Tartuntatautiuni

Hulluksitulossa

Näin viime yönä unta, että asuin perheeni kanssa vanhassa omakotitalossa, jossa asui paljon muitakin ihmisiä. Ihmisten keskuudessa alkoi levitä sairaus, aivan kuin raivotauti, ja he alkoivat hyökkäillä toistensa kimppuun. Unessa tautisyklejä oli kolme, ja ne lievenivät joka kerralla. Syklien aikana löysimme erilaisia keinoja tartunnan ehkäisyksi, esimerkiksi piiloutuminen.

Viimeinen sykli oli erilainen. Sen aikana me muutimme vanhaan koulurakennukseen, jossa asuimme lapsuudessani. Siellä taudin ehkäisyksi me jouduimme suorittamaan tehtäviä (esim. piiloutuminen, sukeltaminen ja hiihto), jotta emme saisi tartuntaa. Onnistuin suorittamaan muut tehtävät hyvin, mutta hiihtäessä upposin lampeen ja pääsin vasta ihan viime tingassa sieltä pois. Muutama muukin tippui, eikä päässyt enää ylös > sairastuminen. Uni oli todella ahdistava.

6

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulkintaa

      Tartuntatauti unessa symboloi riitelyä, tarkemmin riidanhaluisuutta joka leviää henkilöstä toiseen kuin "tartuntatauti".

      "Ihmisten keskuudessa alkoi levitä sairaus, aivan kuin raivotauti, ja he alkoivat hyökkäillä toistensa kimppuun".

      Ilmeisesti unennäkijän ympäristössä/ympäröivissä ihmisissä on moista kulkutautia (riidanhaluisuus) ilmennyt ja unennäkijän alitajunta nyt purkaa sitä tässä unessa.

      "Unessa tautisyklejä oli kolme, ja ne lievenivät joka kerralla. Syklien aikana löysimme erilaisia keinoja tartunnan ehkäisyksi, esimerkiksi piiloutuminen. "

      Riitelyn laantuessa "sykleittäin", unennäkijä perheineen kehittää varsin näppäriä keinoja välttyäkseen ikävältä riitelyn "taudilta" -- mainitaan piiloutuminen elikkä ei olla tekemisissä riitelijöiden kanssa vaan ollaan "piilossa" heiltä, elikkä välttely ja vähäinen kanssakäyminen = piiloutuminen.

      "Viimeinen sykli oli erilainen....lapsuudessani. Siellä taudin ehkäisyksi me jouduimme suorittamaan tehtäviä (esim. piiloutuminen, sukeltaminen ja hiihto), jotta emme saisi tartuntaa...."

      Samoin jo (edellä kuvailtu) unennäkijän lapsuudessa hyväksi havaittu keino eli aktiivisena pysyminen ja harrastaminen (tehtävien suorittaminen) on hyvä keino "tartunnan" eli riitelyn välttämiseksi koska useinhan riidanhalu juurikin kumpuaa turhautumisesta kun ihmisillä on rakentavan tekemisen puutetta.

    • BLOODisLIFE

      Rabies, vesikauhu, raivotauti unessa tarkoittaa vihamiehiä ja se kun yritit välttää saamasta tautia tarkoittaa että on jokin ylitsepääsemätön vaikeus mutta onnistuit kuitenkin lopulta eli pääset vaikeuksien yli

    • Asuit unessasi vanhassa omakotitalossa oman perheesi kanssa. Käsitän tämän tarkoittavan nykyistä perhettäsi erotuksena lapsuuden perheestäsi.

      Ihmisten keskuudessa alkoi levitä raivosairaus, he olivat siis vihaisia ja riitelivät. Tautisyklejä oli kolme. Tämä voisi tarkoittaa, että olette kotona riidelleet jonkin aikaa.

      Unen aikana muistat, että riitojen kanssa selviytyy kun piiloutuu.
      Tästä ajatuskulku heittää sinut lapsuuteen. Muutitte vanhaan koulurakennukseen, jossa suorititte tehtäviä. Piiloutumista, sukeltamista ja hiihtoa. Nämä viittaisivat lapsuuden leikkeihin ja koulutoimiin. Kenties teillä oli vihainen ja pelottava opettaja. Kenties ne viittaavat lapsuuden leikkeihin, joita teitte kun kotona riideltiin. Joka tapauksessa ajatukset viittaisivat kotoa poissa olemiseen riitojen ehkäisemiseksi tai niiden kokemisen välttämiseksi.

      Viimeinen ajatus suohon uppoamisesta ja sairastumisesta voisi viitata jälleen nykyiseen. Onnistuit aikoinaan välttämään sairastumisen eli riidan, mikset nykyäänkin.

      Tämä kaikki saattaisi viitata lapsuuden muistoihin kotona käytävistä riidoista ja keinoista selviytyä niistä.

      Kaipaat nykyisyyteen ikäänkuin samanlaista poisvetäytymisen mahdollisuutta riitatilanteessa kuin lapsuudessa piditte normaalina toimintatapana. Ilmeisesti se ei ole niin helppoa enää.

      Voimakas ahdistus voisi viitata lapsuuden aikaisiin tunteisiin riitoja kokiessa ja niitä nykyään muistaessa ja verratessa nykytilanteeseen.

      Erikoinen uni, kiitos sen jakamisesta.

    • wgfwrgf

      Tartuntataudit kuvaa huonoa ilmapiiriä.

    • s24sivustaseuraaja

      ensimmäinen ajatukseni unesta oli: suomi24 ja täällä vaikuttava 'henki' ... joitain palstoja lukiessa tulee todella paha olo

      • Kannattaako sellaisia palstoja kovin paljon lukea?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      690
      2698
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1356
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1254
    4. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      112
      1215
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      47
      1158
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1025
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      953
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      949
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe