Etsin hyvää kiinteistönvälittäjää Kemistä. Ketä voisitte suositella. Katselin netistä Habita, SKV, Lapin Arvokiinteistöt - onko muita? Minkälaisia kokemuksia teillä on.
Kiinteistönvälitys Kemi
15
3752
Vastaukset
- Kodinmyyjä
Ehdottomasti OPKK. Tässä parin viime vuoden aikana laittanu heille viisi asuntoa myyntiin, kaksi kk oli pisin myyntiaika. Eli aikasta nopeaa, toki kannattaa olla itsekkin aktiivinen.
- Kodinmyyjä2
Ohoh, no ei ainaskaan opkk! Kyllähän ne kaupaksi saavat kun pilkkahintaan myyvät ja hinta-arviot päin seiniä. Eikä pankkisidonnaista kannata koskaan käyttää, se saattaa karkottaa ostajia. Esmes Lapin Arvokiinteistöt on ainaskin hyvä valinta, samoin Habita.
- Kodinmyynyt
Kyllä se opkk:n on parrein. Perintönä tullu 2h ja k parv. 56 neliöä oli myynnissä ja toivehinnaksi laitoimma 46 000€. OPKK järjesti myynnin ja saimma 51 000€
Suosittelen OPKK:a - Asunnotonkin
Miksi ne myisivät pilkkahintaan? Välittäjä on välittäjä ja lopullisen päätöksen myynnistä tekee toimeksiantaja jos ei ole antanut välittäjälle valtakirjaa myydä korkeimmalla saamallaan hinnalla. Olkoon se sitten miten alhainen tahansa. Kokenut ja ammattitaitoinen asunnon välittäjä osaa hinnoitella yleensä lähelle paikkakunnan tasoa olevan hinta-arvion. Tietysti asunnon omistaja voi laittaa miten korkean hintapyynnin haluaa josta ei halua tinkiä. Ei sitten kannata kummastella jos kauppojen teko viipyy.
- tarjouksenkysyjä
Moni luottaa opkk:hon ja sen tolkuttoman alhaiseen hinta-arvioon, kysymättä vertailuarvoa muilta välittäjiltä. Opkk:lla on periaate palkkio äkkiä firmalle, hinnasta ei niin väliä.
- halvalla.menee
tarjouksenkysyjä kirjoitti:
Moni luottaa opkk:hon ja sen tolkuttoman alhaiseen hinta-arvioon, kysymättä vertailuarvoa muilta välittäjiltä. Opkk:lla on periaate palkkio äkkiä firmalle, hinnasta ei niin väliä.
tottakai välittäjät koettavat hinata hintaa ylöspäin, heidän palkkionsahan on riippuvainen hinnasta. Mutta Kemissä nyt tällä hetkellä (miksi ihmeessä?) asuntojen hinnat OVAT halpoja.
- Asunnotonkin
Miksi halpoja? Maksukykyinen väki vähenee,Kemihän on muuttotappiokunta. Ajeleppa Kemin kaupungin osissa,tyhjiä taloja,ränsistyneitä,hoitamattomia pihoja on paljon. Puu-Mäntylässä tyhjiä taloja. Kemissä on myynnissä satoja asuntoja ja vuokra-asuntoja tarjolla jokaisen makuun. Kun ostajat ovat harvassa niin hintahan laskee.
- isännyys
Kodinmyynyt kirjoitti:
Kyllä se opkk:n on parrein. Perintönä tullu 2h ja k parv. 56 neliöä oli myynnissä ja toivehinnaksi laitoimma 46 000€. OPKK järjesti myynnin ja saimma 51 000€
Suosittelen OPKK:aTuohan tarkoittaa että pieleen meni hinta-arvio! Ei kuulosta ammattitaitoiselta välittäjältä.
- Kodinmyynyt
Se hinta (46 00€) oli meidän perillisten toive, koska samassa taloyhtiössä oli myyty vastaavan laisia kaksioita 40 000 - 45 000 ja jos ei olisi siihen hitaan mennyt, niin veljen poikani olisi siinä tapauksessa lunastanut perillisiltä sillä toivomallamme summalla.
OPKK hoiti myyntiä ja hinnaksi laitettiin 49 000. Sovittiin et tingata saa hinnasta sen kolme tonnia, muussa tapauksessa veljen poika maksaa kauppasummana sen 46 000€. OPKK kauppaamana saimme enemmän kuin pyysimme.
Toki olimma pyytäneet Habitan ja Lapin Arvokiinteitöt Oy:n arviota hinnasta ja heidänkin arvio oli enintään 45 000€.
Tämä varmaankin selvensi kauppatapahtumaa ja hintaarviota?
- Monta
OPKK on paras.Monta asuntoa myynyt ja ostanut.SKV huonoin.
Jos on myymässä asuntoa, kannattaa kiertää rahastavat välittäjät kaukaa, ja myydä itse vaikkapa Tori.fi
Late Lapista.- opkkn_ex_asiakas
Kannattaa huomioida markkinatilanne. Nyt on eri tilanne kuin vaikkapa 5 v. sitten. Tässä markkinatilanteessa opkk näyttää tekevän erilaista bisnestä kuin muutama vuosi sitten ja kuin vastuullisemmat välittäjät. Eli kaupat ja palkkion rahastus mahdollisimman nopeasti. Palkkion määrällä ei väliä, onhan se joka tapauksessa tuhansia euroja. Siten muutamalla satasella palkkiossa = muutamalla kymppitonnilla myytävän kohteen hinnassa ei ole merkitystä opkk:lle, myyjälle sen sijaan iso merkitys. MOT.
- nimi-merkki
Ei voi olla noin. Edellinen kauppa vaikuttaa aina hintatason muodostumiseen. Tämä kertautuu seuraavissa palkkioissa. Kyllä välittäjä nostaa hintaa, jos vaan mahdollista on.
- mini-merkitön
nimi-merkki kirjoitti:
Ei voi olla noin. Edellinen kauppa vaikuttaa aina hintatason muodostumiseen. Tämä kertautuu seuraavissa palkkioissa. Kyllä välittäjä nostaa hintaa, jos vaan mahdollista on.
Kyllä se vain noin on. Huonossa markkinatilanteessa äkkiä kauppa päätökseen ja palkkio taskuun, myyntihinnan tasolla ei niin väliä. Jos lähdetään tavoittelemaan maksimihintaa, kaupanteko viivästys = palkkion saanti viivästyy myös. Simppeliä lama-ajan ahneen kiinteistönvälittäjän logiikkaa.
- Anonyymi
Rehellistä kiinteistön välittäjää saa hakea. Yritin huutaa rantakiiteistöä, mutta huutooni ei edes vastattu vaikka tarjosin enemmän kuin muut. Selitys oli että ei ole ehtinyt vastata? Tais mennä tiskin alta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941739
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2401533- 891346
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651015Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9884- 46852
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35829