Nopeaa apua :)!

kuntoon

Moro!
Elikkäs oon 20v mies ja mitat on 98kg/186cm eli ylimääräistä on aikas reippaasti : (
Nyt maanantaina alan käymään pitkästäaikaan salilla ja tälläinen ohjelma tarttui silmään.


Treeni A
Kyykky 3x5
Penkkipunnerrus 3x5
Maastaveto 1x5

Treeni B
Kyykky 3x5
Pystypunnerrus 3x5
Soutu levytangolla 3x5

Viikko 1:
Maanantai - Treeni A
Keskiviikko - Treeni B
Perjantai - Treeni A

Viikko 2:
Maanantai - Treeni B
Keskiviikko - Treeni A
Perjantai - Treeni B

ja jatkuu noin eteenpäin.

Ohjelman laatijan mukaan sopivien painojen valinta tehdään näin:

Ensimmäisellä treenikerralla kussakin liikkeessä tehdään ensin tyhjällä tangolla ensin viitonen, ja tarvittaessa useampiakin sarjoja. Kun liikerata on kunnossa, lisätään painoa maltillisesti (liikkeestä ja harjoittelijan koosta riippuen, paljonko tämä tarkoittaa) ja tehdään taas kevyt viitonen.

Tämän jälkeen toistetaan painon lisääminen tankoon ja uuden sarjan tekeminen niin monta kertaa kuin tarvitsee, että toistot hidastuvat. Ei siis tarvitse pierrä verta, vaan toiston hidastuminen riittää. Tämä on sopiva aloituspaino, ja tällä painolla voi tehdä jäljellä olevat sarjat joiden määrä riippuu liikkeestä.

Kun tuo sopiva aloituspaino on nyt löytynyt, seuraavalla treenikerralla voidaan painoa lisätä hieman ja jatkossa kasvattaa aina treenistä toiseen.

Onko tuossa ohjelmassa mitään järkeä kun painoa alan puottamaan ja kehoa muokkaamaan? Tiedän että samaan aikaan se on vaikeaa!

Cardiota sitten välipäivinä??? vai palanko tuolla lailla loppuun nopeasti?? 3 kyykkyä viikossa on kumminkin aika paljon! ja mitä cardiota olisi paras tehdä? sali sijaitsee uimahallissa eli onko uinti hyvä tapa? toinen mikä kävi mielessä on rappusten kävely/hölkkä/loikkimen? tuossa viesressä on aikas näppärät hyppyrimäen portaat mitä voisi käydä kävelemässä!

Kiitos avusta!

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terve.

      Mm, liikaa painoa? Oletko ikinä harrastanut mitään täysipäiväisesti? Meidän miesten kehot taitaa siis aika paljonkin vaihdella.

      Suosittelen sua käymään neljä - kuusi kertaa viikossa kävelylenkillä kuukauden ajan alkuus. Lenkit 5km - 10km. Reipasta 6-7km/h vauhtia. Kävely tuo sinulle hyvän hien päälle ns, kasvattaa peruskuntoa ja vahvistaa tukilihaksia.

      Kun alat olemaan hyvässä vireessä tämän suhteen niin huomaat, että sinulle on tullut pitkäjänteisyys käydä salilla tekemässä treenejä.

      Muista oikea palautuminen ja ruokavalio. Raejuustoo, tonnikalaa, lohta jne... Hedelmiä välipalaksi, maitoa ja PALJON (3-5ltr) vettä päivässä. Keep it simple.

      Muista venytellä hyvin aamuin ja illoin. Käy hierojalla (1h-1.5h/kerta) 3 viikon välein.

      Siitä ny alkuus liikkeelle.

      Terv. Ex-jääkiekkomaalivahti ja nykyinen yleisurheilija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      122
      4592
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3900
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3549
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3290
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2982
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2549
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2452
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2196
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      17
      1849
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1745
    Aihe