Miten se toimii kun tv:ssä näytetään kun joku sukeltaa pelkällä snorkkelilla veden alla?. Niin miten se systeemi toimii?
Kertokaa tyhmälle snorklauksesta!.
8
6369
Vastaukset
- kiva sukeltaa
Jos mennään pinnan alle snorkkelin kanssa pidätetään hengitystä kuten muulloinkin ilman laitteita. Kun palataan pintaan puhalletaan snorkkeli yhjäksi vedestä ja jatketaan hengittämistä snorkkelin kautta. Laitesukellus on ihan eri asia. Mutta kokeile sitäkin. Turvallisesti kursseilla.
- dyykki.com
jos sukelletaan snorklatessa, keuhkot vedetään täyteen ilmaa ennen sukellusta ja "homma toimii" veden alla aivan samanlailla kuin sukellettaisiin ilman snorkkelia, eli kun ilma loppuu täytyy palata pinnalle. :)
- korkki
Muistakaa että ilman laitteitakin sukellettaessa
uhkaa sukeltajantauti !
Siis jos käy vaikka 5m edestakaisin 50 kertaa
- ja snorkkelista
Snorkkelin kanssa sukeltelu ei siis eroa mitenkään sukeltelusta ilman sitä. Snorkkelin tarkoitus on vain helpottaa esim. veteen tiirailua, ei tarvitse olla koko ajan pää ylhäällä haukkaamassa happea.
Kannattaa myös muistaa että kaupoissa (myös urheilukaupoissa) myytävät snorkkelit ovat usein liian pitkiä, snorkkeli kannattaa katkaista ja reunat hioa. Pituutta ei tarvitse olla kuin juuri sen verran että se yltää kunnolla pinnalle, hyvänä mittana voi käyttää omaa päätään. Pitkä snorkkeli kerryttää sisäänsä hiilidioksidia, kun sama ilma seilaa siinä edes takaisin...- Nanah73
Hei!
Snorklaus on helppo tapa tutustua veden alaiseen maailmaan. Egyptissä snorklaillessa näet vaikka mitä! Ei tarvitse kuin katsella ja hengitellä rauhassa.
Suosittelen lämpimästi! Harjoitella voi vaikka uima-altaalla.
Jää helposti koukkuun.... :) Nanah - Taa
Nanah73 kirjoitti:
Hei!
Snorklaus on helppo tapa tutustua veden alaiseen maailmaan. Egyptissä snorklaillessa näet vaikka mitä! Ei tarvitse kuin katsella ja hengitellä rauhassa.
Suosittelen lämpimästi! Harjoitella voi vaikka uima-altaalla.
Jää helposti koukkuun.... :) NanahKannattaa muistaa, että perus snorklauksessa selkäpuoli on pinnalla ja vesi hiukan vielä korostaa auringon tehoa, joten siellä palaa helposti jossei suojaudu!
- Anonyymi
missään ei sanota mitä ketun hyötyy snorkkelista on vapaaseen? ilmaa ei sinne sovi?
- Anonyymi
Sanotaan, kun malttaa lukea ketjun läpi ennen kommentointia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt373365Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441656Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191011Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32999- 60967
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22958Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37870Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä37829Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173813- 49733