Tuli kutsu työllistymissuunnitelman tekoon, ei siinä mitään, mutta mukana tulleet lomakkeet ihmetyttää. Kysytään rasti ruutuun päihteiden käytöstä, taloudelliset vaikeudet (velat, ulosotto). Seuraavana kohta "tyypilliseen päivääni kuuluu", harrastukseni, tarvitsenko arkielämän päivitystä? Olenko ollut asiakkaana viimeisen kahden vuoden aikana sairaalassa, terv.keskuksessa, päihde/mielenterveyspalveluissa, velkaneuvonnassa tai rikosseuraamuslaitoksessa. Lomakkeita on 4kpl ja miten nämä nyt liittyvät työllistymissuunnitelmaan? Oletetaanko automaattisesti, että ihminen on psyykkisesti sairas, velkainen juoppo - koska on työtön? Onko joku muu saanut tällaisen ja mikä tässä on takana? Tietääkseni te-tsto ei tee sairaala/terv.keskuskäynti tiedoilla mitään, eikä niitä tarvitse ilmoittaa. Suututtaa moinen yleistäminen.
Te-toimiston kirjeestä
catmanz
50483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Kysymykset johtuvat ex-TYP nyk. MoPasta eli Suomeksi sanottuna ORJAtyöstä!
Kunnat saivat paimenkirjeen jossa korostettiin ettei ORJAhommiin saa laittaa TYÖKYKYISIÄ, niin nyt työkkärin on pystyttävä OSOITTAMAAN että olet työKYVYTÖN.
Tämä tapahtuu ns. työkykyarvioinnein eli jos tunnustat käyttäväsi päihteitä niin joudut ORJAKSI.. siis olet niin etuoikeutettu että saat sossun PAKKOPALVELUA eli "kuntouttavaa" ORJUUTTA.
Sama tapahtuu jos olet niin typerä että tunnustat jotain muita seikkoja jotka todistavat syrjäytyneisyytesi.
Velan määrää tai ulosotossa olemista ei oiken voi valehdella koska viranomainen on oikeutettu saamaan tietosi suoraan pankista eli niistä syistä voit joutua orjaksi.
Keksi jotain harrastuksia, ei mitään liika kivaa esim. että purjehdin kaikki päivät, koska silloin sossut tulevat kateellisiksi ja joudut varmasti pakkopalveluiden piiriin. Ehkä joku reipas kävelylenkki on sopiva. Sitä ei voi todistaa millään kuitilla, eli niiden on vaan pakko uskoa se osoituksena siitä että olet työkykyinen ja että pidät kunnostasi huolta.
Mutta toi on kyllä törkeää ettei muka terveyskeskusessa edes sais käydä moneen vuoteen?!
Ainoastaan poliisi voi pankista kysyä rahatilannetta, velka jos on rikos tapahtunut. Ei typin porukka sellaista tietoa voi kysellä eikä pankin ole pakko niille antaa mitään tietoa. Ja sinä voit siihen lappuihin kirjottaa olevasi juoppo , Et joudu pakko orjatyöhön jos et halua, en minääkään ole joutunut kun kerroin että juon joka viikonloppu.
Joo mut siitä tulee karenssia, ja sossu laskee tttukea - 20% tai jopa -40%.
Koska olit TYPissä? Nimittäin laki on muuttunut 1.1.2015 sekä 1.4.2015.
Demareiden työministeri Lauri SAK Ihalaisen uusi MoPa-laki on tiukka.
Kaikki yli 6 kk / 12 kk työttömänä oleet joutuu Mopaan (ex-TYP) jossa yleisin vaihtoehto on "kuntouttava" orjatyöpaja.
Oon ollu 3v työttömänä, enkä oo missään pajoilla ollu sun muissa aktivointi- ja kuntoutustoimenpiteissä.
Oottele rauhassa, kohta pääset orjaks.
Tuota, entäs tämä. Tuli puhelu työkkäriltä. Siinä korostettiin, että minun on aktiivisesti a)joko haettava kokopäivätyötä. Tai b) opiskeltava työn ohessa.
Olen ns. epätyypillisessä työssä toistaiseksi sopimuksella. Toteutuneiden (laskutettavien tuntien) mukaan palkkaus. Työn luonteeseen kuuluu että siirtymät ja välinehuollot on ihan ikiomaa aikaa, joten- sovitellun hakemukseen tulee väkisinkin sitten vajaata työpäivää, ja soviteltua.
Mutta, selitäpä tämä työkkärille... Kehotin ottamaan työnantajaan yhteyttä, en ihan pysty ns. monelle pallille- kuten sanonta kuuluu.
Tietysti voi tulla karenssia, työlliselle ihmiselle tässä... Mitään tukevia palveluja työkkäri ei ole tarjonnut. Koen olevani kyykytettävä, ilman omaa syytäni. Työni tyypille (keikkaa pukkaa kun pukkaa, joka arkipäivä9, en mahda mitään.
Töihin vaan.
Kyllähän nuo on mun mielestä täysin henkilökohtaisia asioita. Ihmetytti myös kohta "kerro tavallisesta päivästäsi" (en aio täyttää mitään), mutta kuinka te-tsto ylipäätään voi kysellä tällasia. Arvelinki, että takana joku juttu "palkattomaan työhön/kokeiluun" eli että joku rehellisyydessään kertoo kaiken ja virkailija tekee omavaltasia "diagnooseja". Ite koen olevani ihan normaali ihminen, yksi niistä vajaasta 400 000 työttömästä, joita kohdellaan kuin idiootteja näillä typerillä lomakkeilla.
> "kerro tavallisesta päivästäsi" <
Muista kertoa että HERÄÄT anivarhain reippaana etsimään töitä, koska se on tärkeintä niille, siis että HERÄÄ AAMULLA.
Mitään muuta tärkeämpää ei "kuntouttavalla" orjuudella ole kuin se että OPPII HERÄÄMÄÄN aikaisin ja menemään jonnekin.
Pitää siis väittää että JOKA AAMU herää viimeistään klo 7 ja lähtee pitkälle kävelylenkille jonka jälkeen istuu koko päivän täyttämässä työnhakuja.
Jokaisessa sossun ohjeessa painotetaan "elämän hallintaa" eli heräämisen opettelua.
Niiden mielestä vaikka olisit yötöissä, pitää aamulla herätä aikaisin. Varmin osoitus syrjäytymisestä on se ettei herää aamulla.
Erään kerran kun kaverille työkkärin täti soitti klo 9 aamulla, eka kysymys oli "NUKUITKO?" Mitä vittua se niille kuuluu oliko PASKALLA vai nukkumassa kun kerta kuitenkin vastas heti puhelimeen?!
Fakta kuitenkin on se, että aamu on sitten kun silmät aukee, ei ennemmin.
Voit kieltäytyä vastaamasta. Kysymykset ovat henkilötietolain vastaisia.
Tuollaisia orja pajoja on yksi täälläpäin ja työttömiä tuhansia täällä. En usko että ihan heti joudun orjatöihin sitä paitsi työkkärisn kirjoilla olen ja ne kysyy haluukkuutta typpiin. Minulta kysyttiin ja sanoi ei. Ne ottaa netissä yhteyttä puolen vuoden välein eikä tarvii tavata ketään.
Huono provo
Eivät he mitään oleta. Pääset kuntouttavaan työtoimintaan ja jos on ongelmia niin he hakevat ratkaisuja niihin siis koittavat auttaa. Yli 500 päivää työmarkkinatuen saajista kunta joutuu maksamaan sakkomaksuja jo ne eivät aktivoi työttömiä. Kaikille tulee samat kyselylomakkeet ja jos et ihan heti suostu kuntouttavaan niin muutaman kuukauden päästä joudut sinne tai saat kieltäytyessäsi karenssin.
Kaikki viranomaistomiet kannattaa kyseenalaistaa, niin tuokin. Useimmat noista kysymyksistä ovat henkilön yksityisiä tetoja eikä niitä tarvitse kertoa edes Joulupukille.
Vaatisin laki- ja asiaperusteet sille miksi kyseinen tieto on annettava ja mihin sitä aiotaan käyttää, tietenkin kirjallisena. Keskustelu kannattaa äänittää.
Kantelu oikeusasiamiehelle olisi myös paikallaan.
Minulla on tuttuja joilla ei ole mitään ammattitutkintoa eikä sekuntiakaan tehneet työtä elämänsä aikana. Miten lie näiden hlöiden kohdallla toimenpiteet? Katsotaanko että toivottomia tapauksia ja saavat edelleenkin nauttia tuista ilman mitään velvoitetta?
Muuten, nyt kun te-toimiston yhteydenotto toimii usein puhelimenn välityksellä niin kannattaa tarkistaa mitä sinne sähköiseen palveluun kirjataan. Jos annat vahingossa suostumuksen työllisyyttä edistäviin palveluihin niin tilanne voi olla että kohta puuhastelet orjatöissä..
Tuota mieteinki, onko mun pakko täyttää mitään eli voiko kylmästi sanoa, ettei ko. lomakkeiden kysymyksissä ollut sellaista, mihin vastata - mutta käykö sitte niin, että olen yhteistyöhaluton tms. ja keksivät jotain sanktiota? Tuo nauhottaminen tuli mieleen, eikös se ole laillista, jos taskun pohjalla puhelin nauhoittamassa? Mistä muuten löytää tuosta Mopa-laista tietoa, linkkiä tai jotain? Ihan mielenkiinnosta oisin varautunu etukäteen ennen tuonne te-tstoon menoa.
Laki työllistymistä edistävästä monialaisesta yhteispalvelusta
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2014/20141369
> Ei tuollaisia lappusia ole edes pakko täyttää. Mikä laki vaatii täyttämään nuo laput? <
Mikään muu ei ole pakko kuin kuolla, mutta KARENSSIA pukkaa jollet täytä niitä.
Ja jos täytät ne väärin ORJAtyötä pukkaa, koska olet itse TODISTANUT olevasi "kuntoutuksen" eli orjatöiden tarpeessa, koska "elämän hallintasi on hukassa".
Työkyvyn peruskartoitus on tarkoitettu asiakkaille, joilla on vaikeuksia sijoittua ja/tai päästä työmarkkinoille.
Näitä asiakkaita ovat esimerkiksi pitkäaikaistyöttömät, ikääntynet, vajaakuntoiset ja henkilöt, joilla on terveydellisiä ongelmia. ( Siksi ne kysyy ootko käyny terveyskeskuksessa pariin vuoteen)
Työkyvyn peruskartoitukseen hakeudutaan mm. työhallinnon ja kuntien sosiaali- ja terveydenhuollon kautta eli ex-TYPin ja nyk. MoPan.
Niin ja jos sanon, etten ole käyny lääkärissä, vaikka olisinkin, niin terveystietojahan ei voida antaa viranomaiselta viranomaiselle ilman asianomaisen lupaa, laki estää sen. Jos sote-puolelta tällaisia tietoja annetaan, sitten mennään käräjille. Myöskään edellisellä työnantajalla ei ole oikeutta kertoa työntekijänsä terveysasioista yhtään mitään eteenpäin.
En ole käynyt lääkärissä armeijan jälkeen eli vuoden 1995 jälkeen. Miksi mennä lääkäriin jos on terve. On siellä typissä tuputettu mua lääkäriin ja ne halusi vieläpä siellä tutkia minut siellä typissä. Miksi vitussa jossain typissä työttömiä tutkitaan. Haistakin paskat niille
Joku kertoi että "Minut käskettiin siinä tilaisuudessa terkkarin puheille, mutta kohteliaasti kieltäydyin. Vasta kieltäydyttyäni he mainitsivat, että terveystarkastus olikin vapaaehtoinen."
Eli EI kannata mennä työttömien terveystarkastukseen vaikka ne niitä kuinka koittaisivat tyrkyttää.
Jos varmanpäälle haluaa pelata, niin kannattaa käydä yksityisellä lääkärissä, jottei sossut saa tietoja sairauksistasi ja käytä näitä sinua vastaan määrätessään sinut "kuntoututtavaan" orjatyöhön?
Kiitos tuosta lakilinkistä, olihan siellä syytäki eli mulla tuli se vuosi työttömyyttä täyteen ja siksi kait sitte typeriä lomakkeita. Mielenkiintosta oli, että tuossa laissa oli kohta "Salassa pidettävät työtöntä koskevat tiedot, jotka ovat tarpeellisia monialaisen yhteispalvelun tarjoamiseksi, hankitaan työttömän suostumuksella, jollei jäljempänä 2 momentissa tai muussa laissa toisin säädetä." Eli suostumus kuitenki, mutten löytäny tuota 2momenttia.
On se kummallista, että jos nykypäivän Suomessa työttömiä pukkaa uusia jatkuvasti, oletetaan, että kaikkien työttömyyden syy on mielenterveys- tai päihdeongelmat, ulosotot. Tässä nähdään mun mielestä se, että työtön ei ole "terve" miltään osin. Täytän ny jotain noista lapuista ja katotaan, mitä palaverissa tapahtuu. Mietin kyllä tosissani äänittämistä puhelimella, jos jotain ikävää/perusteetonta ilmenee.
Älä hyvä ystävä jätä äänittämistä miettimisen asteelle, vaan todellakin äänitä. Ota myös mukaasi ainakin yksi todistaja. Äänittää, ihme kyllä, Suomessa saa minkä tahansa keskustelun, johon itse ottaa osaa. Saa ihan laillisesti äänittää salaa tai avoimesti.
En halua antaa 'neuvoja', joista olisi sinulle tai jollekin muulle lukijalle haittaa, mutta jos lupaat käyttää omaa harkintaasi, saanko ehdottaa, että kysyttyäsi, mihin lakiin heidän kyselynsä perustuu, kerrottuasi, että arvostat yksityisyyttäsi ja pidät heidän kyselyään yksityisyyttäsi loukkaavana, kerro kuitenkin jotain esimerkiksi harrastuksistasi. Kannattaisikohan keksiä 'harrastuksia', joissa on sosiaalista toimintaa ryhmässä ja/tai kahden kesken? Stereotyypian syrjäytyneethän eivät ryhmätoimintaan osallistune. Jonkinlainen blogi voisi olla hyvä harrastus, varsinkin, jos se osoittaa, että olet valveutunut mamme vähäosaisten asemasta ja pidät kiinni oikeuksistasi ja luot verkostoa muiden köyhien kansalaisten kanssa. Virkailijakin on ihminen (tai no, en ole varma) ja saattaa mieluummin olla kurmuuttamatta ihmistä, jolla on hyvä itsetunto ja sana hallussaan.
Juu, Viranomaisen KUVAAMINEN laillista!
Asiakkailla on oikeus tallentaa neuvottelunsa viranomaisten kanssa, eikä viranomainen voi tätä kieltää!
Apulaisoikeusasiamies Sakslin muistuttaa, että perustuslaissa turvattuun sananvapauteen kuuluu oikeus myös kuvaamiseen (ei siis pelkkään äänittämiseen!)
Lähtökohta on, että asiakkaalla on oikeus tallentaa keskustelunsa viranomaisten kanssa haluamallaan tavalla, siis myös videoimalla tai äänittämällä keskustelu.
Viranomaisella ei ole oikeutta kieltää tätä!
Kiellon perusteeksi ei riitä epäilys siitä, että tiedot luovutettaisiin ulkopuolisille.
Tallentaminen ei myöskään merkitse viranomaisessa työskentelevän yksityisyyden loukkaamista.
Sakslin pitää välttämättömänä sitä, että viranomaisten toiminnasta voidaan julkisesti keskustella myös kriittisesti.
Ehdottomasti kannattaa äänittää kaikki keskustelut, joita etenkin te-toimistossa käytte. Ne sovitut jutut tuppaa muuttumaan heti, kun saat oven perässäsi kiinni. Niin olen minäkin tallentanut kaikki keskustelut, kuten perustuslaki sen salli, mutta muistakaa se tärkein pointti asiassa, sanokaa selkeästi äänittävänne keskustelun, jotta valtion suojatyöläinenkin sen te-toimistossa käsittää.Muutoin äänite ei ole lainvoimainen, eikä näin ollen käy edes todisteeksi.
> Muutoin äänite ei ole lainvoimainen, eikä näin ollen käy edes todisteeksi. <
HöpöHöpö.. olet katsonut liikaa USAlaisia sarjoja.
EI Suomessa tarvitse ilmoittaa jos tallentaan keskustelun johon itse osallistuu. Se käy Suomen oikeudessa todisteena siitä huolimatta.
Ja vaikka olisi tallentanut jotain salaa, niin silti oikeus voi antaa käyttää sitä todisteena, koska Suomessa oikeudella on täysi valinnan vapaus mitä se hyväksyy ja mitä se ei hyväksy todisteeksi.
Ei siis ole mikään pakko ilmoittaa etukäteen että tallentaa viranomaisen kanssa käymänsä keskustelun, mutta tietysti se voi joskus olla viisasta kertoa siitä etukäteen jotta pahimmilta virkamiehen ylilyönneiltä vältytään.
Eipäs muuten käy, siitä on olemassa jo ennakkotapauksiakin, että todisteeksi kaavailtu ääninauhoite ei kelvannut, kun siitä ei oltu kerrottu. Tarkastappa itse tietosi, eikä siinä pitäisi muutenkaan olla mitään ongelmaa, miksi ei kertoisi äänittävänsä keskustelun, eri asia on sitten tietysti, jos pelottaa kertoa äänittämisestä.
En usko. Löytyisköhän jotain linkkiä todisteeksi väitteellesi?
Sellaisia oikeuden päätöksiä löytyy pilvin pimein jossa salaäänite on kelvannut.
Tuo vastustajalle kertominen äänittämisestä on vähän kaksipiippuinen juttu. En ole kertonut mutta olen äänittänyt joskus niin että vastustaja sen varmasti huomaa, usein eivät reagoi siihen muuten kun ovat jopa ihmisiksi. Taitaa olla niin että nykyisin siellä virkapöydän toisella puolella on vastustaja, joskus peräti vihollinen, sellaiseksi on virknilkkien "palvelu" muuttunut.
Voitte kirjoittaa siihen seuraavan perustelun miksi orjatyö on laitonta:
Suomi on ratifioinut ILO:n pakkotyötä koskevan sopimuksen 29/1930. Sopimuksessa tuomitaan pakkotyön teettäminen: "Pakkotyöksi tulkitaan kaikki työ tai palvelu, jota kuka tahansa ihminen tekee, minkä tahansa rangaistuksen uhalla ja johon hän ei ole tarjoutunut vapaaehtoisesti."
Toimeentulon evääminen eli karenssi on rangaistuksen uhka, joka riittää tekemään demareiden "kuntouttavasta" orjatyöstä pakkotyötä, kunhan muistat kieltäytyä siitä!!
Euroopan Neuvoston ihmisoikeussopimus
4 artikla Orjuuden ja pakkotyön kielto
1. Ketään ei saa pitää orjuudessa tai orjuuden kaltaisessa pakkotyössä.
2. Ketään ei saa vaatia tekemään pakkotyötä tai muuta pakollista työtä.
Orjuus on kielletty maailman kaikissa maissa!
Vain vankien pakkotyö on laillista, ja Suomessa siitäkin maksetaan, jopa enemmän kuin vanginvartijoille.
Tosin ihmisiä ympäri maailmaa riistetään tavalla, joka muistuttaa orjuutta, kuten Suomen "kuntouttava" työtoiminta.
Nykyajan orjuus on ihmisarvon kieltämistä.
Orjuuden poistaminen on äärimmäisen vaikeaa, koska se on juurtunut syvälle taloudellisiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin, köyhyyteen, syrjintään, piittaamattomuuteen, perinteisiin ja ahneuteen.
Uudet orjuuden kaltaiset käytännöt ovat salakavalia, ja ne kohdistuvat yhteiskunnan heikoimpiin ja köyhimpiin ihmisiin.
Useat orjuutetut joutuvat tekemään vastentahtoisesti pakkotyötä, kun valtio pakottaa ihmiset palkattomaan työhön.
Riistolle alttiimpia ovat aina yhteiskunnallisesti kaikkein heikoimmassa asemassa olevat, kuten työttömät. Yleensä pakkotyöhön päätyviä ihmisiä yhdistää köyhyys.
Pakkotyö on vahvasti talouteen sitoutunut ilmiö. Kansainvälisen työjärjestön ILO:n sopimuksissa pakkotyöllä tarkoitetaan kaikkea työtä, joka tehdään pakotettuna ja rangaistuksen uhan alla ja johon työn tekijä ei ole suostunut vapaaehtoisesti.
Rangaistus voi tarkoittaa esimerkiksi joidenkin oikeuksien menettämistä, kuten työttömyys- tai sosiaaliturvan menettämistä tai leikkaamista.
Muista siis KIELTÄYTYÄ TYPan tai uuden MoPan tyrkyttämästä "kuntouttavasta" orjatyöstä, niin voit syyttää heitä pakkotyöhön pakoittamisesta.
Jos vapaaehtoisesti suostut "kuntouttavaan" orjuuteen, on hankalampi vedota pakkotyömääritelmään.
Pläjäytät työkkärissä virkailijan tekeleelle seuraavat kysymykset heti kättelyssä. Kuinka monesti nussii ja kenen kanssa, sekä missä. Mikäli virkailija käsittää sanoa, että yksityisasia, niin sanot vaan, että sama asia se on näiden lähettämiesi kysymystenkin kanssa. Voin luvata, että utelut loppuu siihen, minä nimittäin tein tämän, ja kyselin vähän muutakin, mikä sai tämän valtion suojatyöläisen loistamaan punaisena kuin majakka, ja tämän olisikin voinut viedä lentokentälle lentokoneiden valo opastimeksi kentän laidalle.
TE- keskuksella ei ole mitään oikeutta tunkea nokkaansa yksityisten ihmisten henkilökohtaiseen elämään. Terveystiedot ovat vaitiolovelvollisuuden alaisia tietoja eikä kenelläkään ole velvollisuutta paljastaa terveydentilaansa liittyviä asioita te- keskukselle. eikä myöskään muita henk. koht elämäänsä liiityviä asioita. TE- keskuksen alkuperäinen tarkoitus on olla työnvälittäjän roolissa työnhakijan ja antajan välillä.Sitä varten työvoimatoimisto alunperin on luotu, ja te- keskus on siihen jatkumo.
Jostain syystä ajan myötä siitä onkin tullut isovelivalvoo- elin, jonka pääasiallinen tarkoitus on ahdistella ja syyllistää työttömiä heidän työttömyydestään. Perusajatus ei ole edesauttaa työnhakijoita työllistymisessä, vaan te- keskuksen tarkoitus on etsiä työttömistä vikoja joilla heidän työttömyytensä voidaan perustella. Työttömyysongelman syy pitää väkisin löytää työttömistä ihmisistä, jotta ei tarvitsisi tunnustaa että vika on työvoimapolitiikassa, työelämään liittyvissä ongelmissa, työnantajien palkkojenmaksukyvyttömyydessä ja massiivisessa työelämän murroksessa jossa olemme yhteiskuntana eläneet jo vuosikausia. ja tulemme elämään vielä pitkän aikaa tästä eteenpäin.
Useimmat virkailijat ovat omaksuneet asenteen että heidän toimenkuvansa pääasiallinen tarkoitus on kuritustoimenpiteiden (=karenssien) tehtaileminen työttömille rangaistuksena heidän oletetusta laiskuudestaan ja verorahoilla loisimisestaan. Jo entinen työvoimatoimisto muuttui toimenpiteineen työttömien invalidisointikoneistoksi, jonka tarkoitus oli keksiä työttömille ongelmia ja häiriöitä joiden perusteella työttömät voitiin laittaa johonkin mappiööhön tai pakkotoimenpiteeseen pois tilastoita. Täysin terveille nuorille työttömille tehtailtiin jopa sairaseläkkeitä aivan ääliömäisten tekosyiden perusteella. työvoimatoimiston muuttuessa te- keskukseksi monista työttömien kustannuksella tehdyistä rahakkaista vedätyksistä ja pakkotoimenpiteistä onneksi on luovuttu. nyt kuitenkin vaikuttaa siltä että te- keskus on jälleen alkanut kokeilla kepillä jäätä josko voisi taas kokeilla keinoja työttömien invalidisoimiseksi, ja pseudotyöllistää siinä ohessa loisfirmoja joiden toimenkuva perustuu työttömien kustannuksella itsensä työllistämiseen.
alkup. kirjoittajan esimerkki te- keskuksen yksityiselämään liittyvistä uteluista on jälleen kerran oire siihen suuntaan että työttömien pikku päihin pyritään istuttamaan ajatusta että heissä itsessään täytyy olla jotain vikaa koska he ovat työttömiä. Jos työtön ja kroonisesti köyhä voi ymmärrettävistä olosuhteisiin liittyvistä syistä pahoin, sen voi helposti kääntää niinpäin, että itseasiassa työttömyys johtuu hlön omista "mielenterveysongelmista" ja "elämänhallinnan osaamattomuudesta" ja ties mistä heikkouksista eikä suinkaan yhteiskunnallisista olosuhteista.
Jos sä voit henkisesti pahoin sä osaat ihan itse oma- aloitteisesti kävellä mt-. toimistoon tai terv. keskukseen hakemaan apua. te- keskuksen ei pitäisi tällaisiin asioihin liittyä mitenkään.
Ei se ookkaan työkkäri joka yksinään ahdistelee työttömiä, vaan SOSSUn ämmät yhdessä työkkärin kanssa.
Se on tää SDPn Lauri SAK Ihalaisen uusi 1.1.2015 ja 1.4.2015 voimaan tulleiden lakien syytä.
Ex-TYPa ja nyk. MoPa ovat syyllisiä tähän työttömien orjuutus jahtiin.
1.4.2015 eli siis tämän kuun alusta, voimaan tullut uusi laki määrää että demareiden "kuntouttava" orjatyö, ei ole lainkaan työtä (vaikka siis työtähän siinä tehdään) vaan se on SOSSUN PAKKO PALVELU, josta EI voi sanktioitta kieltäytyä.
Se on siis vähän niinkuin lasten HUOSTAANOTTO. Saat vaikka väkisin sossun huostaanottopalveluita vaikket niitä lapsellesi haluaisikaan.
MoPa-laki määrittää mitä tietoja asiakkaasta tulee tallettaa :
"9 §
Yhteiseen käyttöön talletettavat työtöntä koskevat tiedot ja niiden käsittely
Työ- ja elinkeinotoimisto ylläpitää monialaisen yhteispalvelun toteuttamiseksi rekisteriä, joka on julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 13 luvun 1 §:ssä tarkoitetun työ- ja elinkeinotoimiston asiakastietojärjestelmän henkilöasiakasrekisterin osarekisteri (monialaisen yhteispalvelun asiakasrekisteri).
Monialaisen yhteispalvelun asiakasrekisteriin talletetaan:
1) työttömän yksilöinti- ja yhteystiedot;
2) monialaisen yhteispalvelun asiakkuuteen ja asiointiin sekä asioinnin mahdollisesti edellyttämiin erityisjärjestelyihin liittyvät tiedot;
3) työttömän ammatillista osaamista koskevat tiedot;
4) sellaiset työttömän sosiaalista tilannetta koskevat tiedot, joilla on vaikutusta hänen työllistymiseensä;
5) sellaiset työttömän terveydentilaa ja työ- ja toimintakykyä koskevat tiedot, joilla on vaikutusta työttömän työllistymiseen ja jotka ovat välttämättömiä palvelujen tarjoamiseksi työttömälle;
6) työttömän palvelutarvetta koskevat tiedot; sekä
7) monialainen työllistymissuunnitelma ja sen toteutumista, seurantaa ja tarkistamista koskevat tiedot.
Työ- ja elinkeinotoimiston, kunnan tai Kansaneläkelaitoksen palveluksessa oleva, jolle on myönnetty käyttöoikeus monialaisen yhteispalvelun asiakasrekisteriin tässä laissa tarkoitettujen tehtävien hoitamiseksi ja palvelun tarjoamiseksi työttömälle, voi saada ja käyttää monialaisen yhteispalvelun asiakasrekisteriin talletettuja tietoja sekä tehdä siihen merkintöjä. Tietoja tallettanut vastaa tekemiensä tietojen virheettömyydestä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2014/20141369
Eli, ehkä on kuitenkin parempi, että vastaa ympäripyöreästi kysymyksiin. Koska karenssi saattaa napsahtaa, jos yo. tietoja suostu luovuttamaan. Ja vaikka karenssi myöhemmin peruuntuisi, on siitä valtavasti haittaa kestää kauan.
Alkuperäisen kirjoittajan kuvailemat kysymykset ovat kaikkea muuta kuin kys. lakiin soveltuvia. Kysymysten pitäisi olla täsmällisesti tarkoituksenmukaisia:
Onko sinulla sellaisia sosiaalisia, terveyden ja toimintakykyyn liittyviä tekijöitä jotka vaikuttavat työllistymiseesi? That's it.
Mitä helvettiä mahtuu neljään kokonaiseen lomakkeeseen?
TE- keskuksen vaatimukset että työttömän pitää selvittää "tyypilliseen päiväänsä kuuluvia" harrastuksiaan, terveyskeskuksessa ym. käymistiheyttään viim. kahden vuoden aikana tai talousasioitaan ei vastaa millään tavalla tarkoitusta. En halua edes ajatella mitä kaikkea yksityiskohtaisia uteluita on mahdutettu NELJÄÄN lomakkeeseen. Varmaan kaikki kysymykset ovat olennaisen tärkeitä työllistymistä ajatellen?
Tämä on härskiä sosiaalipornoa jolla ei ole mitään vaikutusta työttömien työllistymiseen. Irvokkaina on kielenkäyttö, jolla luodaan mielikuva että tämä säännöllinen työttömien yksityiselämän raiskaaminen on työttömälle tarjottua PALVELUA. Monialainen rekisteri antaa monille eri virastoissa työskenteleville pääsyn yksityisten henkilöiden henkilökohtaisiin tietoihin. Alkup. kirjoittajan kuvailema kysymysten asettelu kuvastaa myös hyvin sitä massiivista asennevammaa että työttömiin suhtaudutaan edelleenkin kuin holhottaviin lapsiin. Kohta te- keskus varmaan tarjoaa työttömille myös pyllyn pyyhkimispalveluita ja jakaa tutteja lohdutukseksi työttömille rassukoille karuun tilanteeseensa.
Tämä on täysin asiatonta ja perusteetonta työttömien ahdistelua. Ketään ihmisryhmää ei pitäisi sivistyneessä yhteiskunnassa alistaa säännöllisesti tällaisen yksityiselämän ronkkimisen kohteeksi.
Aktivointisuunnitelmaan tulee sisältyä kuntouttava työtoiminta tai erityislakien mukaisesti sellaisia sosiaali-, terveys- ja kuntoutuspalveluja, jotka parantavat henkilön työ- ja toimintakykyä, JOS työ- ja elinkeinotoimisto, kunta ja henkilö YHDESSÄ arvioivat, että henkilö EI työ- ja toimintakykynsä asettamien RAJOITUSTEN vuoksi voi osallistua julkisiin työvoimapalveluihin tai työhön.
Siis JOS VOIT osallistua normaali työhön eli sinulla EI ole mitään työkyvyn tai toimintakyvyn rajoituksia, niin et voi joutua "kuntouttavaan" orjatyöhön?
Paitsi että mitäs jos työkkärin ja sossun ämmät ovat sitä mieltä että sinulla ON työkyvyn tai toimintakyvyn rajoituksia, vaikka itse väität ettei niitä ole, niin joudutko vastustuksestasi huolimatta orjaksi?
Kuka TODISTAA työkyvyn ja toimintakyvyn rajoitukset?
Siksikö ne haluaa että työtön menee terveystarkastukseen jotta LÄÄKÄRI voi työkkärin ja sossun ämmien mieliks kirjottaa todistuksen että työttömällä ON työkyvyn tai toimintakyvyn rajoituksia?
"Mitä helvettiä mahtuu neljään kokonaiseen lomakkeeseen?"
Ne on valtion suojatyöläiset ehtineet taas työllistää itsensä, tai joku toinen suojatyöläinen on ehtinyt viemään kaikki päivän sanomalehdet koppiinsa, niin on jollain suojatyöläisellä ollut aikaa puuhastella peräti 4 arkillista jonninjoutavia kysymyksiä.
Minulla on vain ja ainoastaan yksi kysymys? Mihinkä ylipäätään tarvitaan enää te-toimistoja, ja niiden suojatyöläis armeijaa? Nehän kun ei enää nykyisin ota edes työttömiä vastaan, kuin erikseen sovitusti, eivätkä kykene tarjoamaan muuta kuin palkattomia töitään, joka ei oikeasti johda yhtikäs mihinkään muuhun kuin työttömän hyväksikäytettyyn pahaan oloon. Niillä orja kurssien todistuksilla voitte samantein pyyhkiä perseenne, sillä sitä ei kannata näyttää yhtikäs missään.
> työttömiin suhtaudutaan edelleenkin kuin holhottaviin lapsiin <
Nyt osuit naulan kantaan. Juuri tästä uudessa, 1.4.2015 voimaan tulleessa, sosiaalihuoltolaissa on kyse!
Laki määrää samantapaisen sossun toiminnan kuin lasten huostaanotoissa, työttömille ym. köyhille.
Sossu voisiis koska tahansa tulla kotiisi penkomaan kaappejasi jos sieltä vaikka löytyisi kaljatölkkejä, jonka perusteella sinut voitaisiin pakottaa "kuntouttavaan".
Itse olen ollut työmarkkinatuella jo yli 3000 päivää. Ei ole tullut tuollaisia kyselyjä. Työllistymissuunnitelman teostakin on jo 2 vuotta. Sen teki työvoimaneuvoja (nyk. asiantuntija) yksin ja lähetti hyväksyttäväksi. En ole käynyt te-toimistossa yli kahteen ja puoleen vuoteen. Vastuuhenkilö soittelee aina noin 3 kuukauden välein. Tosin siinäkin oli vuoden tauko, ettei ollut yhteydenottoja. Seuraava henkilökohtainen käynti on vuoden 2016 loppuun mennessä. En tiedä vaikuttaako se, että tein vuonna 2007 ensimmäisestä aktivointisuunnitelman tekotilanteesta salaa youtube -videon videolaseillani. Se video kuitenkin poistettiin youtubesta noin 2 vuoden kuluttua. Syyksi ilmoitettiin videosta tullut palaute, että ko. video on asiaton. Myönnän, että videolla näkyivät kaikki osallistuja (sosiaalitstosta ja te-tstosta). Minä itse olin vain äänenä siinä, koska videokamera ja mikki olivat silmälaseissani. Pari kertaa on sen jälkeen kysytty, ettei kai ole piilotettua kameraa. Olen vastannut, jotta arvatkaa. Tilaisuudet ovat olleet lyhyitä ja asiallisia. Koskaan ei ole mainittu tai uhkailtu oikeustoimilla siitä youtube -videostani. Yhden 3 kuukauden jakson olin kuntouttavassa työtoiminnassa. Pelailin sählyä ja biljardia, käytiin keilaamassa jne. Yllättäen käteeni jäi rahaa enemmän kuin palkkatukityössä ja työaika oli 6 h/pv. Palkkatuetussa työssä oli normaali 8 h/pv. Syy on se, että kuntouttavassa työtoiminnassa ei leikattu ainuttakaan saamaani tukea, kuten tehdään palkkatyössä. Kuntouttavassa sain myös kilometrikorvauksen työmatkoista. Palkattuna ei sitäkään saanut.
Ei siinä mitään laitonta ole jos tallennat sellaista tilannetta jossa itse olet läsnä. Sen saa ihan vapaasti tallentaa minkä omin korvin voi kuulla ja omin silmin nähdä.
Ei edes tarvitse kertoa mitään, koska Suomessa ei velvoiteta kertomaan tallennuksesta (kuten USAssa ja siksi kaikki kuvittelevat että tääläkin muka täytyisi vaikka Suomessa on Suomen laki ja Usassa Usan)
Asiakkailla on oikeus tallentaa neuvottelunsa viranomaisten kanssa, eikä viranomainen voi tätä kieltää. Työkkärin tai sossun kanssa käymäsi on keskustelut on siis laillista tallentaa.
Apulaisoikeusasiamies Sakslin muistuttaa, että perustuslaissa turvattuun sananvapauteen kuuluu oikeus myös kuvaamiseen (ei siis pelkkään äänittämiseen!)
Lähtökohta on, että asiakkaalla on oikeus tallentaa keskustelunsa viranomaisten kanssa haluamallaan tavalla, siis myös videoimalla tai äänittämällä keskustelu.
Viranomaisella ei ole oikeutta kieltää tätä!
Kiellon perusteeksi ei riitä epäilys siitä, että tiedot luovutettaisiin ulkopuolisille.
Tallentaminen ei myöskään merkitse viranomaisessa työskentelevän yksityisyyden loukkaamista.
Sakslin pitää välttämättömänä sitä, että viranomaisten toiminnasta voidaan julkisesti keskustella myös kriittisesti.
nuo koske ketään tavallista anssia saavaa työtöntä....nuohan on tmt saaville.
ToveriDemariSAK-Ihalainen 16.12.2014 kello 10.01:
"Se vaikein ongelma on, ilman muuta, tämä vaikeimmin työllistettävien tila.
Yli puolet kaikista meidän työttömistä on vaikeimmin työllistettäviä, 180 000: pitkäaikaistyöttömiä, toistuvaistyöttömiä tai henkilöitä, jotka ovat olleet toimenpiteitten piirissä mutta eivät ole päässeet avoimille työmarkkinoille.
Eduskunta on nyt juuri käsitellyt ison lakipaketin, joka pitää sisällään sen, että nyt me teemme toimia nimenomaan yli vuoden työttömänä olleiden tai pitkittyvässä työttömyydessä olevien ihmisten "auttamiseksi", ja siinä Kelan palvelut, kunnalliset palvelut, sosiaalipalvelut ja te-palvelut ovat yhtä aikaa moniosaamis- ja monipalveluverkoston kautta käytettävissä ensi vuoden alusta alkaen."
Ihalainen meinaa pakottaa nuo kaikki 180.000 12 kk työttömänä olleet moniosaamis- ja monipalveluverkoihin eli PAKKO-ORJIKSI?
MoPa koskee KAIKKIA 6 / 12 kk työttömänä olleita, oli ne sitten olleet anssilla tai työmarkkinatuella.
Kuka järkipää on keksinyt kuntouttavan työtoiminnan. Sais pistää hameen päällensä.
sdp ja kokomukepu ja vihreät. ja pääarkkitehti oli vihreiden grönblom fakiiri ja sdp ihalainen...
Ihmetyttää tämä pakkosimputtaminen nykyisessä euroopassa jossa kuitenkin joudumme maksamaan eu:hun. Samalla passataan talouden nousua ja kierrätetään ihmisiä jossakin työllisyystempauksissa. Samalla vaivalla päästettäsiin irti ja annettaisii ihmisten mennä ja tehdä mitä he nyt haluavatkin tehdä. Istua katukahviloissa, kierrällä ostareilla ja notkua huoltoasemilla ja yökerhoissa. Minut on joku poliisi pysäyttänyt toistakymmentä kertaa tyylillä mitä sinä täällä liikkeellä ja että sinä nyt olet kotio menossa. Rehellistä liikkumisvapauden rajoittamista. Mitä ja kuka tällä jutulla voittaa? Tämä simputtaminen nähtävästi kuuluu psyykeongelmaisen kersantin syndroomaan jota nyt ei ainakaan 90-luvulla esiintynyt.
Mihin työkkärin / typpi-mopasta voisi tehdä valituksen? Mikä olisi tehokkain tapa saada näkyvyttä näille työkkärin laittomuuksille?
Tuskin voit valittaa mihinkään, tai valituksella ei ole merkitystä. Jos teet rikosilmoituksen, rikos ihmisyyttä vastaan tai pakottminen orjuuteen, niin se on ainakin käsiteltävä. Mutta tuskin johtaa mihinkään. Vain rikkailla on oikeusvaltio - ja köyhillä ei !
Käske työntää lappunsa anaaliin.