California dreaming niminen kappale on mielestäni mollivoittoinen sävel. Kappaleessa itsessään on synkeä ja ankea sateisen myrskyinen fiilis ja ainoastaan kaipaillaan aurinkoa ja lämmintä. Kappaleen suomalainen pellevastineen sanoitus yrittää esittää yltiöpositiivista ja iloista koulupojan kesäloman alun odottelua jossain korvessa kuin Kalajoessa rantahiekassa. Siis suomalainen sanoitus on täysin ristiriidassa itse sävelen kanssa.
En itse ymmärrä musiikista tuon taivaallista, mutta olenko oikeassa vai väärässä yllämainittuine olettamuksineni?
https://www.youtube.com/watch?v=dN3GbF9Bx6E
En itse ymmärrä musiikista tuon taivaallista, mutta olenko oikeassa vai väärässä yllämainittuine olettamuksineni?
https://www.youtube.com/watch?v=dN3GbF9Bx6E
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleensähän härmässä lauletaan vain suruista, duuri on unohtunut vähäisen käytön takia;)
Joten, iloisistakin asioista lauletaan mollissa.
Joku typerys sanoittanut suomeksi, eikä ole ymmärtänyt musiikista mitään.
Ihmettelen tuossa videossa sen lihavan mimmin jalkojen liikettä. Aivan kuin sääret olisi vetelää taikinaa tai kumia.
"Kappaleen suomalainen pellevastineen sanoitus..."
Suomalaisesta tekstistä on vastuussa esittäjä eli Tapani Kansa. Tämä ja kaikki muutkin Kansan sanoitukset herättävät lähinnä myötähäpeää.
Jurkelepemalauta, suomessa on päteviä riiminikkareita vaikka kuinka, mutta Kymenlaakson kultakurkku se vaan vääntää itse riimit:))
Musiikkia ei tarvitse ymmärtää. Riittää, että pitää siitä. Tai ei pidä.
Itse pidän musiikista, jossa on sekä duuria, että mollia hyvänä mausteena.
Minäkin pidän tuosta haikean kauniista alkuperäisestä. Se on yksi parhaimmista popin klassikoista.
Siitä suomennetusta versiosta en pidä lainkaan.