Kertokaa tyhmälle snorklauksesta!.

asasas

Miten se toimii kun tv:ssä näytetään kun joku sukeltaa pelkällä snorkkelilla veden alla?. Niin miten se systeemi toimii?

8

6383

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiva sukeltaa

      Jos mennään pinnan alle snorkkelin kanssa pidätetään hengitystä kuten muulloinkin ilman laitteita. Kun palataan pintaan puhalletaan snorkkeli yhjäksi vedestä ja jatketaan hengittämistä snorkkelin kautta. Laitesukellus on ihan eri asia. Mutta kokeile sitäkin. Turvallisesti kursseilla.

    • dyykki.com

      jos sukelletaan snorklatessa, keuhkot vedetään täyteen ilmaa ennen sukellusta ja "homma toimii" veden alla aivan samanlailla kuin sukellettaisiin ilman snorkkelia, eli kun ilma loppuu täytyy palata pinnalle. :)

      • korkki

        Muistakaa että ilman laitteitakin sukellettaessa
        uhkaa sukeltajantauti !
        Siis jos käy vaikka 5m edestakaisin 50 kertaa


    • ja snorkkelista

      Snorkkelin kanssa sukeltelu ei siis eroa mitenkään sukeltelusta ilman sitä. Snorkkelin tarkoitus on vain helpottaa esim. veteen tiirailua, ei tarvitse olla koko ajan pää ylhäällä haukkaamassa happea.

      Kannattaa myös muistaa että kaupoissa (myös urheilukaupoissa) myytävät snorkkelit ovat usein liian pitkiä, snorkkeli kannattaa katkaista ja reunat hioa. Pituutta ei tarvitse olla kuin juuri sen verran että se yltää kunnolla pinnalle, hyvänä mittana voi käyttää omaa päätään. Pitkä snorkkeli kerryttää sisäänsä hiilidioksidia, kun sama ilma seilaa siinä edes takaisin...

      • Nanah73

        Hei!

        Snorklaus on helppo tapa tutustua veden alaiseen maailmaan. Egyptissä snorklaillessa näet vaikka mitä! Ei tarvitse kuin katsella ja hengitellä rauhassa.

        Suosittelen lämpimästi! Harjoitella voi vaikka uima-altaalla.

        Jää helposti koukkuun.... :) Nanah


      • Taa
        Nanah73 kirjoitti:

        Hei!

        Snorklaus on helppo tapa tutustua veden alaiseen maailmaan. Egyptissä snorklaillessa näet vaikka mitä! Ei tarvitse kuin katsella ja hengitellä rauhassa.

        Suosittelen lämpimästi! Harjoitella voi vaikka uima-altaalla.

        Jää helposti koukkuun.... :) Nanah

        Kannattaa muistaa, että perus snorklauksessa selkäpuoli on pinnalla ja vesi hiukan vielä korostaa auringon tehoa, joten siellä palaa helposti jossei suojaudu!


    • Anonyymi

      missään ei sanota mitä ketun hyötyy snorkkelista on vapaaseen? ilmaa ei sinne sovi?

      • Anonyymi

        Sanotaan, kun malttaa lukea ketjun läpi ennen kommentointia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      866
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      101
      850
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      78
      652
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    5. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      156
      616
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      576
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe