Miten totuttaa hevonen maastoon?

Maastoon

Hei! minulla on ollut ongelmana hevoseni maastossa. Hevosellani on ongelmana vain se että pakittelee syviin ojiin ja on jo yhdesti tippunutkin syvään ojaan.. Pakittelemiset johtuu yleensä jostain tuulen mukana liikkuvista puista mitä tehdä?
Ps: olisi kiva jos jollakin olisi apua koska itse pidän maastoilusta ja myös hevoseni :)

6

345

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeiltu

      Auttaako jos mukana olisi toinen, rauhallinen hevonen? Sitä minä kokeilisin ensimmäisenä.

      Tai ellei se kuuntele eteen ajavaa pohjetta, mitä se tekee jos sitä läväyttää raipalla pohkeen taakse tai takalistolle?

      • Maastoon

        en ole koskaan käytänyt hevoselleni raippaa sillä ei ole ollut mitään pelleilyjä ja on muutenkin reipas.On ollut jo yhden rauhallisen ponin mukana mutta olisiko sinulla mitään tieto että kun sitä kuulee että hevosen pitää antaa jäädä katsomaan pelottavaa asiaa kunnes hevonen huomaakin että se ei tee pahaa koska hevosellani se ei toimi sillä se vain kääntyy ja lähtee karkuun.. Vai mitä mieltä olet pitäisikö minun alkaa menemään ihan aktiivisesti siellä maastossa jotta tottuisi?


    • moiiiiiiiiuugguj

      No kannattaa useasti käydä taluttelemassa sitä maastossa :) Tai vaikka ohjasajamalla tai kärryillä :)

    • Näkemättä vaikea sanoa, mutta tässä nyt muutama juttu mitä tuli mieleen.

      Ohjasajoa ei kannata kokeilla. Siinä hevosella on liian hyvät mahdollisuudet tehdä mitä huvittaa, koska ihminen ei ole aktiivisessa kosketuksessa hevoseen. Jos hevonen päättää olla välittämättä ohjasta, ihminen ei mahda mitään, vaan hevonen voi tehdä suunnilleen mitä huvittaa.

      Eikä ajokaan ole paras vaihtoehto hevoselle jolla on taipumusta pakitteluun. Jos kärry joutuu ojaan, se voi mennä nurin ja pahimmassa tapauksessa kaataa hevosenkin. Ruumiinvammojen ja muiden ikävien seurausten laajuus jäisi arvailun varaan.

      Mutta taluttelu saattaisi ehkä auttaa jos hevonen on luottavaista tyyppiä, ja jos se pysyy käsissä talutettaessa.

      Mutta aktiivinen maastoilu luultavasti olisi hyvästä, juurikin siksi että hevonen tottuisi siihen, ja itse olen tosiaan antanut hevosen jäädä katsomaan pelottavia juttuja kunnes se huomaa ettei tarvitse pelätä. On toistaiseksi toiminut joka hevosen kanssa, joillakin nopeammin kuin toisilla, mutta on toiminut. Pystytkö estämään hevosta lähtemästä karkuun? Älä anna sen kääntyä pois päin, vaan pidä sen pää kauhistusta kohti. Jos se enemmän tai vähemmän ryöstää ja lähtee silti karkuun, käännät sen vain takaisin ja yrität uudestaan. Älä anna periksi vaikka tuntuisikin ettei hevonen luovuta millään. Ei se koko päivää jaksa pelleillä kuitenkaan.

      Kannattaa myös kokeilla onko hevonen yhtään rauhallisempi, jos se on ensin ratsastettu kunnolla kentällä. Silloin se saattaisi olla sen verran väsyneempi ettei jaksaisi alkaa pelleillä omiaan maastossa. Meillä tämä auttoi paljon.

      Edelleen, jos mahdollista, voisit ottaa maastoon mukaan jonkun joka vain kävelee hevosen vierellä. Ei taluttaen, vaan ihan muuten vain. Jos hevosella menee pakki päälle, tämä ihminen voi taluttaa sitä eteenpäin kunnes hevonen lähtee taas itse kulkemaan. Ja jos hevonen ei silti tottele, hän voi napauttaa sitä raipalla takajaloille sen verran että hevonen huomaa ettei taaksepäin kannata pyrkiä. Hyvä jos raippaa ei normaalisti tarvita, mutta joissakin tilanteissa se on paikallaan.

      • maastoon

        Okei kiitos todella paljon avusta! Tuosta oli paljon apua :)


    • moikkaaaa

      Ite talulteltiin meidän kuumaa ex ravurii aluks maastossa et oppi sitte selkään ja joku taluttaa.paljon kehuja ja silleen.No oon nyt pässyt ihan yksinäänkin maastoile ilman mitään seuraratsua joka muuten sekin voi olla hyvä idea!pakitteluhan on hevosella aika silleen "vastenmielinen" liike....no mut en tii et onko sun heppa ollenkaan noille avuille toimiva mut kiva jos olin edes vähä avuks!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe