Se että tänäpäivänä saa autenttisen tilaisuuden

tarttua reippaasti työn kahvaan, on palkka itsessään työn tekijälle!
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tänään on sunnuntai ja itse ukkoylijumala aikoinaan sanoi Moosekselle että pyhitä lepopäivä. Joten ei tänään työnkahvaan, se olisi teologisesti arveluttavaa, oli se kahva sitten mikä ikinä onkaan.

Ja miksi ei muka työstä aitoa rahapalkkaa. Kun jollekkin maksetaan palkkaa niin siinä ei kulu kun sähköä pari watti tai pari kun tietokone kirjaa että sen tilille meni joku summa rahaa. Myöskään setelien painaminen ei maksa per seteli juuri mitään. Joten palkan maksuun ei koskaan ole mitään käytännön estettä.

Sitä paitsi kapitalismin perusajatushan on että raha kiertää vähemmän rikkailta kuten prolet enemmän rikkaille kuten porhot esim kauppojen ja kaikenlaisen proleille myymisen kautta.

Niinpä jos kaupassa esim jollekkin niin joutavalle kuin piimä voidaan määrittää jokin hinta joka on siitä maksettava jos sitä haluaa, niin silloin on oltava myös oikeus määrittää hinta tehtävälle työlle jos sitä työtä joku tuntee tarvetta jollakulla toisella teettää.

Selkeästi sekä ateisti että kaappikommunisti on höpö-kalevi. Se höpöttää taas kerran toimivan kapitalismin etujen vastaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuolematontotuus kirjoitti:

tarttua reippaasti työn kahvaan, on palkka itsessään työn tekijälle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu