en onnistu

epätoivoinenv.v

Aina kun olen ratsastuskisoissa hoitoponillani, jotakin menee pieleen!
Tunneilla kaikki menee täydellisesti, mutta heti kun päästään kisaamaan niin kaikki menee pieleen!!!!
Seurakisoissa on nuo johteet, joiden ohi poni ei suostu menemään, ja seurakisat taas ensi viikolla >_< mikä avuksi, kun johteiden kanssa ei saa harjoitella?
Ja sitten toinen juttu on kun olin juuri vähän aikaa sitten harjoituskisoissa, ja juuri kun tuntui että menee hyvin, niin vika puomi alas!! :'( Ei olla suoritettu ponin kanssa yhtäkään puhdasta rataa vaikka vuosi on kisattu!
Oisko mitään neuvoja D:

Ja ratsastan ihan samalla tavalla kuin tunnillakin, enkä jännitä yhtään, joten ei voi johtua siitäkään.......

3

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zip--

      Seuratasolla kannattaa nyt ensimmäisenä muistaa, että tärkeintä on saada kisakokemusta ja hyviä ratoja. Puomin tiputus voi toki harmittaa, mutta turha sitä on pidempään murehtiä, etenkin jos rata oli muuten hyvä. Hevonenkin tekee virheitä.

      Yksi tavallinen virhe on, että yrittää liikaa. LÄhtee ratsastamaan nopeaa rataa, vaikka taidot ei siihen vielä riitäkään ja sitten tulee niitä virheitä. Tärkeää olisi pyrkiä rauhalliseen ja tasaiseen menoon. Sitä ehtii sitten myöhemmin tähtäillä voittoon, kun kokemusta ja hyviä ratoja kertyy enemmän alle.

      Oletko ehdottanut opettajalle, että harjoittelisitte enemmän "mörköesteitä" eli johteita ja muita ongelmallisempia esteitä. Jos hevonen radalla vähän arkoo, on tärkeää pitää pohkeet kiinni ja kannustaa hevosta riittävästi. Varo ettet liian aikaisin nouse kevyeen istuntaan tai lähde heittämään ohjia löysäksi.

      • epätoivoinenv.v

        Kiitos paljon avusta <3
        Voisin kysyä noista "pelottavista" esteistä opettajalta..


    • Olen samaa mieltä Zipin kanssa. Jos hevonen pelkää jotakin, se täytyy totuttaa siihen, eli jos on jokin este tai tässä tapauksessa ne johteet, juuri niitä sitten pitäiskin harjoitella, että hevonen niihin tottuisi.

      Varothan myös jännittymästä itse, kun lähestyt tällaista ongelmaestettä? Hevonen vaistoaa sen herkästi ja sitä alkaa helposti pelottaa entistä enemmän kun se ajattelee että ratsastajakin pelkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1119
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      255
      936
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe