en onnistu

epätoivoinenv.v

Aina kun olen ratsastuskisoissa hoitoponillani, jotakin menee pieleen!
Tunneilla kaikki menee täydellisesti, mutta heti kun päästään kisaamaan niin kaikki menee pieleen!!!!
Seurakisoissa on nuo johteet, joiden ohi poni ei suostu menemään, ja seurakisat taas ensi viikolla >_< mikä avuksi, kun johteiden kanssa ei saa harjoitella?
Ja sitten toinen juttu on kun olin juuri vähän aikaa sitten harjoituskisoissa, ja juuri kun tuntui että menee hyvin, niin vika puomi alas!! :'( Ei olla suoritettu ponin kanssa yhtäkään puhdasta rataa vaikka vuosi on kisattu!
Oisko mitään neuvoja D:

Ja ratsastan ihan samalla tavalla kuin tunnillakin, enkä jännitä yhtään, joten ei voi johtua siitäkään.......

3

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zip--

      Seuratasolla kannattaa nyt ensimmäisenä muistaa, että tärkeintä on saada kisakokemusta ja hyviä ratoja. Puomin tiputus voi toki harmittaa, mutta turha sitä on pidempään murehtiä, etenkin jos rata oli muuten hyvä. Hevonenkin tekee virheitä.

      Yksi tavallinen virhe on, että yrittää liikaa. LÄhtee ratsastamaan nopeaa rataa, vaikka taidot ei siihen vielä riitäkään ja sitten tulee niitä virheitä. Tärkeää olisi pyrkiä rauhalliseen ja tasaiseen menoon. Sitä ehtii sitten myöhemmin tähtäillä voittoon, kun kokemusta ja hyviä ratoja kertyy enemmän alle.

      Oletko ehdottanut opettajalle, että harjoittelisitte enemmän "mörköesteitä" eli johteita ja muita ongelmallisempia esteitä. Jos hevonen radalla vähän arkoo, on tärkeää pitää pohkeet kiinni ja kannustaa hevosta riittävästi. Varo ettet liian aikaisin nouse kevyeen istuntaan tai lähde heittämään ohjia löysäksi.

      • epätoivoinenv.v

        Kiitos paljon avusta <3
        Voisin kysyä noista "pelottavista" esteistä opettajalta..


    • Olen samaa mieltä Zipin kanssa. Jos hevonen pelkää jotakin, se täytyy totuttaa siihen, eli jos on jokin este tai tässä tapauksessa ne johteet, juuri niitä sitten pitäiskin harjoitella, että hevonen niihin tottuisi.

      Varothan myös jännittymästä itse, kun lähestyt tällaista ongelmaestettä? Hevonen vaistoaa sen herkästi ja sitä alkaa helposti pelottaa entistä enemmän kun se ajattelee että ratsastajakin pelkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      196
      11801
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6216
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5146
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      43
      4912
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4480
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3865
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3353
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1877
    Aihe