Koivuniemi rakentaa liikekeskuksen vanhan hautuumaan aidan viereen. Jos haluaisi rakentaa laajemmin hautasmaan viereen , hyvä paikka olisi Pöyliön tien varressa, Honkakankaan alueella. Nyt varmaan vuosikymmenen saatossa hautuumaa joutuu liikemiesten tonttimaaksi. Tosi noloa, jos näin käy. Raha vai mikä ratkaisee.
Vanha hautuumaa
9
<50
Vastaukset
- 3på342p
no omalle maallepa sen rakentaa..
- sinirokko
Jos vain toivoo uusia asiakkaita sieltä hautuumaan puolelta. Onhan sen kaupan nimikin K-kauppa.
- kivimuisto
Joku raja liikenttoiminnakin pitäisi olla, mutta ennekaikkea kunnioitus. Kemijärven vanha hautausmaa on hyvä puistomainen mietiskelypaikka ja antaa kaupungille hyvän kuvan kunnioituksesta. Esi - isien ja äitien lepopaikka.
- akddk
Kyllä täällä mettiä riittää mettiä missä mietiskellä ja samoilla. Ei ne haudassa siitä välitä meneekö siitä tie.Jättäkää tyhjän narina vähemmelle että saadaan kemijärviä vietyä eteenpäin.
- suivauttaa
Malttakaa nyt! Ootellaan tuleeko sieltä hautuumaalta valituksia.
Muutamat keksii ruikuttamista, vähän joka asiasta.
Varatkaa se hautpaikkanne Hevonkuusesta. - kuolleeteitiijä
Mitä sillä nyt on väliä, kerran maan alla ne haudatut pysyy, sama se onko kaupanlattian alla, tai muuten vaan multaa päällä. Löysihän vasta Englannissakin jonkun entisen kuninkaan parkkipaikan alta, ukko ei ollu millenskään siitä.
- hovi.narri
No, oli se aika kärsineen näköinen, se kuningas.
- hupshups
Eihän hautuumaalle ole kauppaa tai tietä suunniteltu, viherkaista tulee tien ja sen väliin, sitäpaitsi siinä lähinnä on hotelli, ei kauppa
- postfestum
Minulla on hautapaikka ihan aidan vieressä, mutta ei haittaa, vaikka säpinää tulee kuoltuanikin. Kyllä me siellä olevat kestämme. Vainajat ovat keskellä elämää ja muistuttamassa kuolevaisuudesta, jos sellainen sattuu kaiken kuluttamisen ja tohinan keskellä unhoittumaan. Pieni viherkaistale hautuumaan ympärillä riittää. Kiviaidat ovat kestäneet tänne saakka. Ne tehtiin aikanaan niin jämerästi, etteivät heti vajoile.
Urbaanissa maailmassa ei voi ajatella, että hautuumaan ympärillä on suuresti ei-kenenkään maata. Mikä tässä nyt mättää? Seurakunta on antanut luvan S-Marketille. Eiköhän rajanaapurilupa heltiä toisellekin yrittäjälle.
Suvaitsemattomuus lymyää alueen ulkopuolella. Suurempi asia minusta on se, että hautuumaan sisällä on paljaita alueita, jonne joskus maailmassa on haudattu, ristit ovat lahonneet ja siten alue on jäänyt paljaaksi. Kuka niille sijoille pääsee? Käytäntö on ollut kirjavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 875439
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804722Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113027Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv882955Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232564Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251976- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328