Harvinaisen fiksu nainen amerikan maalta laukoo ikäviä totuuksia:
http://www.voice.fi/suhteet/psykologin-raju-vaite-miehet-eivat-enaa-halua-naimisiin-syy-on-naisissa/4/73265
""Miehet tietävät, että mennessään naimisiin he asettavat itsensä alttiiksi riskille menettää ystävänsä, kunnioituksensa, oman tilansa, seksielämänsä, rahansa - ja jos kaikki menee oikein huonosti myös lapsensa." Smith väittää."
Niinpä, paitsi täällä Suomessa ei tarvitse mennä edes huonosti, riittää että naisella on hetken aikaa tylsää ja tulee aika jutella.
http://www.voice.fi/suhteet/psykologin-raju-vaite-miehet-eivat-enaa-halua-naimisiin-syy-on-naisissa/4/73265
""Miehet tietävät, että mennessään naimisiin he asettavat itsensä alttiiksi riskille menettää ystävänsä, kunnioituksensa, oman tilansa, seksielämänsä, rahansa - ja jos kaikki menee oikein huonosti myös lapsensa." Smith väittää."
Niinpä, paitsi täällä Suomessa ei tarvitse mennä edes huonosti, riittää että naisella on hetken aikaa tylsää ja tulee aika jutella.
Vastaukset 11
Vanhimmat
@Ikis__M
Siksipä on oleellista, sekä miesten ja naisten tutustua toisiinsa kunnolla, jolloin kun alkuhuumat on vietetty, niin katsoa onko se toisen ajatus/arvomaailma, moraali, persoona, luonne, yms. samankaltainen, eli sopiva, jolloin suhteen kestävyyteen on parhaimmat mahdollisuudet.....
Itse tiedän mitkä varmasti tulevat toimimaan parhaiten, siis jos ajatellaan ihan sellaista suhdetta mistä puhutaan ja annetaan ymmärtää, että on se ihanne käytös, en puhu sellaisesta suhteesta, jossa kuitenkin toimitaan toisin, varmasti toimiva ehkä noinkin, mutta on vain kulissin omainen ja se on vain minun mielipide.
Molempien sukupuolten ongelma tämä on, sekin on vain minun mielipide.
Kyllä se enemmän on miesten ongelma koska nainen voi olla aina varma että saa pitää lapsen ja jos vaikka sattuu haluttamaan muuttaa eron jälkeen lapsi menee sen naisen mukana. Miehen pitäisi olla suunnilleen satavarma ettei eroa ole tulossa sitten pariinkymmeneen vuoteen jotta voisi olla rauhallisin mielin mutta voiko olla, naiset kun kun eroaa herkemmin:
http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhteen_kriisit/kunnes-elama-meidat-erottaa/
"Yleisimmiksi erosyiksi mainittiin läheisyyden puute, erilleen kasvu ja puolison itsenäistyminen. Naiset löysivät erosyitä miehiä enemmän, mikä tukee sitä havaintoa, että erohakemuksista länsimaissa noin 70–80 prosenttia jättää nainen. Vaaranen selittää suurta prosentuaalista eroa."
@Ikis__M
Katselin hieman tämän päivän keskusteluja ja eikös tämä "kiltti kiltille" keskustelu ole varmastikin käyty jo aika kattavasti?
Niin kuin sanoin vastaukseni on ihan sama, kuin aikaisemminkin, syyt mitkä luettelit tuohon lainaukseen on juurikin siitä syystä pääosin, että kiltti on mennyt naimisiin ei kiltin kanssa tai sitten jännikset eivät vain ole tulleet toimeen keskenään.
Miehissä on ihan yhtä paljon huonoa materiaalia kilteille naisille, kuin toisinpäin, tämä siis jälleen kerran vain minun mielipide.
En oikeastaan tuossa tarkoittanut mitään ääripääihmisiä edes vaan ihan taviksia jotka eroaa kun huomaavat etteivät sovikaan yhteen, ei siis mitenkään pahoja ihmisiä kumpainenkaan mutta se nyt ei vaan sujunut. Aina tällaisissa tapauksissa käytännössä nainen valitsee miten lapset jaetaan ja jatkaa elämäänsä, kenties ottaa uuden miehen piankin kun taas ex-mies alkoholisoituu, menettää työnsä, luisuu yhteiskunnan alimmille rappusille jne.
@Ikis__M
Niimpä, katsos kun minun on vain nyt sanottava, että itse taidan olla hyvinkin outo monessakin suhteessa, verrattuna esimerkkisi ihmisiin, koska tuo on pitkälti mielipide kysymys mitkä tuonne "taviksiin" niputetaan.
Monet ns. tavisten käyttäytymistavat ja ajattelumallit poikkeavat niin paljon omastani, että vaikka sitten he ovat normaaleja ihmisiä, niin kulisseissa, kuplissa, peleissä ja leikeissä tapahtuu paljon asioita, mitä en hyväksy, eli ei ole mikään ihme, että huonosti voi suhteissa käydä.
Minulle tavis on lähes vastaava kuin jännä, koska ajatusmaailma on liian eri.
Jos sinulla on oikeasti sosiaalista elämää paljon ja elämänkokemusta, niin meidän ei tarvitsisi asiasta edes puhua, eikö vain, jos ollaan ihan rehellisiä?
Tarkoitin siinä lähinnä semmoisia mitä ne ihmiset nyt suurimmaksi osaksi ovat, ihan tavallisia perheitä, isiä ja äitejä jotka sitten päätyy eroon mutta joo, olet ihan oikeassa noista "peleistä" että ne kai nykyään on enempi normi kuin poikkeus varmaan ja siksi niitä erojakin tulee niin paljon.
Minussa on varmaan samaa vikaa, kun ei jaksa, osaa eikä kehtaa pelailla niin sitten sitä mieluummin on yksin kun tietää ettei osaa sitä pelaamista niin hyvin kuin kai pitäisi mutta tuosta elämänkokekuksesta olisin vähän eri mieltä, ei kaikkea tarvitse omakohtaisesti kokea tietääkseen asioista. Mieluummin antaa muiden tehdä virheet mutta haittapuolenahan siinä on se että sitten niitä mahdollisia onnsitumisiakin karttuu vähemmän.
@Ikis__M
Et tainnut ymmärtää mitä tarkoitin, et oikeastaan ollenkaan ja ehkä ihan hyvä niinkin, en vain nyt jaksa puida asiaa enempää tällä kertaa, kun pitää lähteä haukkaaman vielä happeakin.......
Mutta aikuisten oikeasti asia ei ole niin, että tämä asia on vain naisten vika......
Se että jotkut eivät saa sitä niin ihanan ihmeellistä ja outoa "pimppiä", niin se on taas ihan eri asia, mutta suosittelen maksullista, jos se on pääasia.
Itse tiedän nyt mikä itselle toimii, jos joskus vielä sellaisen naisen kohtaan, mikä on minulle oikea ja molemmat suhteen haluavat aloittaa, se mikä minulle on oikea, ei välttämättä ole sinulle tai sinä et välttämättä ole sellaiselle naiselle oikea, joten siitä on turha sen enempää puhua.
Mutta se, että ottaa kantaa asioihin vailla oikeaa tietoa tai kokemusta on vain välillä hieman surkuhupaisaakin jopa, mielipiteen voi sanoa ja kuuluukin, mutta ei voi vain huutaa päälle, vailla parempaa tietoa.
Satumaailma ei vaan ole todellisuus, mutta jotkut tietynlaiset ihmiset voivat sitä, ehkä keskenään elää.......
Kiiokset kuitenkin keskustelusta ja hyvää loppu iltaa sinulle! :)
Jep, voi olla etten ihan tajunnut ja kieltämättä ehkä olen puoleueellinen tässä asiassa kun joitakin esimerkkejä kuitenkin nähnyt tai niistä kuullut, naiset yleensä siitä erosta selviää vaurioitta ja voivat jatkaa elämäänsä kun miehille taas usein ainakin jotain traumoja jää, sekä taloudellisia että henkisiä ja teveyskin saattaa ryypiskellessä mennä.
Niin kai suurimmaksi osaksi onkin että nainen jättää ja vetää pitemmän korren, jos on lapsia. Itseni tapauksessa ero tuli 14v avoliitosta puhumatta työpäiväni aikana. Oli vaan talo tyhjennetty ja häivytty ja kirje. Sanaakaan vaihtamatta. Laskuja alko ropista postilaatikkoon vaan perästä. Kohta vuosi eikä puheyhteyttä vain txtviestillä häiriköinyt , jos jotakin kysymistä ollut.
Naisten oli aika kuulla tämä. Se on parhaaksi myös heille itselleen; solipsismi ja hypergamia tekee myös heistä vanhoja piikoja.
Koiransielut eivät kykene vapaudessa pysyvään parisuhteeseen, ellei kirkon ruoska ole pitämässä heitä kurissa, vaan vajoavat hedonismiin ja muihin oikkuihinsa. Uskonnollisuuden aika vain on ohi, eikä kehittymättömät sielut hallitse vapauttaan. Ihmisen on itse löydettävä vastuunsa yksilönä.
Naisilla ei nykytilanteessa ole hävittävää. He ovat voittaneet sukupuolten sodan ja nauttivat voittajan palkinnostaan. Vapaiden miesten taas on synnyttävä tuhkasta ja löydettävä uusi alku, mutta tälläkertaa yksilöinä sillä yksi ovi universumissa on sulkeutunut takanamme. Paluuta entiseen ei enää ole. Naisesta pelkkänä sukupuolensa edustajana ei ole rakastavaksi vaimoksi. Verkostoituminen ja kokemusten jakaminen selviytymistarinoina nopeuttaa uuden yksilötietoisen ja sisältäohjautuvan miehisyyden syntymistä. Naiset tulevat perässä, kun uuden ajan löytöretkeilijät ovat taas rakentaneet maailman valmiiksi.
http://www.mgtow.com/
Tämän tyyppiset foorumit ovat välttämättömiä, jotta muutos tapahtuisi mahdollisimman tuskattomasti ja vältyttäisiin turhilta henkilökohtaisilta katastrofeilta.