Moro, onko mahdollista juosta? Näyttäisi olevan pari tapahtumaa viikon sisään? Ehtiikö tuosta palautua, onko hyväksi? Miten käy? Oletteko juosseet 7 päivän sisällä kaksi puolimaratonia kilpaa?
puolimaraton kerran viikossa?
sadfasdf
3214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä varmaan onnistuu, mutta samalla suoritustasolla tota ei pysty vetää, ellei ensimmäistä vedä pitkänä harjoituksena himmaillen. Glykogeenivarastot ehtii kyllä täyttyä viikossa, mutta lihasvauriot ei. Muistan hyvin kun pari vuotta sitten juoksin huikean puolimaratonin omaan tasooni nähden ja muistan miten sökönä olin vielä viikko ton juoksun jälkeen. Koko kesän kärsin akillesvaivasta vain ton yhden huippusuorituksen takia.
ei voi suositella. Normikuntoilija matti meikäläinen ei pysty juoksemaan kahta hyvää suoritusta, ellei juurikin tee ylläkirjoittaneen mukaisesti, toinen PK-lenkkinä. Ite olin mukana Helsinki City runissa ja kyllä se vaan jaloissa tuntuu, kun täysiä koittaa paahtaa tuon 21km, ihan överitasolla koko ajan mentiin. Silti omasta ennätyksestä jäin, perkeles. Tällä hetkellä voisi lähteä nyt kevyelle lenkille taas, mutta ei tulisi mielenkään repiä taas lujaa. Pitää antaa lihasvaurioiden parantua, kankean tuntuinen olokin jukoliste.
Kyllä, jos sinulla on useampi vuosi pohjaa juoksulle, tosin veikkaan että tuo jäljempi puolimara joko on tai sitten ei jopa kevyempi, oot nimittäin tehnyt " tyhjennyksen " , mutta muista tankata ekan juoksun jälkeen hiilarvarastot.. Itse juoksin nuorempana 2 viikon välein täysmaratonin.