jumppaa kotona

olen tässä usean vuoden maksellut punttisalimaksuja yksityis varauksella ja eri salijumppia. Voisinko nyt siirtyä kotijumppaan edullisesti. Onko kokemuksia ? Tehokaita vatsatreeni ohjeita ? Pitäisi mahtua kesäjuhla pukuun !!!
10988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Isoin ongelma kotitreenauksessa on että siellä tulee liikaa häiriötekijöitä eikä näin ollen saa tehokasta treenia aikaiseksi.
Jos tarkoitus on pudottaa painoa niin siinä ei vatsalihasten jumppaaminen auta yhtään. Rasva kun ei pala paikallisesti.
Ruokavaliosta tulee 70% painonpudotuksesta tai jopa enemmän.

Äänestä
  • Mitä häiriötekijöitä? Ei meillä ainakaan häiritse mikään kotona treenausta.

    Äänestä

Itse laitan juutuubista Les Millsin CXWorkin pyörimään. Eli reisivatsapakara-jumpan joka kestää puolisen tuntia ja eikun jumppaamaan. Mukaan tarvitse kuminauhan sekä ehkä painon. Todella tehokas. Sekä ostin kotiin bodypump välineet. Bodypumppiakin löytyy netistä. Ei tarvitse lähteä kuntosaleille heilumaan. Juutuubista löytyy myös venytteilä, jooga ja muita hyviä jumppia. Suosittelen.

Äänestä

Minä liityin kuukausi sitten Method Makia jäseneksi ja voin sanoa, että toimii! Jumpat muuttuu jatkuvasti ja ruokavalio on tosi tehokas. Dieetin aloittamisen kuukaudessa 6kg. Oon ihastunut ja ihan koukussa tähän harjoitteluun.

Äänestä

Näinhän se on, että jotenkin taattua on se, että kun lähtee ulko-ovesta kotoa muualle, jotain aktiviteetia toteutuu. Silloin kun joihinkin liikuntaan suuniteltuihin tiloihin pääsyyn satsataan rahaa, päästään harjoittamaan lihanskuntoa ylläpitävää toimintaa sille otollisilla kuntoilulaitteilla tai sille sopivalla alustalla toistetuilla liikesarjoilla.

Toistoilla siis kuntoon! Ovet käyvät. Toistetaan samoja liikkeitä, mutta pyritään myös muuttamaan aika ajoin määriteltyä aktiviteettia.

Äänestä

Mites muut kotijumppaajat?

Äänestä

mites me . selataan nettiä ja juutuupia sehän on täynnä ohjeita. mysö kirjasto on keksittty.

Äänestä

Rekistetöidyin, maksoin enkä saanut sähköpostilla vahvistusta. Eli nyt en tiedä, menivätkö rahani hukkaan. Ärsyttää.

Äänestä
  • Saitko vastausta? Odotan edelleen omaani. Ei todellakaan tullut puolessa tunnissa.

    Äänestä

  • Ruokavalio osuus aivan suolesta. Luulin että kyse oli urheilun ohella toimivasta kokonaisvaltaisesta ruoksvalion suunittelusta. Mutta ei tämä oli taas jonnin joutavaa karppaus huuhaa uskontoa. Kyllähän tuolla kilot karisee mutta ei sillä treenata tosissaan. Tuo ketohomma sopii jos haluaa laihtua tekemättä mitään. Ainakaan omakohtaiset kokemukset eivät tue ketoamisen ja treenin yhteensopivuutta.
    Toinen asia tuo ohjelma. Liikkeet ovat sinäänsä hyviä ja varmasti auttavat liikkuvuuteen. Mutta muuten reeneistä ei kyllä oikeen lihaskunto treeniä saa. Sarjat trhottomia tai sitten toinen ääripää että ei kroppa taivu liikkeisiin. Itselleni on paljon parempiakin treenimuotoja. Rahat meni kankkulan kaivoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anne00 kirjoitti:

olen tässä usean vuoden maksellut punttisalimaksuja yksityis varauksella ja eri salijumppia. Voisinko nyt siirtyä kotijumppaan edullisesti. Onko kokemuksia ? Tehokaita vatsatreeni ohjeita ? Pitäisi mahtua kesäjuhla pukuun !!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu