Haluatko olla orjatöissä seuraavat 4 vuotta? Haluatko joutua käymään sossunluukulla samaan aikaan, kun teet osa-aikatöitä tai satunnaisia työtunteja, että saat tonnin kasaan? No sitähän minäkin!
Tänään kannattaa ottaa altavastaajan puoli ja äänestää porvareita eli Kokoomusta, sekä köyhien kyykyttäjiä, eli SDP:tä vastaan! Älä jää kotiin makailemaan.
Siinä kaksi puoluetta jotka kurjistavat tämänkin palstan suurimman lukijasegmentin elämää, jos hallitukseen pääsevät, pienituloisten kyykyttämisen lisäksi.
Älä jää kotiin makailemaan, äänestä porvareita ja kyykyttäjiä vastaan! Äänestä yhtä seuraavista:
Perussuomalaiset
Vasemmistoliitto
Itsenäisyyspuolue
Muutos2011
...
tai jos on ihan pakko, niin Keskusta.
Vie porvarilta tikkari kädestä, ja äänestä hirmukyykytystä vastaan. Kun äänestät ylläolevia puolueita, äänestät PERUSTULON puolesta. Älä jää makailemaan, anna kengänkuvio riistoporvarin perseelle.
Tänään kannattaa ottaa altavastaajan puoli ja äänestää porvareita eli Kokoomusta, sekä köyhien kyykyttäjiä, eli SDP:tä vastaan! Älä jää kotiin makailemaan.
Siinä kaksi puoluetta jotka kurjistavat tämänkin palstan suurimman lukijasegmentin elämää, jos hallitukseen pääsevät, pienituloisten kyykyttämisen lisäksi.
Älä jää kotiin makailemaan, äänestä porvareita ja kyykyttäjiä vastaan! Äänestä yhtä seuraavista:
Perussuomalaiset
Vasemmistoliitto
Itsenäisyyspuolue
Muutos2011
...
tai jos on ihan pakko, niin Keskusta.
Vie porvarilta tikkari kädestä, ja äänestä hirmukyykytystä vastaan. Kun äänestät ylläolevia puolueita, äänestät PERUSTULON puolesta. Älä jää makailemaan, anna kengänkuvio riistoporvarin perseelle.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos työ itsessään on mielestäsi palkka, eikä työstä tarvitse maksaa penniäkään sinulle - työntekijälle - niin äänestä toki ihmeessä SDP. Tämän vuoksi emme äänestä SDP vaan:
Perussuomalaiset
Vasemmistoliitto
Itsenäisyyspuolue
Muutos2011
Keskusta
Jos haluat olla hyväksikäytettävänä kuntouttavan työtoiminnan kierteessä, täysin terveenä ihmisenä, ilman palkkaa, kuten se fiksu nainen, joka äänitti kuntouttavan työtoiminnan laatimistilaisuuden, niin äänestä toki sdp:
https://drive.google.com/file/d/0BzVaqzue77JqYUpDSUpVcHd1aEU/view?pli=1
Siinä linkki. Tuonkin kyykytyssysteemin loi sdp kokoomuksen avustuksella. Haluatko joutua samaan kierteeseen?
Äänestämällä Kok ja Sdp hallitukseen, äänestät "hienoja" ihmisiä kuten Laura Räty, Filatov, Ihalainen, Lepomäki, sekä Risikko.
Työttömien kyykyttäjät, palkkatöihinpääsyn estäjät. Tietotaso on siteeraten Rätyä (Kok) tämä: "Kuka muka Suomessa edes tienaa alle 2600€/kk?". Muistanette myös puheet "paremmasta aineksesta" ja "heikomman aineksen" oikeuksista elää sekä hankkia lapsia.
http://yle.fi/uutiset/kokoomusnuorten_vpj_lapsilisat_poistettava_-_jarjenvastaista_tukea_heikomman_aineksen_lisaantymista/6362497
Kokoomusnuorten vpj: Lapsilisät poistettava - "järjenvastaista tukea heikomman aineksen lisääntymistä"
Toisaalta SDP:n leiristä Filatov ja Ihalainen olivat ajamassa orjatyölakeja läpi. Rinne velvoittaisi työttömät vanhustenhoidon avustaviin tehtäviin, ilman takuuta työtunneista, ja olisi PERUSTULOA vastaan, jolloin satunnaiset työtulot olisivat nykyisen sosiaaliturvajärjestelmän mukaisesti pois sosiaalietuuksista, toisin kuin perustulomallissa:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sdp-n-rinne-velvoittaisi-pitkaaikaistyottomat-vanhustenhoitoon/4956154
Tämän vuoksi emme äänestä SDP ja KOK.
Jos haluat väkerrellä työpajalla Mölkky-pelejä ilman palkkaa lopun elämääsi, on nyt elämäsi tilaisuus äänestää Kokoomusta tai Demareita! Samaan aikaan pomosi haukkuu hanketta "tuhkimotarinaksi" mediassa, kahmien miljoonavoitot taskuunsa - no toki, kun ei ole palkkakuluja joita sinulle maksaa.
Kuntouttavan työtoiminnan pomo on kuin se paksu poika lapsuudestasi, jonka kanssa ostitte yhdessä kymmenellä markalla karkkipussin puokkiin, mutta paksu poikapa ei jakanut sinulle karkkiakaan vaan söi kaiken itse. Molemmat maksoi pussista. Tätä tukevat SDP ja Kokoomus. Risikko, Filatov, Ihalainen, Rinne, Räty, Lepomäki - unohtamatta tietysti kohta valtaan nousevaa "paremman aineksen" kokoomusnuorten nulikoita. Shampanjalasit kilisee jo!
hyväketju!
hyväketju! kirjoitti joku.
Hyväketju? Ketju jossa kehoitettiin äänestämään Kepua?
Kepua? Niin mistähän puolueesta olikaan pääministeri silloin kun laki kuntouttavasta riistotoiminnasta eduskunnassa hyväksyttiin? Tai kun tuota lakia on eduskunnassa rukattu vielä surkeammaksi vuosien mittaan?
Äänestä ketä äänestät mutta älä milloinkaan äänestä kepua, kepu = korruptio.
Hyvä ketju? Ketju jossa kehoitettiin äänestämään Persuja? Persujen ainoa saavutus edellisen eduskunnan aikana oli ehdotus työttömien pakkotöistä 0 euron palkalla. Nyt sentään niistä saa palkaksi sen 9 euroa/päivä. 0 euron työssäkäynti merkitsisi työttömälle absoluuttista köyhtymistä, 9 eurolla sentään tienaa jopa 189 euroa kuukaudessa.
Äänestä Piraatteja tai Ipua, niillä sentään on jotain ihan uusia ideoita, vanhoilla puolueilla ei ole mihinkään mitään, ne vain joko vain jolkuttavat perässä tai surkeina vikisevät kun Nalle W ja sen isorahakaverit vievät.
Vaikka äänestäisit ketään niin joudut käymään joka tapauksessa orjatöissä ja sossun luukulla. Niin se on aina ollut joten parempi että ei äänestä ketään
Höpöhöpö.. jos demarit EIvät ole hallituksessa perustulo saattaa hyvinkin tulla:
Valtaosa eduskuntaehdokkaista kannattaa perustuloon siirtymistä!
Kaksi kolmasosaa Ylen Vaalikoneeseen vastanneista eduskuntavaaliehdokkaista kannattaa nykyisen sosiaaliturvan vähimmäistason korvaamista perustulolla.
Enemmistö keskustan vaaliehdokkaista on kansalaispalkan kannalla.
Vastustus on kovinta demareissa.
Perustuloa vastustivat enemmistö SDP:n (80 prosenttia).
Perustulon kannalla olivat vihreiden (puolesta 99 prosenttia), vasemmistoliiton (95 prosenttia) ja keskustan (83 prosenttia) ehdokkaat.
Perussuomalaisten ehdokkaista sitä kannatti 57 prosenttia ja RKP:laisista 53 prosenttia.
IPU:lle lähti oma ääneni,sillä osaanhan ajatella omilla aivoillani paremman muutoksen puolesta ja näin tulen toimimaan jatkossakin.