Kittilän päätöksenteko on talven ja kuluvan kevään aikana ajautunut pahaan umpisolmuun. Vaikka päättäjiä on varoiteltu riskipäätöksistä, riskejä on kaiken aikaa kuitenkin otettu.
Kunnanhallitus on istunut päättämässä asioista, joita keskusrikospoliisi on ilmoittanut tutkivansa.
Kunnanjohtaja Anna Mäkelän erottaminen on tutkittavana, mutta kunnanhallitus on katsonut voivansa antaa Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle jopa lausunnot Mäkelän erottamisesta tehdyistä valituksista.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/nain-kittilan-tilannetta-on-ratkaistu-uusi-kunnanjohtaja-aloitti-salailulla/?shared=78840-477ac262-500
SK- uusi kunnanjohtaja aloitti salailulla
8
<50
Vastaukset
- KITTILÄLÄINEN
Onko Suomen Kuvalehti aloittanut kirjoittelun suoraan Kittilän sivuille? Juttu julkaistu 27.4.2015 klo 7.30 digilehdessä (luettu 3 kertaa) ja täällä jo klo .7.41 kommentoituna!
- Kuntalaki
Löysin uutisen ampparit.com -sivuilta. Aamukahvilla tulee luettua pääuutiset.
- Jotainrotiasentaan
Kuntalaki kirjoitti:
Löysin uutisen ampparit.com -sivuilta. Aamukahvilla tulee luettua pääuutiset.
Tämähän vaatii ehdottomasti väkeviä päätöksiä. Kh voi valtuuston tukemana päättää, että uutisia ei julkaista tai kaupalliset toimijat eivät niitä saa linkittää. Tämähän on varmasti mäkelän ja yrityksen masinoima juttu!!
- yetreeeytyr
Hienoa, että Suomen Kuvalehti on perehtynyt asiaan. Tulee Kittilälle valtakunnan tason painetta ruveta noudattamaan Suomen(!!!!) lakia. Ihan uskomatonta sekoilua.
- Puupäitä_oomme_kaikki
Hölmölässä vaihdettiin päitä ja ollaan reilusti Leonid Brežnev hengessä. Keskusjohto vahvistui junttapäätöksillä, kuntalaiset taas kertoivat vaaleissa etteivät menoa hyväksy.
Kunnanhallitus tulee esittämään vahvan näytön laillisuuden valvonnasta....mihin ne vielä yltävät? - kyllästyneet
Hei kaikki, jätetään nyt Yritys ja Suomen kuvalehti oman onnensa nojaan.
- Tamaeijaatahan
Miksi? Jotta Kittilässä saadaan elää kuin pellossa. Ei koskaan. Olen kyllästynyt Kittilän lakiin ja meininkiin, Voit luottaa siihen, että tämä asia katsotaan hamaan tappiin asti. Eikä se häivy unholaan, vaikka kovasti niin joku toivoisinkin.
- HulluHuutaa
Riiteleekö net Pellossaki?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1353786Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.362464Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442108Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet171081Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701041- 46925
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63886En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on31865- 43800
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies97782