katsotko suomalaista elokuvaa elokuvateatteri vai tartteeko olla aina amerikkalainen?
Esimerkkejä hyvistä suomalaisista pätkistä.
Esimerkkejä hyvistä suomalaisista pätkistä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
E tartte olla.
Mielensäpahoittaja ol hauska.
Sisko tahtoisin jäädä, samanlaist näki ku olin teini
Napapiirin sankarit, kauhee kohellus yhe laitteen vuoks
Havukka-Ahon ajattelija, ol hyvä & tartti asennoitumist ky. aikaan
Prinsessa, ajatuksii herättävä
Miesten vuoro, ajatuksellinen
Kulman pojat ol pettymys, venasin katujengijuttuu ja oliki muuta
Pussikaljaelokuva, tunnen pari samankaltais koheltajaa
Avain italiaan, jos diggaa Italiast, suosittelen
Härmä, perusjunkkarikauraa
Varekset o nähty jo telsust, et jokane arvioikoo ite. Ite diggasin.
Olen katsonut kaikki Visa Mäkisen meffat. Ne sopii parhaiten meille älyköille.
Elokuvateattereissa katson yleensä jenkkileffoja. Ehkä jonain päivänä poikkeus vahvistaa säännön. Leffaliput on vaan niin sikakalliita nykyään.
Katson mielelläni kotimaisia elokuvia ja niitähän on viime vuosina tehty paljon hyviä.
Olen määmyn kanssa samaa mieltä mielensäpahoittajasta.
Viimevuosien parhaimmistoon kuuluu mielestäni myös puhdistus, hyvin tehty leffa varsinkin kun vertaa sitä kirjan pitkäveteisyyteen.
Tuntematon sotilas on yksi huippuja niin Laineen kuin Mollbergin versiokin.
Vanhempieni sukupolven hiteistä täytyy myös mainita täällä pohjantähden alla ja Akseli ja ELina. Niitä tosin ei huvita enää katsoa koska pääosan esittäjä jäi kiinni kehitysvammaiseen lapseen sekaantumisesta.
Pohjantähti trilogiastahan Timo Koivusalo ohjasi omat versionsa, ne ovat vielä minulta näkemättä.
Suomalaisen elokuvan taso on noussut kyllä huimasti mutta täytyy sanoa, että näin keski iän kynnyksellä myös vanhat Suomifilmit mustavalkoaikakaudelta ovat alkneet iskemään.
simpauttaja, elämän vonkamies, nuoruuteni savotat ja ja ja ja vaikka kahdeksan surmanluotia
Ne on ny just känn.. eiku Cannesissa, suomalaisen elokuvan tekijäkerma..
Tässä hyvä kotimainen, vähän kuin minä baarista palatessa (silloin harvoin kun käyn), pihapiirikin tutun näköinen..
https://www.youtube.com/watch?v=nUyFg9xoPKk
Eurooppalaisia elokuvia tulee mielellään katsottua, niihin siis suomalaisetkin lukeutuu. Ja yksi aivan huippu oli venäläinen Leviathan, suosittelen. Hyviä kotimaisia on tässä taas ollut mm. Ruotsalainen hetki, Henkesi edestä, Päin seinää, Silmäterä, Palsa, Betoniyö, Kekkkonen tulee, Armi elää, Miekkailija, Mielensäpahoittajakin, vaikkei kirjoille pärjännyt. Ja dokkareista mm. Näin unta elämästä ja Eedenistä pohjoiseen. Paljon odotan myös Häiriötekijä-leffalta, jonka tekoprosessia olen puolella silmällä seurannut.
Surawaassa leffassa Vares saa Sirkkalan ilotalon madame yybeeeltåä
jäljittää kanavaras Elluaa
En ole käynyt elokuvissa, sitten 1991
Suosikkejani kotimaisista, esim. Ruma Elsa, Kadunlakaisijat, kuutamosonaatti, Zombie ja kummitusjuna, Arvottomat (ja muut Pellonpäät), Tukkijoella, Juulian totuudet, Mosku lajinsa viimeinen, Litmanen, Raid(it), Miss farkku suomi, Varekset, Härmä, tulitikkutehtaan tyttö, Kissan kuolema, Jäätävä polte, Katsastus (filmattu osittaimn tutun talossa), Ilman kavaluutta jne.
https://www.youtube.com/watch?v=DSiLJQiOIVk
.
"Kotimainen elokuva=Katastrofielokuva" säätiötuki
har!!1
.