Taktiikkatulkintaa

Teeeemu

On nuo koripallon säännöt ja taktiset kuviot niin vaikeat, että pitää kysyä täältä apua. Eli tänään SM-sarjan 5.finaalissa, peliaikaa jäljellä 9 sekuntia, ero 3 pistettä Katajan hyväksi. Bisonsilla pallo aikalisän jälkeen (onko se nyt sisäänheitto). Tv-kommentaattori spekuloi tähän malliin: " saapa nähdä tuleeko kolmosen yritys vai ajetaanko suoraan korille ja yritetään saada Kataja vielä vapariviivalle ja sitä kautta epäonnistuminen sieltä"

Ei mene mun jakeluun, miksi Bisons olisi 9 sekuntia ennen loppua ollessaan häviöllä 3 pisteellä halunnut vielä vastustajalle vapareita?? Mikä sellainen epäonnistuminen Katajalle olisi voinut tulla vaparitilanteessa, josta Bisons olisi voinut hyötyä? Aikaa vain kuluu ja pahimmillaan peli olisi ratkennut lopullisesti niihin vapareihin jotka Bisons olisi tarkoituksella antanut.

1

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantuntija123

      Jos bisons olisi tehnyt nopean kakkosen ja sen jälkeen katajalla avaus päädystä nopea avaus ja rike siinä toivossa että kataja heittää toisen vaparin ohi tai molemmat! Sen jälkeen aikalisä ja puolesta kentästä avaus ja eroa saattaa olla vain 1-2 pistettä ja aikaa vielä 5 sekuntia joka on paljon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      158
      2906
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      29
      2777
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      5
      1738
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1638
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      205
      1495
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      318
      1425
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      97
      1383
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      15
      1198
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      67
      1184
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1142
    Aihe