinäkyvyyttä pitää olla. Ulkopaikkakuntalaisena on pakko todeta, että koko Kittilän touhu aiheuttaa käsittämättömän myötähäpeän tunteen. Jää Suomen historiankirjoihin, voiko olla tässä maassa näin surkeaa porukkaa. Päivikin telkkariesittelyt omasta kämpästään ovat häpeän huippu. Ketä kiinnostaa tyylirikko kämppä, jos ansainta on kusetusta ja kuntapäättäjät peesaa velipojan pelastusta. Etelän pellet nauraa, vaikka ostaakin sen ylihintaisen bissen junttikuppilasta.

    Äänestä

  • Pakko kertoa pari esimerkkiä. Moni kantasuomalainen on ollut todella hämmästynyt kun ovat lukeneet tai kuulleet miten Kittilässä on asioita hoidettu. Moni ei pysty uskomaan, että Suomen valtiossa on tällaisia ihmisiä, joilla ei ole tippaakaan oikeustajua tai moraalia. Suomalainen yhteiskunta on kasvattanut meidät tietynlaisiin arvoihin, joita suomalaiset pitävät arvossa. Lapista kuitenkin saa sellaisen vaikutelman, että siellä ei toimikaan yhteiskunta samalla tavalla kuin muualla maassa. Siellä on aivan jotkut muut arvot ja moraali. Oikeuskäsitys ja varsinkin käsitys valtiostamme on täysin jotain muuta kuin mihin muualla Suomessa on totuttu.
    Lappilaiset haukkuvat aina ja joka tilanteessa kantasuomalaisia ja vetävät marttyyrikortin. Lappilaiset ovat aivan pahimpia rasisteja, joita olen tässä maassa kohdannut. Minulle on alkanut tulla tunne, että lappilaiset ovat samanlaisia kuin meidän eräät maahanmuuttajaryhmät. He eivät sopeudu suomalaiseen yhteiskuntaan, eivätkä edes halua sopeutua. Hankaavat joka asiassa vastaan ja vaativat erioikeuksia ja itsehallintoa. Tämä on aivan käsittämätöntä. Olen asunut Lapissa ja tiedän. Olen ollut huuli pyöreänä. En ole eläissäni kokenut sellaista syrjintää ja pilkkaa, kuin Lapissa asuessani.
    Lapissa on jotain aivan perustavanlaatuisesti vialla ja tämä Kittilän sotku on vain jäävuorenhuippu ja esinäytös.

    Äänestä

  • Tiukka mielipide, haastava ja yleistävä. Lapissa on väkeä moneen rekeen, löytyy myös paikallisia "keisareita" ja niille lakeijat.
    Kantasuomalaisten kanssa vastakkain asettelua lietsovat myös paikalliset poliittiset kukonpojat, "etelä" varastaa kannanotoilla. Lapin Kansan vaalimainonta kertoo sen paremmin kuin hyvin.
    AM otti esiin Kittilän sosioekonomiset erot, ja siitäkös nousi älämölö. Toimistojen kahvihuoneiden ja työmiesten taukotilojen koulutuspohjassa on isot erot, myös koko Suomessa.
    Kittilässä/Sirkassa lupa olla erimieltä on rajallinen. Tilanne kääntyy, ja se näkyy myös turhautumisena päättäjien jatkuvaan käryyn moraalittomuudesta.

    Nyt Kurula, millon Tarmo, milloin loput...aivan kohta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KRP_hoitaakyllä kirjoitti:

Mielenkiintoinen tieto jutun lopussa, Timo Kurulan vaalikiertue tehdään Päivikin matkailuautolla.

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/nyt-kuntapoliitikkoa-epaillaan--nain-kittila-sotku-eteni/?shared=76583-f588e55c-4

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu