Sosiaalisten yritysten yrittäjät pummeja

Sosiaalisten yritysten yrittäjät ovat yhteiskunnan tuella eläviä pummeja. He eivät maksa alaisilleen palkkaa, vaan työllistävät heidät eri nimikkeiden kuten "kuntouttavan työtoiminnan" nimikkeellä töihin niin, että yhteiskunta maksaa tukina heidän työllistämiensä terveiden ihmisten koko palkan.

Sosiaalisten yritysten yrittäjien ei siis tarvitse maksaa alaisilleen penniäkään palkkaa, ja he saavat tukia siitä että ottavat jonkun "töihin" ilmaiseksi, ilman työsopimusta.

Sosiaalisten yritysten yrittäjät ovat näin olleen tavallaan "työttömiä" itsekin, jotka nostavat yhteiskunnan tukia samalla kun työtä tekevät osapuoli ei saa työstään mitään.

Näin ollen nämä yrittäjät ovat yhteiskunnan tukia nostavia pummeja ja loisia jotka hyötyvät toisten kustannuksella ja elävät tuilla tekemättä käytännössä mitään.

Suomessa sosiaalisten yritysten voitonjakoa ei ole lailla rajattu millään tavalla, toisin kuin muissa EU-maissa. Yrittäjät saavat siis vapaasti pistää voitot omaan taskuunsa, ja saavat vieläpä rahaa (yhteiskunnan tukia) siitä että ottavat jonkun ilmaiseksi töihin ilman työsopimusta.

Näin ollen sosiaalisten yritysten johtajat ovat Suomen pahimpia sosiaalipummeja, jotka nakertavat duunareiden työpaikkoja alta ja loisivat tuilla makaillen kotisohvillaan yhteiskunnan rahoittaman kaljapullot kädessään kuin jättiläisvauvat konsanaan.

Pöyristyttävää!!
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Väärin. Sosiaalisten yritysten johtajat ovat verrattavissa Äiti Teresaan, koska altruistisesti antavat työttömille tilaisuuden elää täysillä työelämässä mukana. Moni tavallinen yrittäjä mielummin vain unohtaa työttömien olemassaolon ja antaa heidän syrjäytyä ja kurjistua omissa oloissaan. Ei sosiaaliset yrittäjät: heidän elämäntehtävänsä on auttaa työttömiä työntekotilaisuudella ja sytyttää heidän elämänilonsa uudelleen niin, että joka päivä on uusi kokemus ja töihin voi tulla riemukkain mielin! Ilman sosiaalisia yrityksiä monien työttömien mielenterveys olisi pohjamudissa ja itsemurhatilastot rumat.

Äänestä
  • Sosiaaliset yritykset ajavat hyväksikäytettäviä työttömiä itsemurhiin. Jos yritysten ei sallittaisi eri nimikkeillä palkata työntekijöitä ilman työsopimusta ja palkkaa, itsemurhatilastot siistiytyisivät ja mielenterveyteen liittyvät sairaudet sekä niiden hoitokustannukset pienenisivät.

    Sosiaaliset yritykset pyörivät yhteiskunnan tuilla maksamatta alaisilleen palkkaa, ja ovat näin ollen loispummiyrityksiä, näitä oikeita työelämän "työttömiä sosiaalitapauksia". Nimenomaan yrittäjät, jotka näissä toimivat, eivät suinkaan hyväksikäytettävät alaiset. Vai voiko heitä alaisiksi kutsua, jos eivät virallisesti edes ole töissä yrityksessä?

    Ainoa "Äiti Teresa" tässä ovat hyväksikäytettävät sosiaalisissa yrityksissä pakotettuina työskentelevät "työntekijät" ilman työsopimusta, eri nimikkeillä kuten työkokeilu ja kuntouttava työtoiminta, josta ei palkkaa makseta tai työsopimusta solmita. Monet heistä ovat nimittäin liian kilttejä kieltäytymään karenssin ja toimeentulotuen leikkauksen uhatessa heitä, työstä josta ei makseta palkkaa. Todellisia tosielämän "Äiti Teresoita" nämä kuntouttavan työtoiminnan työttömät - ja pakotettuina valtion puolesta vieläpä.

    Ainoa loinen on sosiaalisen yrityksen yrittäjä, yhteiskunnan tukia nauttiva pummi!

    Äänestä

Sosiaalisen yrityksen yrittäjä on muuten Suomessa ainut "sosiaalitukia nauttiva työtön" joka saa tienata vaikka miljardin menettämättä etuuksistaan penniäkään!

Hyvänä esimerkkinä Mölkkypeliä myyvän yrityksen johtaja, joka on kuntouttavan työtoiminnan nimissä palkatta työskentelevillä työsopimuksettomilla alaisillaan, näillä todellisilla pakotetuilla "Äiti Teresoilla", tienannut miljoonia - nostaen samalla yhteiskunnan tuet yritykselleen vielä päälle! Miljoonabisnes ei ole leikannut Mölkky-pelin yrittäjän sosiaalietuuksia pennilläkään, vaan ne ovat tulleet yrityksen voittojen päälle!

Kun normaali työtön tienaa vaikkapa 400€, se vähentää sosiaalietuuden määrää. Kun Mölkky-pelin tuottaja pakottaa tällaisia työttömiä tekemään pajallaan pelejä ilman palkkaa, ja kuittaa vielä sosiaalietuudet jokaisesta ilmaiseksi ottamasta työttömästä tililleen, ja tekee ilmaistyövoimalla miljoonia - ei hänen työttömistä kuittaamansa sosiaalituet pienene pennilläkään.

Melkoinen erikoisasema tällä sosiaalietuuksia nauttivalla sosiaalisen yrityksen johtajalla, tukiloinen hänkin siis, mutta miljoonatienestit eivät pienennä sosiaalietuuksia.

Äänestä
  • Sosiaalisen yrityksen johtaja nauttii mm. starttirahaa, palkkatukea, työllistämistukea per työtön...

    Lisäksi päälle tulee kaikki palkattomien työntekijöiden tuottamat voitot, parhaassa tapauksessa jopa miljoonat. Penniäkään palkkaa ei tarvitse maksaa, edes palkkatuella, kun laskee, että työtunneista per työtön ei kerry yli sitä summaa, minkä kuittaa palkkatukea per työtön. Tämä onkin varsin yleinen käytäntö sosiaalisissa yrityksissä. Helppoa loisimista!

    Äänestä

  • helppoaloisimista kirjoitti:

    Sosiaalisen yrityksen johtaja nauttii mm. starttirahaa, palkkatukea, työllistämistukea per työtön...

    Lisäksi päälle tulee kaikki palkattomien työntekijöiden tuottamat voitot, parhaassa tapauksessa jopa miljoonat. Penniäkään palkkaa ei tarvitse maksaa, edes palkkatuella, kun laskee, että työtunneista per työtön ei kerry yli sitä summaa, minkä kuittaa palkkatukea per työtön. Tämä onkin varsin yleinen käytäntö sosiaalisissa yrityksissä. Helppoa loisimista!

    Yritähän itse samaa! Onnistuuko?

    Äänestä

  • olmnkio kirjoitti:

    Yritähän itse samaa! Onnistuuko?

    Sillä onnistuisiko minulta ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että sosiaalisten yritysten johtajat ovat työntekijöidensä hyväksikäyttäjiä, palkaa maksamattomia, sosiaalietuuksia kokoajan juoksevasti nauttivia loisia.

    Äänestä

  • hehheh11773 kirjoitti:

    Sillä onnistuisiko minulta ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että sosiaalisten yritysten johtajat ovat työntekijöidensä hyväksikäyttäjiä, palkaa maksamattomia, sosiaalietuuksia kokoajan juoksevasti nauttivia loisia.

    Hyvin sanottu. Onnistuisi monelta varmaan pahoinpitelykin, tai käsilaukun riistäminen mummolta kadulla, mutta useimmat eivät silti sitä tee, ei vaikka olisi siihen 'edellytykset'. Normaali, yhteistä hyvää ajatteleva eettinen ihminen ei sellaista tee.

    Suomessa on tuhansittain pakotettuja äititeresoita luomassa hyvinvointia sossupummiyrittäjille. Surullista.

    Äänestä

Ja vielä selvennykseksi: sosiaalinen yritys ei ole Facebook tai Twitter. "Sosiaalinen yritys" on yritys jonka työntekijöistä VÄHINTÄÄN 30 prosenttia on vajaakuntoisia tai vajaakuntoisia sekä pitkäaikaistyöttömiä. "Asiakaskriteerinä" on siis pelkästään työttömyyden kesto.

Vähintään on 30% mutta maksimia ei ole, eli usein pomon lisäksi työntekijöistä kaikki muut tai valtaosa ovatkin palkattomia työttömiä. Usein maksetaan TES-palkka palkkatuella, mutta työtunteja annetaan per työntekijä sen verran vähän, että kuitatun palkkatuen määrä ei ylity jolloin yritys ei joudu maksaa työntekijälle itse penniäkään, ja työntekijä puolestaan ei pääse asianmukaiselle tulotasolle, vaan tienaa korkeintaan sosiaalitetuuksien verran, tai vähemmän, jolloin loput rahat puuttuvasta 1000€:sta noudetaan sossunluukulta.

Myös sosiaalinen yritys voi tarjota kiertoteitä muille yrityksille kuntouttavan työtoiminnan henkilöitä orjiksi:

"Onko kuntouttavan työtoiminnan palveluiden ostaminen mahdollista sosiaalisilta yrityksiltä?
Kuntouttavan työtoiminnan ostaminen ei ole mahdollista sosiaaliselta yritykseltä (laki kuntouttavasta työtoiminnasta, 6 §), jos sosiaalinen yritys on yritysmuotoinen oikeushenkilö eli osakeyhtiö, kommandiittiyhtiö, avoin yhtiö tai osuuskunta. Sosiaalisten yritysten rekisteriin voidaan merkitä myös yhdistys tai säätiö, mutta merkintä ei tee niistä edellä mainitunlaisia yrityksiä, joten kuntouttavan työtoiminnan ostaminen niiltä on mahdollista. Yritys voi perustaa rinnalleen esimerkiksi yhdistyksen, jonka tehtävänä on tarjota kuntouttavaa työtoimintaa."

Näin sosiaalinen yritys pystyy loisimaan yhteiskunnan tuilla maksamatta palkkaa.

Äänestä

Selvisi tuossa netissä pyöriessä, että paikallinen rakennusyrityskin käyttää 9E jengiä. Olin luullut firmaa rehelliseksi yritykseksi! Sukua putkifirmalle, jos ei vallan samat yrittäjät. Pitääpä kiertää firma kaukaa. Katselin joku vuosi sitten heidän rakennusurakkansa suorittamista, rakennustarkastaja huusi "nähdään, että menee vikaan, mutta jatketaan vaan!" Ja siinä vaiheessa vasta valettiin.

Äänestä

Työttömät on aina pummeja. Töitä saa kun viitsii hakea, laitetaan tähän viellä vinkki miten työllistytään. Työttömällä on päivässä vähintään 10tuntia aikaa hakea työtä, joten haette netistä yrityksiä esim,ytj,kauppalehti(ei toimi suuryrityksissä) soitatte firman toimitusjohtajalle, esittelette itsenne, kysytte kuulumiset(suomessa oikeasti vastataan pääsääntöisesti pitkästi) ja kun saatte kiinni jostain pikkujutusta(esim.harrastukset,tai vastaava) josta saa yrittäjän puhumaan(kalastus, koirat, veneily tai mikävaan joka yrittäjää kiinnostaa). Tässä edellä mainitussa pyritään tulemaan kaveriksi, jotta kun oikea syy paljastuu ja pyritte pääsemään työhaastatteluun tai mieluummin tapaamiseen, jossa myytte idean tavalla jossa yrittäjä ajetaan itse tajuamaan tarve ja hyöty, eli ohjatkaa keskustelua pienillä jutuilla haluamaanne suuntaan ja antakaa yrittäjän puhua. Yritä aina syventää jo puhelimessa aloitettua prosessia kaveriksi pääsemisestä. Siinä kun olette tunnin jauhaneet ja nauraneet yleismaailmallisille asioille, tulee se tärkein vaihe eli päätätetään yrittäjää jossa yrittäjä joutuu vastaamaan kyllä tai ei (ei vastausta soitellaan). Koska jos olette tehneet kovantyön jo haastatteluun pääsemiseksi, saaneet työnantajan luottamuksen ja innostumaan ideasta. Silloin nimen omaan pitää saada päätös jos työnantaja liikaa harkitsee voi innostus laantua ja puhelimessahan on aina helpompi sanoa ei kuin kasvotusten. Kannattaa aina luoda konsepti ennen haastattelua, jonka sitten myyt työn antajalle. Jos tosiaan olisin pitkäaikais työtön lahtisin myymään työn antajalle kokeilujaksoa, jossa pyrkisin näyttämään pystyväni olemaan tuottava työntekijä.

Äänestä

Olen itse ollut töissä normaalipalkattuna sosiaalisessa yrityksessä. Kuvittelin töihin menessä, että kyseisellä yrittäjällä on ns. korkeampi moraali, koska harjoittaa tuollaista toimintaa. Pian paljastui totuus: kyseinen yritys on erittäin paha työntekijöiden oikeuksien riistäjä ja siellä harjoitettiin säännöllistä alistamista, jossa henkilöitä kiusattiin verbaalisesti tai muuten painostettiin säälimättä. Ne henkilöt, jotka puuttuivat epäkohtiin irtisanottiin laittomasti keksimällä verukkeita, joita on käyty oikeudessa toteamassa vääriksi. On todella järkyttävää, että tälläinen yritys on saanut sosiaalisen yrityksen oikeuden, koska omaistajilta puuttuu täysin sosiaalinen vastuu ja moraali.

Äänestä
  • Kyseinen yrittäjä on varmaankin entinen sosiaalipummi, joka keksi kuin keksikin ruveta sosiaaliseksi yrittäjäksi. Sen verran löytyy miehestä munaa, että yrittää edes jotain tehdä. Hyvä!

    Äänestä

  • arvatenkinnäin kirjoitti:

    Kyseinen yrittäjä on varmaankin entinen sosiaalipummi, joka keksi kuin keksikin ruveta sosiaaliseksi yrittäjäksi. Sen verran löytyy miehestä munaa, että yrittää edes jotain tehdä. Hyvä!

    Muullakin varastamisella voi vaurastua, mutta en silti ehdota sitä sosiaalipummeille, eli siis noille, jotka tahkoavat rahaa kansalaisten selkänahasta orjuuttamalla kanssakansalaisiaan omaksi hyödykseen. Täysin munatonta, arvotonta peliä. Ihan mölkkyä.

    Äänestä

> Työtä tekevä saa työstä aina henkistä pääomaa, jota on mm. työkokemus, työnautinto, Työnilo, työmenestys ja työtarmo. <

Niin muttakun "kuntouttava" ORJAtyö EI OLE TYÖTÄ vaan SOSSU PALVELU!

"Kuntouttavassa" olevat eivät siis ole töissä vaan saamassa pakolla sosiaalipalvelua.

Ei sossupakkopalvelusta saa mitään työkokemusta.

Kuka nyt CVn laittaa että "olen ollut 13 vuotta vastentahtoisesti sossun asiakas"?

Tai jos joku typerä laittaa, niin voi olla varma ettei saa koskaan enää oikeaa palkallista työtä.

Äänestä
  • Jos 'kuntouttava työtoiminta' on työtä, miten sen 'työn' tekijää voidaan edelleen kutsua työttömäksi, ja sen varjolla, että työntekijä onkin työtön, olla maksamatta hänelle työstään muuta palkkaa kuin työn ilon? Voisiko joku selittää minulle, mikä erottaa vuohen ja lampaan; mikä tekee yhden työstä palkan arvoisen toisen pysyessä työt'ä tehdessäänkin työttömänä?

    Äänestä

Tuollaiset pummiyrittäjät ovat useimmiten loisvirkailijoiden sukulaisia tai loisvirkailijoiden omia yrityksiä. Näin viranomaisrikolliset saavat varastettua verovaroja itselleen.

Äänestä

Alapa sitten itse sosiaalisen yrityksen yrittäjäksi, niin näet, että aivan mitään tekemättä ei raha tule.

Mutta nämä ruikuttavat oikeat sosiaalipummit eivät pysty siihen. Vai pystyvätkö?

Äänestä
  • No minulla ei ole tapana käyttää muita ihmisiä törkeästi hyväksi. Jos olisin yrittäjä niin maksaisin kyllä sopimusehtojen mukaista palkkaa.

    Jos olisin yrittäjä, en kyllä suostuisi olemaan sellainen "sosiaalipummin statuksella", kuten sosiaalisten yritysten sosiaalituilla elävät loispomot!

    Äänestä

  • enpämuutenala kirjoitti:

    No minulla ei ole tapana käyttää muita ihmisiä törkeästi hyväksi. Jos olisin yrittäjä niin maksaisin kyllä sopimusehtojen mukaista palkkaa.

    Jos olisin yrittäjä, en kyllä suostuisi olemaan sellainen "sosiaalipummin statuksella", kuten sosiaalisten yritysten sosiaalituilla elävät loispomot!

    Mutta muuten suostut elämään sosiaalipummin statuksella ja käytät hyväksesi muiden työn tuloksia häikäilemättä. Etkä edes ymmärrä itse sitä, vaan pidät sitä sinulle kuuluvana (ihmis)oikeutena.

    Äänestä

  • alapa.itse kirjoitti:

    Mutta muuten suostut elämään sosiaalipummin statuksella ja käytät hyväksesi muiden työn tuloksia häikäilemättä. Etkä edes ymmärrä itse sitä, vaan pidät sitä sinulle kuuluvana (ihmis)oikeutena.

    Työtön etsii palkkatöitä ja menee kun/jos pääsee. Sosiaalisen yrityksen loispummiyrittäjä ei etsi palkattavaa työntekijää, eikä palkkaisi vaikka pystyisi.

    Ymmärrätkö? Osaatko laskea 1 1?

    Tavallaan tästä voidaan myös vetää johtopäätös siitä minkä vuoksi jonkin verran avoimia palkkatyöpaikkoja puuttuu, kun nämä loiset eivät halua kenellekään maksaa palkkaa, mutta haluavat kyllä että työt tulee tehdyksi ja voitot kerätyksi.

    Äänestä

  • Alapa sitten itse murtovarkaaksi, niin näet, että aivan mitään tekemättä ei raha tule.

    Alapa sitten itse kiristäjäksi, niin näet, että aivan mitään tekemättä ei raha tule.

    Alapa sitten itse mafiapomoksi, niin näet, että aivan mitään tekemättä ei raha tule.

    Alapa sitten itse palkkamurhaajaksi, niin näet, että aivan mitään tekemättä ei raha tule.

    Jne, jne, jne.

    Se, että jokin vaatii vaivaa, ei tarkoita, että se olisi hyödyllistä tai edes eettisesti hyväksyttävää, paitsi tietysti Kalervon mielestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


loispummiyrittäjä kirjoitti:

Sosiaalisten yritysten yrittäjät ovat yhteiskunnan tuella eläviä pummeja. He eivät maksa alaisilleen palkkaa, vaan työllistävät heidät eri nimikkeiden kuten "kuntouttavan työtoiminnan" nimikkeellä töihin niin, että yhteiskunta maksaa tukina heidän työllistämiensä terveiden ihmisten koko palkan.

Sosiaalisten yritysten yrittäjien ei siis tarvitse maksaa alaisilleen penniäkään palkkaa, ja he saavat tukia siitä että ottavat jonkun "töihin" ilmaiseksi, ilman työsopimusta.

Sosiaalisten yritysten yrittäjät ovat näin olleen tavallaan "työttömiä" itsekin, jotka nostavat yhteiskunnan tukia samalla kun työtä tekevät osapuoli ei saa työstään mitään.

Näin ollen nämä yrittäjät ovat yhteiskunnan tukia nostavia pummeja ja loisia jotka hyötyvät toisten kustannuksella ja elävät tuilla tekemättä käytännössä mitään.

Suomessa sosiaalisten yritysten voitonjakoa ei ole lailla rajattu millään tavalla, toisin kuin muissa EU-maissa. Yrittäjät saavat siis vapaasti pistää voitot omaan taskuunsa, ja saavat vieläpä rahaa (yhteiskunnan tukia) siitä että ottavat jonkun ilmaiseksi töihin ilman työsopimusta.

Näin ollen sosiaalisten yritysten johtajat ovat Suomen pahimpia sosiaalipummeja, jotka nakertavat duunareiden työpaikkoja alta ja loisivat tuilla makaillen kotisohvillaan yhteiskunnan rahoittaman kaljapullot kädessään kuin jättiläisvauvat konsanaan.

Pöyristyttävää!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu