Olin pitkällä sairaslomalla.Meillä käytäntö 9 päivää maksaa työnantaja ja loput tulee kelan kautta, ni onko tietoa ku olin kelan rahoilla 3 kk. Eli 7.5 lomapäivää ni saanko siltä ajalta lomarahat ja lomaoikeuden?
Pitkä sairasloma,kerryttääkö lomarahoja?
3
333
Vastaukset
- bingaaja
Vuosilomalain mukaan sairauslomasta on työssäolon veroista aikaa 75 työpäivää lomanmäärätymisvuodessa. Alan työehtosopimuksessa voi olla paremminkin.
Lisätietoja http://www.vuosilomaopas.fi/fi/tyossaolon-veroinen-aika.html - Berylia
Käytäntö??
Perustuuko TESsiin vai mistä tuo 9 päivää on napattu?
Mikä on alan TES?- vkanisteri
Työsopimuslain mukaan työntekijällä on oikeus saada sairausajan palkkaa sairastumista seuraavan yhdeksännen arkipäivän loppuun (TSL 2 luku 11 §). Monessa työehtosopimuksesssa on sovittu pitemmästäkin sairausajan palkasta varsinkin, jos työsuhde on kestänyt vähintään esim. 3 kk. Tarkista omasi.
Vuosilomalain 7 §:ssä säädetään, että vuosilomapäiviä laskettaessa työssäolopäivien veroista aikaa ovat myös ne työpäivät tai työtunnit, jolloin työntekijä työsuhteen kestäessä on estynyt tekemästä työtä sairauden tai tapaturman vuoksi, enintään kuitenkin 75 työpäivää lomanmääräytymisvuodessa, taikka jos työkyvyttömyys jatkuu yhdenjaksoisena lomanmääräytymisvuoden päättymisen jälkeen, enintään 75 työpäivää tätä sairautta tai tapaturmaa kohden.
Nämä työssäolon veroiset päivät evät riipu siitä, saako sairausajan palkkaa vai ei, elikkä vaikka palkallinen aika olisi vain 9 arkipäivää, niin palkattomastakin sairausajasta kertyy vuoslomapäiviin oikeuttavaa aikaa.
Joissakin työehtosopimuksissa on sovittu pitemmästä työssäolon veroisesta ajasta. Tarkista omasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1618398KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4467512Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743854Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521543590Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123019Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542685- 1262036
Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv372021Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231873Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811540