Tatuoimisen kesto

mimi2

Kertokaahan, minkäs kokosia kuvia teiltä löytyy ja kauan meni tekoon aikaa? :) Onko värillinen vai mustavalkonen?

Ja teiltä on turha kysyä, mut kysyn kuitenkin ;) about 20cm×15cm värikuva, yksityiskohtainen mut ei nyt ihan pikkutarkka, kauanko mahtais kestää teko? Plussaa sellasesta vastauksesta, jolla itellään on suurinpiirtein samankokonen kuva (Y)

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JahOneLuuv

      Löytyy kaikkea pienestä isoon. On värillistä ja mustaharmaata. Kymmeniä tunteja on mennyt ja kysymykseesi kestosta ei voi vastata. Riippuu tekijästä, kuinka hyvin sinä kestät sitä ja tehtävästä kuvasta. Mutta vastaan silti, tunnista neljään tuntiin.

    • 0213

      Riippuu ihan ihmisen ihosta ja tatuoijasta. Oikeattatuoijat näkevät milloin iho on ärtynyt liikaa jolloin se alkaa puskea väriä pois. Silloin kuvan teko pitää keskeyttää. On turha jatkaa jos iho puolustautuu. Monesti näkee että isokin kuva tehdään yhdellä kertaa valmiiksi. Mutta kyse on aina yksilöllisestä suorituksesta. Ja painotan vielä, jokainen hyvä tatuoija kyllä näkee tilanteen ja keskeyttää työn jatkaakseen sitä seuraavalla kerralla.

      Itse olen takapuolelta tatuoitu. Aikaa koko vartalokuvan tekemiseen meni kolme vuotta. Pikku hiljaa sitä tehtiin ja annettiin välillä parantua kunnolla. On kuitenkin muistettava että värit haalistuvat, aineenvaidunnasta riippuen. Ja siksi minullekkin on kuvaan piirretyy rajat jo kaksi kertaa uudestaan. Värit haalistuvat vuosi vuodelta.

      Niin että kun otatte tatuoinnin, valmistautukaan hoitamaan sitä. Se ei ole mikään "kerran kirpasee" juttu. Se on vähän kuin silikonirinnat: Pitää uusia seitsemän vuoden välein. Tautoinnissa riittää kun ääriviivat piirretään uudestaan 10 vuoden välein.

      • IsoPee

        Vaihda ammattilaiseen jos pitää 10v. välein käydä korjaamassa laineja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      123
      4621
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      70
      2671
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1695
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      896
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      892
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      853
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      68
      828
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe