Tuossahan kuin kapi ja Osmium

Veljekset_kuin_ilvekset

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä oikea Osmium 76, eikä se surkea Tollisko, joka toisten nimimerkkejä varastamalla pyrkii kepurhehellisyyteen tai -änkyrärehellisyyteen tässä kyllä on kysymys Tolliskorehellisyydestä, siis valehtelemisen, tietämättömyyden ja ankaran vihan ja kaunan ylimmästä asteesta. Tollisolla tarkoitamme syöttiläsmaakunnan Etelä-Pohjanmaan kepulaista.

      Tämä Tollero Tollisko ei käsittänyt mitä on lämpölaajeneminen. Asia halkoi siten, että kokeilin hänen tietojaan äärimmäisen yksinkertaisella kemian laskulla. Kysyin paljonko hiilidioksidia syntyy kun 1,0 kg bensiiniä palaa. Helpotin ja kysyin montako grammaa tai kg hiilidioksidia syntyy kun 1,0 kg heksaania palaa. Nykybensiinit olisivat lisäaineidensa ja lisätyn etanolin vuoksi antaneet saivartelulle ja saivartelijalle mahdollisuuden, mutta kun kysyi heksania, tulos on likipitäen sama kuin bensiinillä, olisi, perusbensiinille se on sama..

      Tollero Tollisko vastasi kepukemistinä 1,2 kuutiota! Voiko typerämpää olla?. Silloin sanoin, että tuskin siellä tolliskojen maassa on kovin monta kepulaista, jotka hallitsisivat kaasujen tilanyhtälöt niin hyvin, että pystyisivät sen AUKOTTOMASTI laskemaan.
      Laitoin silloin Boylen lain ja johdin siitä idaalikaasun, ihannekaasun tilanyhtälön. Tosi tiesin sen. Kirjoitin sen niin yksinkertaisesti ettei sitä voi edes tyhmimpään 5% kuuluva väärin käsittää. Tollero Tolliso näämmä voi.

      No asiaan: Kerran vielä pojat miehet ja Tolliskot ja varsin kin syöttilästollisot.
      Boylen laki koskee kaasuja ja paineen, tilavuuden ja lämpölilan riippuvuutta toisistaan.. Kaavoissa
      p = paine,
      V = tilavuus ja
      T = (absoluuttinen) lämpötila.
      Boylen laki pV = pV, kaavan vasemmalla puolella on molemmissa, siis paineessa ja lämpötilassa alaviitat 1, vasemmalla 2.

      Kuten kerroin kun yhtälön molemmat puolet jaetaan lämpölilalla T saamme kaasujen tilanyhtälön.
      TÄMÄN YKSINKERTEISIMMIN EN OSAA ASIAA SELITTÄÄ.

      Kun tiedämme kaasujen moolitilavuuden ja mitä sana mooli tarkoittaa pääsemme helposti kaavaan pV/T se on yleiskaasuvakio, eli kaasuvakio. Sen symboli on R siis:

      R = pV/T.

      Ihannekaasun tilanyhtälö on lopullisessa muodossa>

      V = nRT

      No niin ratkaiskaapa mitä tuo salaperäinen n symboli tarkoittaa tässä kaavassa?
      Tämä on naurettavan helppo jokaiselle, joka on joskus laskenut kemian laskuja tai edes avannut kemian, tai fysiikan kirjan siltä kuhtaa missä käsitellään kaasuja.

      • Ajat_muuttuneet

        Ukko höperehtii pain peetä olevine kaavoineen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      43
      1154
    2. Riikka Purra: Olemme epäonnistuneet

      PS-ehdokkaan taustalta paljastuu rikollis­järjestön jäsenyys ja raiskaus­tuomio Perussuomalaiset poisti Marko Kääriäise
      Maailman menoa
      76
      1080
    3. Seksuaalinen häirintä takseissa järkyttää - Katsoitko ohjeet tuleville taksikuskeille tv:stä?

      Seksuaaliset teot takseissa Suomessa olivat harvinaisia ennen taksialan vapauttamista vuonna 2018. Sen jälkeen Helsingin
      Maailman menoa
      61
      992
    4. Se oli siinä Ähtärin sairaala

      Aamulla uutisissa yhdellä äänellä hävisi Ähtäri,taas kepu petti https://areena.yle.fi/podcastit/1-73786019
      Ähtäri
      36
      945
    5. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      41
      913
    6. RYÖSTÖ KESKELLÄ PÄIVÄÄ

      Oliko ryöstäjä paikallisia vai muualta tulleita ?
      Pyhäjärvi
      66
      902
    7. Suomalaisten enemmistö: YLE on puolueeton ja luotettava

      EVA:n teettämän tutkimuksen mukaan 49%, siis käytännössä puolet kansasta, pitää YLEä puolueettomana ja 75% luotettavana.
      Maailman menoa
      161
      853
    8. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      42
      781
    9. Keskolle uusi K-ruokakauppa Taivalkosken keskustaan

      "Keskon tavoitteena on uuden kauppapaikan rakentaminen Taivalkosken keskustaan. Taivalkosken kunnan ja Keskon väliset ne
      Taivalkoski
      41
      768
    10. Mua pelottaa.

      Jotain nyt on. Onko vakavaa?
      Ikävä
      42
      674
    Aihe