Oon huomannut että tuntemattoman tytön kans keskustelu baarissa on melkein aina työlästä, ku ei halua sellaisia "hiljaisia hetkiä". Ite yleensä alan jutteleen päänsääntöisesti duunista/työstä/tulevaisuudesta, mut pian puheet on miltei ohi ja tulee niitä hiljaisia hetkiä, jolloin alkaa miettiin mitä sanois seuraavaksi ja tämän takia juttu yleensä lopahtaa siihen, joten kaippaisin vähän vinkkejä tilanteeseen
Mistä keskustella?
FlyingFinn20
31494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvä tapa, kun haluaa tutustua uuteen ihmiseen, on puhua ja kysellä hänestä itsestään. Sitten voi sivuhuomautuksena kertoa itsestään saman asian. Ja toisen tulisi tietysti haluta puhua ja kysellä sinusta :)
Keskustelun tulisi olla vuorovaikutteista. Ehkä ne tytötkään eivät ole olleet kovin hyviä keskustelunrakentajia, jos juttu hyytyy...Ei se ole pelkästään miehen vastuulla.
Jos tapaan miehen biletyksen merkeissä, aloitan yleensä kysymällä, miten ilta on mennyt eli onko ollut kivaa jne. Se on jotenkin luonteva tapa aloittaa. Jos kemiat toimii niin siitä voi jatkaa henkilökohtaisempiin asioihin.
Mielestäni eka juttelukerta kannattaa pitää suhteellisen lyhyenä (ei siis koko iltaa kestävää tarinatuokiota): Jotain puhuttavaa pitää säästää tapaamista seuraaville treffeille. Lisäksi tyttökavereita ei ole sopivaa jättää mieheen tutustumisen takia. Ja ne veressä mahdollisesti olevat promillet vääristää ensivaikutelmaa eli kunnon tutustuminen kannattaa tehdä päiväsaikaan.
Eli baarissa nopeahko kemioiden yhteensopivuuden tsekkaus, puhelinnumeroiden vaihto ja tavataan kahvikupposen ääressä myöhemmin! :)
Tämä on varmasti väärä vastaus, mutta itse heittäännyn keskusteluun ja aina se on siitä itsestään jotenkin edennyt. Ikinä ei ole tarvinnut miettiä mitä seuraavaksi sanoisi tai että mikä olisi seuraava keskustelun aihe.
Ainahan voi kysyä mistä toi kravatti on kotoisin tai missä muuten käyt leikkauttamassa tukkasi tai miksi et kastavat partaa tai mitä pidät tämän paikan sisustuksesta ym ym ym.... ympäristöhän on täynnä kysymyksiä ja keskustelun aiheita
Älkää ihmiset pelätkö niin hitosti omia ajatuksianne.
rahasta , seksistä, sinusta itsestäsi ja saavutuksistasi, entisistä tyttöystävistäsi ja kuinka erinomaisia he ovat olleet ja silti olet heidät jättänyt, tietokoneista, peleistä... muista kehua itseäsi. Itse olen huomannut että puhumalla juuri näistä asioista nainen kiinnostuu välittömästi ja jutut ei lopu...
suosittelen