Siis oikeasti, mitä paskaa tämä laji on?

r4egtfb

Olen seurannut monia eri joukkuelajeja ainakin satunnaisesti ja tämä on kyllä ainoa laji missä hävittyjäkin pisteitä juhlitaan porukalla. Siis oikeasti, piste hävitään ja silti juhlitaan kuin oltaisiin voitettu se piste?

Juhliiko noi koko pelinkin häviämistä?

2

452

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiiikeritonrautaa

      Kyllä huomaa tosiaan, että et oo lajia seurannu. Se, että sinä ihmettelet tiettyä osa-aluetta lajissa ei tarkoita sitä, että jokin siinä osa-alueessa mättäis vaan et vaan ole ymmärtänyt asian pointtia.

      Lentopallo on tosi nopeatempoinen laji jossa tuomarit joutuu tekemään päätöksiä sekunneissa. Suurin syy sille hävityn pisteen "juhlimiselle" on vaikeuttaa tuomarin päätöstä.

      Esimerkkitapaus: Pallo menee torjunnan käsistä leveäksi niin ei torjujan kannata laittaa pettyneenä leukaa rintaan ja näin viestittää tuomarille, että osuma käteen tuli.

      Toinen syy on varmasti sitten ryhmärengen ylläpitäminen vaikeissakin tilanteissa. Sama pätee mm. Tenniksen nelinpelissä jossa parin kättä läpsäistään epäonnistuneenkin suorituksen jälkeen.

    • Anonyymi

      samaa mieltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11175
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1664
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1066
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      102
      991
    Aihe