Rockway ja vastaavat saitit

Mitä mieltä Rockway.fi:n opetusvideoista aloittelijalle? löytyykö vastaavia saitteja Suomesta tai maailmalta ja kokemusta niistä?
2116352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Niitä Rockawayn ilmaisia videoita olen katsonut ja on ihan hyviä ollut. Juuti mietin, että maksanko ja pystyn katsomaan kaikki videot. Just yritin katsoa niitä kitarankielen vaihto ja puhdistus videoita vaan eipä näkynyt kun ei olleet ilmaisia.

Äänestä

Nyt on viikon ilmainen kokeilu sinne. Myös Grouponin kautta saa hyvän tarjouksen.

Äänestä

Ei voi soittaa taustanauhoja applen laitteilla, kun ei ole sitä flashia.

Äänestä

Ajattelin aikoinaan ottaa Rockwayn tilauksen mutta ei kukaan täysijärkinen maksa siitä minkä saa ilmaiseksi youtubesta. Tube on täynnä ammattilaisten oppaita ja niiden avulla olen opetellut soittamaan kitaraa, bassoa, ukulelea ja tinapilliä. Olen myös oppinut laulamaan ja laulamaan ja soittamaan kitaralla samaan aikaa. Nyt saan käydä mies ja kitara keikoilla vuoden harjoittelun jälkeen.
Joku nainenhan rakensi jopa talon youtuben ohjeilla.

Äänestä
  • Käykö sun keikoilla ketään muuta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Käykö sun keikoilla ketään muuta

    Ei käy. Kerran meinasin mennä, mutta sitten tajusin että miksi menisin kun voin vaan katsella keikkavideoita youtubesta. Tyhmäähän se olisi silloin keikkalipusta maksaa.

    Äänestä

  • Ite pidän siitä, kun siellä on selkeät kokonaisuudet. Sit saa helposti ladattua taustanauhat ja tabit aiheeseen liittyen kätevästi. Toki tubessa on hyvää kamaa mitä itekin paljon katselen. Ongelma ehkä tubessa on se turha paska kaiken muun ohessa ja mainokset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ite pidän siitä, kun siellä on selkeät kokonaisuudet. Sit saa helposti ladattua taustanauhat ja tabit aiheeseen liittyen kätevästi. Toki tubessa on hyvää kamaa mitä itekin paljon katselen. Ongelma ehkä tubessa on se turha paska kaiken muun ohessa ja mainokset.

    STN+Tube+TVlle,+Vanced+Luuriin,+ja+pluginit+tietsikalle,+niin+ei+YTn+mainokset+haittaa.Itse+olen+Rockwayn+jäsen,+mutta+lopetan+tähän+kauteen.En+jaksa+niitä+"in+the+style+of+Toto"-juttuja+ja+"Jazzin+alkeet"+Pera60veen+kanssa.Hommat+on+ukkoontunut+ts.+väh.+väsähtäneet+siis.Joskus+siellä+oli+nuoria+jätkiä+jotka+veti+Bodomia.,.+No+ei+ihan,.+Ynkkää+ehkä..+Mut+99%+nuorista+energisistä+jätkistä+muuttuu+vanhoiksi+pentatoonista+Bluesia/Fuusiosettiä+vetäviks+ukoiks+muutenkin.+Ja+kenelle+se+saitti+on+suunnattu?Musiikin+harjoittelijoille!+Nuorempia+yleensä+siis.+Toki+vanhakin+sinne+voi+taipua,+mutta+usein+käyttäjä+OLISI+nuorempi.Mut+ei+siinä+mitään+jos+heillä+hommat+toimii+taloudellisesti.

    Äänestä

Musiikinteoria on ihan hemmetin monimutkaista. Sitä pitää opiskella vuosia että sen tajuaa. Jos haluat opiskella näitä asioita youtubesta se on äärimmäisen turhauttavaa koska videoilla puhutaan asioista ihan kun olisit joskus kuullut niistä aiemminkin. Rockwayn kaltaiset sivut tekevät videot niin että ne on helppo ymmärtää ja käsittelevät kaiken alusta alkaen mitä sinun pitää tietää. Jos haluat säästää aikaa ja hermoja niin suosittelen maksamaan (tavalla tai toisella) musiikin opetuksesta.

Äänestä
  • Omasta mielestä musiikin soittaminen (esim. rummuilla, kitaralla, pianolla yms.. ) on teoriassa helppoa mutta käytännössä vaikeaa.

    En ymmärrä miten joidenkin huippukitaristien sormet taipuu niin monelle mutkalle ja eri kielelle yhtäaikaa. Tai rumpalien kädet ja jalat takoo monimutkaisia tahteja basssolla, virvelillä ja lautasilla.. Ei mahdu omaan järkeen #%// ??????

    Äänestä

Hyvä kotimainen sivusto, joka antaa kyllä riittävät perusteet nousujohteiseen kehittymiseen aloittelijalle (niin teoria, kuin tekniseen soittamiseen).Tubesta kyllä löytyy paljon videota,mutta helposti mennään liian monimutkaiseen tai muuten vedetään mutkia suoriksi, joka johtaa vaan innostuksen lopahtamiseen. Vastaavia verkkopalveluita myös paljon, mutta näiden sisällöstä ei minulla ole kokemusta. Voittaa kuitekin monet musiikki app:it joita paljon mainostetaan 100-0. Hinta on ihan ok jos vaan aika riittää soittamiseen ja käytät palvelua.Totuus kun on vaan se , että oppiminen vie aikaa ja hermoja musiikissa.

Äänestä

Vilkaseppas tämmönen sivusto:Justinguitar.com

Äänestä

Studio miksakset täyttä paskaa.

Äänestä

Oon käyttäny rockwayta muutaman vuoden on off. Aloitin täysin alkeista ja tykkäsin. Toki vaatii aikaa mutta saapahan kaikki saman katon alta. Mun mielestä kannattaa kokeille

https://www.rockway.fi

Äänestä

aika kallis on

Äänestä
  • Kallis? Mistä saat kitaraopetusta alle viidellätoista eurolla kuukaudessa?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kallis? Mistä saat kitaraopetusta alle viidellätoista eurolla kuukaudessa?

    Youtubesta saa sitä alkaen ilmaisiksi, tai viidellä eurolla kuukaudessa ja siitä ylöspäin aina henkilökohtaisiin sessioihinkin asti.

    Äänestä

Ei kannata… lisäksi polkevat hintoja julkisissa tarjouskilpailuissa härskisti..😠

Äänestä
  • Mitä tarkoitat? Kauppaavat kouluille videoitansa vai opistolle jne.? Koskaan kuullut, että olleet tuollaisissa mukana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


w4tt kirjoitti:

Mitä mieltä Rockway.fi:n opetusvideoista aloittelijalle? löytyykö vastaavia saitteja Suomesta tai maailmalta ja kokemusta niistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu