Olen työskennellyt saman henkilöstövälitysfirman kautta samalla asiakasyrityksellä 2013 alusta lähtien kokoaikaisesti. Minulle on tehty siitä lähtien peräkkäisiä määräaikaisia sopimuksia, kestoltaan 1-2kk. Nyt nopeasti laskettuna sopimuksia on kirjoiteltu tähän mennessä noin 20kpl.
Olen ollut pääosin tyytyväinen molempien osapuolien suhteen, ja tiedän itse duunarina ottavani riskin tämän tyyppisessä työsuhteessa.
Tämä riski muuttui käytännössä todeksi kaksi viikkoa sitten, kun asiakasyrityksellä ei ollutkaan yhtäkkiä töitä tarjottavana (ensimmäinen kerta). Myöskään vuokranvälitysfirma (työnantajani) ei pystynyt tarjoamaan minkäänlaista työtä.
Onko minulla tämäntyyppisessä pitkään kestäneessä työsuhteessa minkään näköistä irtisanomis-suojaa, jos töitä ei yhtäkkiä ole?
Samantapainen tilanne vuonna 1988> http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1989/19890100?search[type]=pika&search[pika]=KKO:1989:100
Määräaikaista työsopimustani on perusteltu nimikkeellä Projekti.
Mietteitä?
20 peräkkäistä määräaikaista työsopimusta !
3
92
Vastaukset
- Pomotin
Otapas yhteyttä liittoosi. Siellä lakimies on juuri tätä varten.
Kai kuulut liittoon... Sanoisin että jokaiselle yksittäiselle määräaikaisuudelle pitää löytyä lain vaatima määräaikaisuuden peruste. Määräaikaisuuksien "ketjuttaminen" pätevillä syillä ei sinällään ole peruste muuttaa työsuhdetta toistaiseksi voimassaolevaksi - mutta työnantajan aloitteesta ilman perusteltua syytä tehtyä määräaikaista sopimusta voidaankin pitää toistaiseksi voimassaolevana. Liittynee siihen miten tuo "projekti" käy perusteena - onko kyse kertaluonteisesta työstä, työstä johon vaaditaan erityistä ammattitaitoa, vai onko tuo täysin keksitty peruste.
- kokenutkaikkitietää9
Pätevä syy löytyy aina ja se on varmasti sopimuksessa. Yleensä työsopimusten välillä on muutama päivä tyhjää esim. vaikka pyhiä tai viikonloppuja. Nää on lakimiesten laatimia soppareita, turha on niistä inistä. Kai olet tarkastanut eläkekertymäsi? Todennäköisesti huomaat, että työsuhteittesi kesto on 1-3 päivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2264553Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223399Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621965Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,71726Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381237Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611199Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin100934- 30767
- 63765
- 176740