Kyllä jos tällä tavalla jatketaan niin Ruottalaaset vie jo piankin ottelus suomelta keihäs pisteet... Positiivisia muokkauksia sais jo kyllä ruveta tekemään ... muttei niin että nuorten sarjoista aletaan poistamaan ennätyksiä & oman ikäluokan kisoja YM..
Tavoitteita pitää nuorilla olla ja useat nuoret ottavat tavoitteekseen jonkun ennätyksen... syntyy motivaatiota yrittämään..
Sama olis jos poistettaisiin heti kaikki myös aikuustensarjoista ennätykset..
Saas ny nähdä,että mitä ne ens kesän MMkilpailut Helsingis synnyttää..
Tavoitteita pitää nuorilla olla ja useat nuoret ottavat tavoitteekseen jonkun ennätyksen... syntyy motivaatiota yrittämään..
Sama olis jos poistettaisiin heti kaikki myös aikuustensarjoista ennätykset..
Saas ny nähdä,että mitä ne ens kesän MMkilpailut Helsingis synnyttää..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyll se on nii, jotta nyt ollaan pohjalla, ja täältä on matkaa vain ylöspäin! 90-luvulla elettiin kahden kävelijän ja keihäsmiesten ja -naisten voimin. Pari varmaa mitalistia, kun putkahtaa esiin, niin taas jaksetaan seuraavat 10 vuotta seurata heidän tuomiaan medaljonkeja. O-P Karjalainen on toinen näistä lopullisesti pinnalle pulpahtavista luottourheilijoista.
Onhan se periaatteessa hyvä asia, että optimismia löytyy urheilua seuraavien keskuudessa. Uskallan kuitenkin väittää, että kyseisestä moukarin heittäjästä ei tule koskaan suurkisamitalistia. Perustelut: liian hidas perusliikehdintä, liian vähän lihasmassaa, liian huonot kilpailuhermot jne. Pidän hänen menestymistään suurkisoissa yhtä todennäköisenä kuin sitä, että jonain vuonna Suomi voittaa euroviisut, jalkapallon maailmanmestaruuden, ruplasta tulee rahayksikkömme, Hangon regatta vaihdetaan pilkkikisaksi, Salpausselän kisat pidetään lumitilanteen vuoksi juhannuksena, Karjala vallataan takaisin, eikä siinä vielä kaikki...Suomi aloittaa miehitetyt avaruuslennot, eikä siinä vielä kaikki vaan maastamme on tullut monarkia. Siis monarkia ei muumilandia!
ja ottaa mitalin pian
Kaverilla on ennätykset nousseet.
http://www.power-muscle.com/
Heikkenee, heikkenee yu-taso ja tämä on vasta alkua sillä pian poistuu jo iän takia muutama luottourheilija eikä uusia yhtä hyviä tule tilalle.
Mutta mitä se haittaa - ei mitään, ihan sama jos Suomi ei pärjää esim. Ruotsille, harrastustahan se vain on. Sitä pitsi laji itse on syypää alamäkeen. SUL johtajineen ei ole ajanut asioita oikein ja tulokset on nähtävissä, toiminta lajin piirissä ja seuroissakin on ollut liian sisäänlämpiävää. Onneksi Suomessa on monta muuta menestyvää lajia ja niitä on mukava seurata ja kannustaa, jääkiekko, alppilajit, pikaluistelu, pesäpallo, autourheilu ym. ym. joten muuten suomalainen urheilu voi hyvin ja trendikkäät lajit pärjää.
Totta on, että Suomen huippu-yleisurheilu aika surkeassa jamassa tällä hetkellä, ja on ollut viimeisten vuosien aikana. Mut mulle henkilökohtaisesti arvokisamenestystä tärkeämpää on nähdä, miten meidänkin yleisurheiluseuran alle 15-vuotiaiden osastolle on tunkua ja että ne juniorit tykkää tulla harkkoihin ja liikkua terveellisesti. Jos niistä jostain joskus tulee huippuja, niin se on pelkkää plussaa.