Siis oikeasti, mitä paskaa tämä laji on?

r4egtfb

Olen seurannut monia eri joukkuelajeja ainakin satunnaisesti ja tämä on kyllä ainoa laji missä hävittyjäkin pisteitä juhlitaan porukalla. Siis oikeasti, piste hävitään ja silti juhlitaan kuin oltaisiin voitettu se piste?

Juhliiko noi koko pelinkin häviämistä?

2

476

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiiikeritonrautaa

      Kyllä huomaa tosiaan, että et oo lajia seurannu. Se, että sinä ihmettelet tiettyä osa-aluetta lajissa ei tarkoita sitä, että jokin siinä osa-alueessa mättäis vaan et vaan ole ymmärtänyt asian pointtia.

      Lentopallo on tosi nopeatempoinen laji jossa tuomarit joutuu tekemään päätöksiä sekunneissa. Suurin syy sille hävityn pisteen "juhlimiselle" on vaikeuttaa tuomarin päätöstä.

      Esimerkkitapaus: Pallo menee torjunnan käsistä leveäksi niin ei torjujan kannata laittaa pettyneenä leukaa rintaan ja näin viestittää tuomarille, että osuma käteen tuli.

      Toinen syy on varmasti sitten ryhmärengen ylläpitäminen vaikeissakin tilanteissa. Sama pätee mm. Tenniksen nelinpelissä jossa parin kättä läpsäistään epäonnistuneenkin suorituksen jälkeen.

    • Anonyymi

      samaa mieltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe