Melperi ei ole uskovainen!

Kundel

Niin törkeästi hän hyökkää toisella tavalla uskovia kohtaan, eli vanhoillislestadiolaisia. Ollakseen oikea uskovainen, hän antaisi vanhoillislestadiolaisten uskoa omalla tavallaan, eikä antaisi sen vaikuttaa omaan elämään millään lailla. Kristinusko ei kehoita riitelemään kenenkään kanssa. Melperi harrastaa sitä ihan urakalla. Monista hänen kirjoituksistaan voisi nostaa jopa syytteen kunnianloukkauksesta!
Eihän vanhoillislestadiolaisetkaan hyökkää muulla tavalla uskovien kristittyjen kimppuun. Kaikilla on oikeus uskoa niin kuin haluaa, niin helluntailaisilla, mormoneilla, jehovilla, muslimeilla, kuin vanhoillislestadiolaisillakin. Meidän on vain tyytyminen siihen, että kaikkia ei saa uskomaan samalla tavalla, eikä edes tarvi!

Melperin kirjoituksia lukiessa täytyy sanoa, että hän ei toimi niin, kuin uskovaisen kuuluisi. Hän on räksyttävä rakkikoira, pedon asialla hän on! Hän ei toimi niin, kuin kristityn pitäisi. Se ei tee hänestä yhtään uskovaisempaa, että hän on helluntailainen, jos toimii kuitenkin tuolla tavalla. Uskoisin, että aniharva helluntailainen asettuu Melperin sanojen taakse. Olen jutellut monien helluntailaisten kanssa ja he hyväksyvät vanhoillislestadiolaiset uskovaisiksi, vaikka vanhoillislestadiolaiset eivät heitä. Vanhoillislestadiolaiset kuitenkin kunnioittavat helluntailaisten uskoa, kuten muitakin uskoja.

24

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitäneon

      ###Eihän vanhoillislestadiolaisetkaan hyökkää muulla tavalla uskovien kristittyjen kimppuun.###

      Vanhoillislestadiolaiset ivaavat oman herätysliikkeensä ulkopuolisia uskovaisia halveksivasti "epäuskoisiksi".

      Omavanhurskaita pikkuperkeleitä ovat!

      • oikeinhyvä

        ""Omavanhurskaita pikkuperkeleitä ovat!""

        Hyvä kuvaus vanhoillislestadiolaisista.


    • Avaajalle

      Kopioin Melperin aiemman kommentin:

      """SAATANALLISIA vanhoillislestadiolaisia oppeja:

      1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
      Vanhoillislestadiolaiset ivaavat oman herätysliikkeensä ulkopuolisia uskovaisia "epäuskoisiksi".

      2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.

      3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.
      Vanhoillislestadiolaiset eivät kutsu omaa herätysliikettään "herätysliikkeeksi" vaan "Jumalan valtakunnaksi".

      4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua.

      5.Jumala ei pysty antamaan syntejä anteeksi - vain vl-henkilö voi tehdä sen.

      6.Ehkäisy on syntiä.

      Edellä mainitut ovat vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen räikeitä Raamatun vastaisia VALHEOPPEJA, joita opetetaan jokaisella vl-rauhanyhdistyksellä eri puolilla Suomea."""

    • Paavali_Galata-

      laiskirjeessä:

      Vihamielisyys ja kiukku...
      vihainen_ja_kiukkuinen
      15.5.2015 21:04
      19 Lihan aikaansaannokset ovat selvästi nähtävissä. Niitä ovat siveettömyys, saastaisuus, irstaus, [Room. 13:13 ]

      20 epäjumalien palveleminen, noituus, vihamielisyys, riidat, kiihkoilu, kiukku, juonittelu, eripuraisuus, lahkolaisuus,

      21 kateus, juomingit, remuaminen ja muu sellainen. Varoitan teitä, kuten olen jo ennenkin varoittanut: ne, jotka syyllistyvät tällaiseen, eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa.

      Kuka palstan vakiokirjoittaja tulee erityisesti mieleen seuraavista: "vihamielisyys, riidat, kiihkoilu, kiukku, juonittelu, eripuraisuus,"?

      • sopiikyllähyvinkin

        viittaatko ihan noihin hoitokouksiinne?


    • ggrtyjkl

      ""4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua. ""

      Tuon tosiasian vanhoillisista sain ikävästi kokea sunnuntaina käydessäni Ry:n seuroissa.

    • nnewrty

      Miksi he eivät hyväksyneet?

    • mmmmlkkppå

      Varmaan sen takia, että et ole saanut synninpäästöä heiltä, vaan ainoastaan Jeesukselta Kristukselta, joka ei ole synninpäästönä pätevä.

      • kysyt

        Missä tapasit Jeesuksen?


    • Ymmärtäkää__

      Tää pelmeeni vai mikä se nyt oli on sairas.
      Vaikeampi kysymys on että mitä ylläpidon ja suomi24:sen pitäisi tehdä näille mielisairaille,,sitä asiaa ei kovin helposti ratkaista.
      Jotenkin pitäisi pystyä estämään saman sisältöiset kirjoitukset useampaan kertaan.

    • 1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia. 2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
      3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.

      weha: "Ei noin vaan nimestä riippumatta samassa uskossa ja opissa oleva on Jumalalle kelpaava. Vanhoillislestadiolaisuus on siis osa seurakuntaa ja Jumalan valtakuntaa".
      Vanhoillislestadiolaiset ivaavat oman herätysliikkeensä ulkopuolisia uskovaisia "epäuskoisiksi".
      weha: "Johdonmukainen seuraus, VL-kannalta. Jos näin ei sanota, ei ole varoitettu väärästä opista ja väärästä hengellisyydestä ja on huono omatunto
      "

      Vanhoillislestadiolaiset eivät kutsu omaa herätysliikettään "herätysliikkeeksi" vaan "Jumalan valtakunnaksi". weha: "kutsuu mm. kirkossa toimivaksi herätysliikkeeksi".
      5.Jumala ei pysty antamaan syntejä anteeksi - vain vl-henkilö voi tehdä sen.

      weha: Jumala kykenee, mutta on säätänyt pelastamaan syntistä ihmisiä vanhoillislestadiolaisen/ seurakunnan ja uskovaisen apua käyttäen.


      6.Ehkäisy on syntiä. weha: "Uskovainen ei halua ehkäistä", on kyllä Vl opetusta.

    • mirjamiketola

      "" Varmaan sen takia, että et ole saanut synninpäästöä heiltä, vaan ainoastaan Jeesukselta Kristukselta, joka ei ole synninpäästönä pätevä.

      Missä tapasit Jeesuksen? """

      Mitä? Ettekö sitten usko Jeesukseen Kristukseen? Kun Jeesus Kristus lupaa, että joka uskoo Häneen, saa synnit anteeksi Hänen nimessään, niin ettekö sitten vanhoilliset usko siihen?

      • "Missä tapasit Jeesuksen?"

        Tämä vastaus kertoo hyvin paljon vl-teologiasta.

        Vanhoillislestadiolaiset opettavat, että eihän ihminen voi Jeesusta tavata. Hänen pitää tavata "Jeesus maan päällä" = vanhoillislestadiolainen. Vain tältä voi saada synnit anteeksi.

        Järkyttävää ja SAASTAISTA OMAVANHURSKAUTTA!

        VAIN ME.


    • Aamusta_alkaen

      on palstaa kuitenkin siistitty. Eihän siinä viime viikkojen raivopäisessä kohelluksessa ollut järjen hiventäkään.

    • Joseeph

      Melperi on vain raivopäinen härkä, ei muuta. Jos taivaat ja helvetit olisivat olemassa, tämä raivopäähärkä olis ilmanmuuta juoksemassa sarvet ojossa päin helvettiä! Niin törkeää ja raivopäistä käyttäytymistä kuin tältä Melperiltä nähty. En ymmärrä, mistä Melperi oikein ammentaakaan tuon silmittömän raivon? Siitäkö, ku joku ryhmittymä uskaltaa väittää olevansa ainoa oikea! Melperille ohjeeksi, kettuako sun tarvii välittää mitä mikäkin ryhmä ajattelee mistäkin asiasta. Lienee sulla jotain vakavia ongelmia, kun jaksat tällä mitättömällä asialla mieltäsi noin vaivata.

    • Anonyymi00016

      Suuresti arvostettu ja korkeasti kunnioitettu nimimerkki Kundel
      Kirjoitit että kaikkia ei saa uskomaan samalla tavalla eikä edes tarvi ???
      Nyt kuitenkin Pyhä Raamattu todistaa että yksi usko yhteen Jumalaan . Olen ymmärtänyt sinun kirjoituksestasi että kuulut johonkin seurakuntaan tai pelkästään ev.lut kirkkoon niin sinun pitäisi olla selvillä ettei maailmassa ole miljoonia tai tuhansia erilaisia eläviä uskoja. Kun sinun mielestäsi ei ihmisen tarvitse uskoa samalla tavalla niin tämä sotii Rovasti Lestadiuksen opetuksia vastaan kun hän sanoo että meillä pitää olla samanlainen kristillisyys kuin Lutherilla. Ihminen ei siis tahdonvoimallaan voi vaikuttaa itselleen katumusta parannusta Jumalan pelkoa uskoa eikä rakkautta vaan kaikki ovat Pyhän Hengen työtä. Senvuoksi uskomma tälläkin hetkellä että se kristillisyys joka on ollut Lutherilla Lestadiuksella Paavalilla Pietarilla on oikeaa kristillisyyttä. Ihminen on joko kokonaan suruttomuuden tilassa tai kokonaan kristitty koska sydänmessä ei voi tuntea kuin oikeaa kristillisyyttä. Nimittäin ainoastaan elävä kristillisyys on ainoaa oikeaa kristillisyyttä .

      • Anonyymi00017

        ei kateellinen lestadiolainen ole oikea usko vaikka kuinka höpöttäisi evan keliumia


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        ei kateellinen lestadiolainen ole oikea usko vaikka kuinka höpöttäisi evan keliumia

        jos ei ole kateellinen yrittää olla muiden ylä puolella


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        jos ei ole kateellinen yrittää olla muiden ylä puolella

        ei näytä kyllä mitään jumalan valta kunnan tunnus merkkejä vaikka kuinka höpöttävät


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        ei näytä kyllä mitään jumalan valta kunnan tunnus merkkejä vaikka kuinka höpöttävät

        yrittävät hienoilla vaatteilla ja ylellisellä elämällä tehdä itsestään uskovaisia


      • Anonyymi00023

        sekin pitää paikkansa olet saatanan palvoja tai kristitty muita valta kuntia ei ole


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        ei kateellinen lestadiolainen ole oikea usko vaikka kuinka höpöttäisi evan keliumia

        synnin päästön avaimet ovat turhat kuka vaan voi julistaa vl mantraa useimpien vl uskovien suusta ne ovat vain sanoja jotka häviää tuulen mukana


    • Anonyymi00025

      kyllähän uskon lahkon pitää maksaa synneistään niin paljon kun pahaa teettekin

      • Anonyymi00026

        vellut ovat vastuussa melperin kirjoituksistakin niitä ei pyyhitä jeesuksen verellä pois vastuun pakoilu vellulta käy käden käänteessä kättä huitasemalla


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3710
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1618
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1328
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1181
    5. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1031
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      171
      1030
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      78
      862
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      38
      777
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      47
      735
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      709
    Aihe