Miltä selän venyttäminen taaksepäin kuuluu tuntua?

Venyttelijä

Eli siis... Olen aloittanut joukkuevoimistelun ja pitäisi saada vähän lisää selkäliikkuvuutta. Teen sellaisia liikkeitä kuin:
-silta
-kyynärsilta
-linnunpesä/kultakala (jalat päähän makuulla)
-selän taivutus taaksepäin käsillä työntäen maasta makuulta
-selän "heitto" taaksepäin spagaatissa ollessa
Ja minusta selän vääntäminen/venyttäminen näissä liikkeissä ei tunnu pieneltä venyttämiseltä vaan sattuu vähän. Ja seuraavana päivänä selkä on kipeä... Mutta ei kauaa, vaan kipu menee ohi parissa päivässä. Pitääkö selkään siis sattua että se venyy ja tulee liikkuvammaksi (koska spagaatin venytys tuntuu siltä miltä venymisen pitäs tuntua) vai olenko ainut jonka selkä on tälläinen? :0 olis kiva jos joku voinistelia osais kertoo... :D

3

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voimistelija112

      Kokeile tehdä selkäliikkeitä. Saat lisä tietoa lääkäriltä.

    • outoselkä

      Minulla on ihan saman lainen selkä, varmasti normaalia. Vaikka uusissa venytyksissä vähän sattuukin, niin kun sen kestää niin venyy hyvin. Minä harrastan akrobatia voimistelua ja saan kyllä skorppioonin ja siitä sitten suoristuksenkin vielä

    • rytminen

      Minulla oli nuo täysin samat ongelmat viime jouluna, mutta ajattelin sen olevan normaalia. Niinpä jatkoin ja aloin ahnehtia venytyksiä niin, että tein niitä joka ilta ja revin vain enemmän ja enemmän. Lopuksi tilanne oli se, etten päässyt enää kävelemään kunnolla ja kipu oli aivan järkyttävä. Lääkärissä sitten todettiin rasitusmurtuma ja lannevika minkä takia minun täytyy lähiaikoina lopettaa voimistelu koska selkä ei vain kestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      32
      3738
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1659
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1359
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1191
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1047
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1041
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      925
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      39
      807
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      771
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      750
    Aihe