Kustannukset avoliitossa

Kesälintu

Asun omakotitalossa lasten kanssa. Lapset ovat noin 2 vko/kk kotona. Olen tapaillut erästä miestä useamman vuoden ja nyt hän on asustellut noin 8 kk minun luonani. Osallistuu ainoastaan noin 30% ruokakustannuksiin. Joskus maksaa ravintolassa. Muuten ei osallistu asuinkustannuksiin mitenkään. Olin neljä kk opintovapaalla ja kerroin, että tuloni putoavat reilusti, että voisi osallistua kustannuksiin enemmän. Mutta mitenkään ei osallistunut muihin kustannuksiin. Useampaan kertaan olen aiheesta maininnut, mutta ei tunnu menevän perille, että voisi maksaa jonkun laskun. Kyse on hyvätuloisesta ihmisestä. Onhan se hänen kannaltaan helppoa asua ilmaiseksi toisen asunnossa omat rahat säästyy. Hänellä yksiö josta maksaa noin100 euroa / kk yhtiövastiketta. Hänellä asumismukavuus lisääntynyt melkoisesti. Itsellä alkaa tilanteesta pinna kiristyä ja toinen ihmettelee mikä mättää. Viimeksi kun asiasta keskusteltiin niin kysyi kuinka paljon hänen pitäisi maksaa ja sanoin muutama sata euroa. Eipä ole senttiäkään kilahtanut tilille eikä käteen. Jos asuisi vuokralla vastaavassa asunnossa olisi kk vuokra noin 1200-2000 euroa vesi sähkö lämmitys vakuutukset. Enpä taida enää kovin kauaa täläisessä suhteessa olla.

19

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikoskaan

      Juridisesti hän ei ole velvollinen maksamaan mitään, mutta moraalisesti kylläkin. Minusta maksetaan 50/50 jos samassa taloudessa asutaan jos siis kumpikin samatuloisia. Oma ex ei maksanut koskaan penniäkään mistään. Joskus kerran vuodessa 70€ ruokaan. Ei laskun laskua, ei lasten menoja ei mitään. Kulutti kylläkin. Onneks ex akka otti takas luokseen asumaan ja loisimaan. Käytyäkööt naisensa kortteja ja varoja. Elätyäkööt toinen hänet nyt.

      • Näinsemenee

        No ei sentään ihan 50/50, jos toisella on lapsia. Niistä on myös kuluja, jotka eivät toiselle kuulu.


      • Pekkaisä
        Näinsemenee kirjoitti:

        No ei sentään ihan 50/50, jos toisella on lapsia. Niistä on myös kuluja, jotka eivät toiselle kuulu.

        Kyllä meillä lähdettiin yhteistä perhettä perustamaan sillä periaatteella, että kulut maksetaan puoliksi, ja lapset kuuluvat pakettiin. Onhan ne lapsetkin perhettä, molempien perhettä. Meillä toisella on yksi lapsi ja toisella kaksi. Yhdestä lapsesta maksetaan elareita muualle ja kahdesta saadaan pieniä elareita. Kaikki varat tulevat samalle tilille ja samalta tililtä maksetaan kaikki. Ihan sama kumman lapsi tarvitsee mitäkin, niin molemmat siitä haluaa huolehtia.

        Silläkään ei ole väliä, mitä kumpikin on tienannut. Suhteen alussa toinen tienasi paljon vähemmän kuin toinen. Mutta jokusen vuoden päästä toinen ottikin jo kiinni, ja tienaa nyt enemmän. Yhdentekevää.

        Minä en ymmärrä sitä, että miksi lapset olisivat jotenkin vähemmän perheenjäseniä. Jos jommalla kummalla on jo lapsia, tai molemmilla, niin kyllä ne otetaan samalla perheenjäseniksi, jos sellaiseen hommaan lähdetään.

        Meillä on avoliittoa takana nyt 12 vuotta. Perheen lapset 17v, 15v ja 14v. Jokunen vuosi, niin pesä on tyhjä... Ja ihan samalla tavalla kaikkia mukuloita on kasvatettu, elätetty ja hoidettu. Lapset olivat ihan toukkia kun tapasimme, 13 vuotta sitten. Olisihan se ollut naurettavaa, jos sitten oltais nämä vuoden jotenkin "sun lapset/mun lapset" systeemillä vedetty. Yök.

        Naimisiinkin ollaan menossa, mutta erään juhlapäivän kunniaksi vasta vuoden päästä. Päivä päätettii jo 8 vuotta sitten =D


    • rehtimeininki

      Tee vuokrasopimus johon kirjataan kaikki siihen kuuluvat pykälät. Irtisanomisperusteet, vuokrat yms. Omalta osaltasi huolehdit sitten veroista ja muista vuokraamiseen liittyvistä asioista. Vuokran määrässä huomioidaan tietysti omasi ja lasten asunnossa asuminen. Vuokra ei voi olla se mikä olisi jos mies vuokraisi itselleen yksin vastaavan asunnon.

    • mies36

      Olet kuitenkin 8 kk asuttanut miestä ilmaiseksi. Ei taida sulla olla munaa heittää miestä ulos. Tuollainen tossun alla elävä nainen ei ole mikään nainen vaan vässykkä heikko ihminen.

      • aloita

        Oot jossain mielessä oikeessa. Entise,lä ex:ällä poika edellisestä avioliitosta, myös yhteinen lapsi, eipä ois tullu edes mieleen erotella mun/sun kersa. Ei oo lasten vika ja sitä vartenhan on elatusmaksut.


    • Oppeliini1

      Teet todella väärin elättäessäsi isoa tervettä palkansaajamiestä. Tajuatko että se varastaa ne eurot jotka sinun kuuluisi käyttää lapsiisi!
      Kuinka tuo yhtälö ei voi olla sinulle itsestään selvä?

      Tai kenties olet niitä pateettisia naisia joille kukatahaansa mies kelpaa, oli hän sitten kuinka ala-arvoinen tahaansa.

    • Maksaiteomatmenos

      Ai että tarttet niinku elättäjän ittelles ja pennuilles. Noi noita naisia riittää.

      • Jenniina1

        Kyllä oma osuus asumiskustannuksista pitää maksaa. Se taas osallistuuko lasen kuluihin mitenkään on heidän itsensä päätettävissä. Joskus (kuten edellä joku kirjoitti) otetaan koko paketti perheeksi, koska ajatellaan, että yhteinen perheen hyvä on kaikkien kannalta paras.


    • Jenniina1

      Ei se ole tyhmä joka käyttää toista hyväksi. Se on tyhmä joka antaa itseään höynäyttää. Moraali onkin sitten toinen asia. Itse en ikinä antaisi tuolla tavalla itseäni hyväksikäyttää. En ikinä. Nuo asiat sovitaan yhdessä. Yhdessäasumiseen kuuluu myös velvollisuuksia, eikä vain hyötyjä.

      Ei riitä että vähän toivot että toinen maksaa, vaan nyt on vaatimusten aika. Se on niin että oma osuus maksettava tai ulos. Kyse ei ole pelkästään rahasta, vaan kertoohan tuollainen vastuun pakeneminen ja ahneus ihmisestä itsestään paljon. Kunnon ihminen ei käyttäytyisi noin.

    • TätiLiila

      Pitää maksaa puolet asumiskustannuksista ja ruuat niillä viikoil ku lapset on pois. Sinä maksat ruuat silloin ku lapset on kotona ja muutenkin lasten kustannukset.

      Älä vihjaile vaan sano suoraan. "Sinun pitää maksaa asumisestasi täällä xxx euroa/ kk. Milloin alat maksaa? Minä ostan jatkossa ruuat silloin kun muksut on kotona ja sinä ostat silloin kun olemme kahden. Se on reilua niin. Mitä mieltä olet? "

      Sitten seuraat, että summa maksetaan tilillesi säännöllisesti ja puutut asiaan heti jos näin ei käy.

      • p9e8ur098u

        Minä en edelleenkään tajua tätä, että perustetaan "perhe", jossa koetaan että on vain "toisen lapset". Sellaisenko käsityksen perheestä ihmiset haluavat lapsille antaa?

        Jos jommalla kummalla on lapsia, heidät pitää hyväksyä osaksi pakettia. Se tarkoittaa niin henkistä kuin taloudellistakin sitoutumista koko perheen hyväksi. Isä- tai äitipuolen rooli on olla toinen vanhempi siinä kodissa. Ei se ole mikään "kämppis", joka asustelee nurkissa. Se on ihminen joka auttaa läksyissä, ostaa vaatteita, käy tarhan/koulun kevätjuhlissa, lohduttaa kun lasta itkettää, tai jää vaikka kotiin hoitamaan sairasta lasta. (Työnantajatkin ymmärtävät tämän, ja isä- ja äitipuolella on yhtälainen oikeus jäädä töistä kotiin hoitamaan puolison lasta kuin omaa biologistakin lasta.)

        Kenenkään ei ole sellaiseen pakko ruveta, ja ymmärränkin täysin, jos toisen lasten hyväksyminen osaksi omaa perhettä olisi liikaa. Mutta sellaisessa tapauksessa ei myöskään muuteta yhteen asumaan. Jos haluaa silti deittailla, niin se tehdään silloin kun lapset eivät ole paikalla. Tai sitten vaihtoehtona on jatkaa elämää täysin erillään.


      • 8764

        Uskomatonta että joku olettaa että avoliitossa pitäsi vielä elättää toisen lapsia kun ei tarvihe elättää sitä asuinkumppaniakaan. Ei se tee toisesta elatusvelvollista tai isää kun asutaan yhdessä. Miksi ihmeessä joku alkasi maksaa toisten lasten elämää tai hoitamaan niitä automaattisesti. Kummaa käsitystä. Mutta ehkä moni menee niin herkästi asumaan yhteen jotta saisi itelleen elättäjän. Avopuoliso ei ole velvollinen kustantamaan muiden menoja kuin omansa.


    • Mitä jos ihan aikuisten oikeasti puhuisit sille äijällesi. Sanoisit, että haluan, että maksat minulle xxx euroa kuukaudessa asumisesta ja ruokamenot jaamme sixty fifty.

    • lahjahevonen

      Mitä vielä odotat . Olet esittänyt että mies maksaa edes sen 200 euroa joka on tosi pieni osuus ruuasta sähköstä ja siitä kaikesta hyvästä mitä edustat. 8 x 200 egee ja tästä eteenpäin alat sopia asiat kohdilleen. Ei ole lasten asia olla ilman kun on mulkku mitä pitää maksaa joka kk. näinhän se loppupeleissä kuitenkin on. mikä yh riemu miehelle = varma pillu joka pysyy kotona ja maksaa vielä siitä siis siitä...

    • Kirvesmiehenmuija

      Kuule hän ei ole lastesi isä eikä hän omista asuntoakaan jossa asut. Hän ei ole puolisosi vaan miesystävä. Ei hänen tarvitse sinun ja sinun lasten menoja kustantaa. Muista että et voi olettaa että kukaan toinen mies kustantaa lastesi elämää kuin lasten isä elatusmaksuilla.
      On suorastaan kummalista että oletat miesystävän maksavan sun ja sun lasten menoja. Ei ne hälle kuulu. Sinun täytyy järjestää elämäsi siihen malliin että rahasi riittää.

      • Kesälintu

        No, enpä todellakaan oleta enkä odota kenenkään maksavan minun lasteni elämistä ja asumista. Kyllä itse todellakin huolehdin niistä sekä talostani ja omista menoistani. Kyse oli vain siitä pitäisikö ihmisen maksaa jotain omasta asumisestaan toisen talossa. vai vain oleskella ilmaiseksi ilman korvauksia toisen asunnossa?


    • mutikaisenmuija

      Seuraavan kerran kun aiot ottaa hyyryläisen itellesi niin sovi etukäteen mitkä on kummankin menot. Mutta älä odota että mies elättää myös lapsesi, ei kuulu hälle. Avoliittoon mennessä tulee sopia asiat tarkkaan ennen yhteen muuttamista.

    • kokennut

      Ruuan osalta osuus on varmaan ok, jos lapset ovat isompia ja syövät kuten aikuiset, mutta kyllähän miehelle kuuluu puolet vesimaksusta, kiinteistöverosta, sähköstä, netistä jne. eli laske paljon ne ovat ja siihen vähän lisää perushuoltoihin ja korjauksiin ja jaa kahdella. Jos ei kelpaa miehelle, niin anna painua kuuseen, ei sinunkaan tarvitse häntä elättää. Tälläinen loisiminen pilaa suhteen lopulta kuitenkin, joten lopeta alkuunsa jos ei maksa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe