Miten pitäisi olla

Sanokaas nyt naiset,mistä kannatte etsiä tämmöne 50 muutama vuosi päälle,ystävää ehkä vakavampaakin suhdetta. En ole baarikärpänen. Olen niin uusi näissä jutuissa ja rofiilintekokin on tuskaa. Mitä ja miten ,suosittelette? Muutenhan kaikki olisi hyvin ellei erittäin hyvin.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ainakin sellainen pikku huomio, että kannattaa miettiä onko sana "ystävä" sopiva kuvaamaan sitä, mitä etsit. Nettideittailussa se nimittäin saatetaan tulkita kirjaimellisesti, eli jos joku vastaa sinulle ystävänä niin hän ei todellakaan halua mitään muuta kuin kaveria. Jos siis haet nimenomaan naisystävää, elämänkumppania, mahdollista tulevaa puolisoa, niin älä käytä pelkkää "ystävä"-sanaa.

Sinun ikäisesi mies, jolla on elämänhallinta kunnossa ja terveyttä, toivottavasti töitäkin, löytää kyllä netin kautta seuraa kun vain tekee asiallisen, kivasti kirjoitetun profiilin.

Äänestä
  • Niin noh entä se kuva,onko se välttämätön? En haluaisi,koska moni tunnistaa ja saattaa/voi olla harmia. Mitä olen lukenut nuita, suurin osa on pintaliitäjiä,luonto ,koti, puutarha liikunta ,elämänarvot tuntuu olevan toissijaisia vai oleko käsittänyt väärin? . En välttämättää kaipaiskaan elämänkumppania ,vielä ,tiedä itsekkään tai Joo

    Äänestä

  • teräväkoukku kirjoitti:

    Niin noh entä se kuva,onko se välttämätön? En haluaisi,koska moni tunnistaa ja saattaa/voi olla harmia. Mitä olen lukenut nuita, suurin osa on pintaliitäjiä,luonto ,koti, puutarha liikunta ,elämänarvot tuntuu olevan toissijaisia vai oleko käsittänyt väärin? . En välttämättää kaipaiskaan elämänkumppania ,vielä ,tiedä itsekkään tai Joo

    Veli trubaduuri? Hengissä?

    Niemenmäestä?

    Äänestä

  • teräväkoukku kirjoitti:

    Niin noh entä se kuva,onko se välttämätön? En haluaisi,koska moni tunnistaa ja saattaa/voi olla harmia. Mitä olen lukenut nuita, suurin osa on pintaliitäjiä,luonto ,koti, puutarha liikunta ,elämänarvot tuntuu olevan toissijaisia vai oleko käsittänyt väärin? . En välttämättää kaipaiskaan elämänkumppania ,vielä ,tiedä itsekkään tai Joo

    Ei siellä sun kaverit ole ilmoitustasi katselemassa jos et kerran näistä kuvioista mitään tiedäkään. Ja mitä jos olisikin? Sellaisia kavereita et tarvitse jotka tällaisesta pilkkaavat joten parempi että paljastavat itsensä.

    Kuva on lähes välttämätön ellet ole suorastaan mahdottoman taitava kirjoittaja. Ja siltä et vaikuta noine murrehirmuiluinesi.

    Äänestä

Täällä joku jo kirjoittikin, että jos sulla on 50 ikäisenä ikähaarukka naiselle 25-45 esimerkiksi, niin voit olla lähes varma ettet saa yhteydenottoja naisilta ellet sitten esitä olevasi lentokapteeni tai muuten vain rikas. Mutta jos sulla on ikähaarukka esim. 45-55, niin se kuulostaa jo paremmalta. Viidenkympin villityksen vallassa olevat papparaiset kuvittelevat olevansa vielä nuoria poikia jotka iskevät nuorempia naisia, mutta he eivät tunnu tajuavan sitä, että ne nuoret naiset vain nauravat tällaisille papoille. Kyllä niiden rahat kelpaa nuorille tytöille ja valmis pöytä. Ja ajattele myös sitä mitä yhteistä sulla on näiden nuorien naisien kanssa muuta kuin seksi. He eivät edes tiedä millaista oli elää 70- tai 80 luvulla kun eivät olleet edes syntyneet vielä silloin. Hetken se kuuma seksi voi olla ihanaa ja viagran avulla se ehkä papalta onnistuukin - mutta pitemmän päälle riittääkö se. Ja by the way hautausmaat on täynnä viiskymppisinä ja nuorempina kuolleita miehiä.
Me 50 naiset voimme katsoa nuorta ja kaunista miesvartaloa kauempaa, mutta ymmärrämme elämän realiteetit emmekä haikaile tällaisten perään.

Äänestä
  • Miksi noin kirjoitat,ei tässä lapsia etsitä,en minä ainakaan. En etsi seksiä,vaan ihmistä isolla iillä. Normaalia mukavaa ja tervejärkistä,se on se vaikea haaste.

    Äänestä

  • 50 kirjoitti juuri niin kuin minäkin ajattelen. Lisäisin vielä, että kuva ei todellakaan ole välttämättömyys. Minä itse kirjoitin vain kuvattomille, koska minullakaan ei ollut kuvaa ja en itsekään halunnut tulla tunnistetuksi mahdollisille netissä pyöriville tuttaville. Löysin sopivan kumppanin, josta myöhemmin tuli puolisoni, puolen vuoden yrittämisen jälkeen. Emme ole kertoneet kenellekään, mistä löysimme toisemme.

    Äänestä

  • Kuvaton50v kirjoitti:

    50 kirjoitti juuri niin kuin minäkin ajattelen. Lisäisin vielä, että kuva ei todellakaan ole välttämättömyys. Minä itse kirjoitin vain kuvattomille, koska minullakaan ei ollut kuvaa ja en itsekään halunnut tulla tunnistetuksi mahdollisille netissä pyöriville tuttaville. Löysin sopivan kumppanin, josta myöhemmin tuli puolisoni, puolen vuoden yrittämisen jälkeen. Emme ole kertoneet kenellekään, mistä löysimme toisemme.

    Minulle taas kuva on aivan ehdoton vaatimus, ei riitä että sen yksityisesti minulle postaa. Jos pelkää, kuvallisena, muiden kavereidensa tunnistamista, tiedän jo siitä ettei kyseinen mies minulle sovi, silloinhan pitää nettideittailua jotenkin salattavana asiana?

    Äänestä

  • Toisaalta joo,onhan se niinkin. Riippu missä asuu ja minkälainen työ? taida kokeilla, tulkaa lukemaan sitten takuulla yllätytte.
    .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


siisvähänpihalla kirjoitti:

Sanokaas nyt naiset,mistä kannatte etsiä tämmöne 50 muutama vuosi päälle,ystävää ehkä vakavampaakin suhdetta. En ole baarikärpänen. Olen niin uusi näissä jutuissa ja rofiilintekokin on tuskaa. Mitä ja miten ,suosittelette? Muutenhan kaikki olisi hyvin ellei erittäin hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu