1. Mitä eroa on ratsastaa issikalla tai "tavallisella" hevosella? Olen ratsastanut 2-3v issikoilla ja syksyllä aloitan ratsastuskoululla jossa ei ole isiikoita. Siis aina kun ratsastan tavallisella hevosella tunnen itteni tosi aloittelijaksi esim. Ravissa mutta issikoilla tunnen oloni varmemmaksi. Tiedän että isiikoillahan on töltti ja pehmeämmät askelajit, mutta miksi tunnen itseni aloittelijaksi hevosen selässä? En siis pelkää mutta jotenkin vaan tuntuu erilaiselta. Olen puol vuotta ratsastanu 8 vuotiaana tavallisilla hevosilla
2. Laukassa kantapäät ihan itsestään eivät enää pysy alhaalla! Muuten tosi hyvin kantapäät pysyy esim. Ravissa mutta laukassa ei vaan millään onnistu! Ja laukassa, mikä auttaisi istumaan syvälle satulaan? Siis mukaudun ihan liikkeisiin ja pysyn hyvin menossa mukana, mutta se näyttää erilaiselta. Apua!!
Ratsastus kysymyksiä
1
114
Vastaukset
- zip--
1. Avut on erilaiset issikka- ja enkkutyyleissä. Eli kannattaa mennä ihan tunneille ja avoimin mielin opetella uutta :)
Kannattaa ehdottomasti myös sanoa opettajalle, että olet issikoilla ratsatsanut, jotta opettaja ymmärtää paremmin tilanteen ja osaa ehkä paremmin selittää eroista.
2. Tyypillinen ongelma on ainakin, etä että ratsastaja yrittää "hypätä" hevosen mukana. Käytännössä siis nousee satulasta huomattavasti. Varsinkin jos on vielä vähän pitkät jalustimet, kantapäätkin nousee.
Satulasta ei tarvitse nousta kuin sen verran mitä hypyn voima vie. Älä siis yritäkään ponnistaa jaloilla ja erikseen nousta satulasta. Pepun tulee koko hypyn ajan pysyä satulan päällä ja pienillä esteillä hyvin vähän irrota satulasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1015470
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai854779Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394732Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672159- 1031897
- 1021693
- 2571538
- 3691282
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591111- 2001040