Arven liikakasvu ja tatuointi

birdtattoo

Olen ottanut aiemmin lävistyksen korvan rustoon, johon syntyi patti. Lääkäri tunnisti sen hypertrofiseksi arveksi, ja se katosikin muutamien kuukausien päästä. Tiedän siis, että minulla on taipumusta arven liikaksvuun. Kuulemma tällainen riski voi olla myös tatuoinnin kanssa, eli tatuoituun kohtaan saattaa syntyä ylimääräistä kudosta (hypertrofiset arvet kyllä tosin lähtevät ajan myötä). Kannattaako tämän takia jättää haaveet tatuoinnista, vai onko tämä arpeutuminen yleisempää vain korvassa? Onko kellään muulla ollut samanlaista ongelmaa?

1

1199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bored

      Moi! Minulla on olkapäässä arpi, johon muodostui liikakasvua tikkien jälkeen. Siihen muodostui ihan selvästi kohollaan oleva arpi, joka on paljon isompi kuin varsinainen leikkaushaava oli. Silti minulla on kaksi tatuointia, yksi nilkassa ja yksi ranteessa. Kumpaankaan tatuointiin ei ole arven liikakasvua muodostunut. Osittain syy voi olla siinä, että tatuointi ei ole läheskään yhtä syvä kuin tikattu haava, mutta osittain syy voi olla myös tatuointien paikassa tai vaikka jälkihoidon tehokkuudessa. Olkapäähän en ole kokenut tarvetta ottaa tatuointia, joten en tiedä, miten siellä kävisi. Vaikea sanoa, miten kenenkään toisen iho tatuointiin reagoi, mutta omalla kohdallani olen siis pystynyt tatuointeja ottamaan ilman mitään ongelmaa. Riskihän toki on aina olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe