sairaaloisen lihava

nutrilet

reilu kaksi vuotta sitten onnistuin pudottamaan 40kiloja ja nyt olen taas lihonut. olen 160cm pitkä ja painan 116kg.minun pitäisi laihduttaa mutta jotenkin se liikunnan osuus on siinä laihduttamisessa niin vaikeaa. kävelykin ottaa jo jalkoihin kun kävelen ihan pienen matkan ulkona muutamia metrejä.pyöräilyä kokeilin niin otti peppuuni enkä polkenut kuin 8km.uimista en pysty ylipainon vuoksi tekemään ja se hankalaa uimahallissa jossa altaat täynnä uijia.mietin että milläköhän tapaa rupeaisin laihtumaan ja pääsisin eroon sairaanloisesta ylipainostani.

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syömällä

      Ei tarvitse aluksi liikkua, jos tuntuu pahalta, mutta se varmasti helpottaa, kun laihdut kymmenenkin kiloa ja enemmän. Ruokavalio on se, mikä laihduttaa! Liikunnasta tuli kuitenkin mieleen: entäpä potkupyöräily? Siinä voi vaihdella jalkaa, ei tarvitse kävellä eikä istua satulalla. Toinen vaihtoehto mennä rullapotkurilla, jossa on sitten kätevä levätä välillä. Varmasti molemmat tehokkaita ja nivelystävällisiä. Kotona voi myös jumpata: esim. pyöräilyliike selällään maaten sopisi varmasti sinulle.
      Nyt vaan kannat kaupasta terveellistä ruokaa! Se on ensimmäinen ja tärkein asia. Mieti, miksi olet lihonut ja muuta tämä asia elämässäsi. Älä tee itsellesi tiukkaa dieettiä vaan elämäntapamuutos. Kaikki on omasta päätöksestäsi kiinni!

    • toinenläski

      Sama juttu minulla. Laihdutin aikanaan 36kg, mutta nyt taas 20kg ylipainoa. Sais edes 10 pois niin olisin tyytyväinen, mielummin 15.
      Olen 160/82..... Ikää paljon joten vielä vaikeampaa tämä tulee olemaan. Viime syksynä tosin sain 5 kg pois, mutta jo nyt sekin tullut takaisin.
      Jos en nyt tee jotain, paino nousee kilon kuukaudessa.
      Työssä kioskissa ja ostelen suklaata ja pullaa pitkin päivää, kääk

      • miksinäinkäy

        Miten laihdutit ja miksi ne kilot tuli takaisin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1216
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      230
      1200
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1068
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      970
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      963
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      939
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      812
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      809
    Aihe