En siis ihan vasta-alkaja ole, mutta rullaluistinostot on tuntuneet menevän usein vähän penkin alle...
Tällä hetkellä mulla on 2-3 vuotta vanhat k2 luistimet, mutta ne hiertävät vasemman jalan "sisäkaaresta" siitä ennen jalkapohjaa missä iho on suht ohutta. Kovin usein ei voi pitkiä lenkkejä tuon takia tehdä. Kuitenkin, myös edelliset luistimeni (en muista merkkiä mutta ei k2) hiersivät samasta kohdasta. Onko mitään niksiä, millä tietäisin, etteivät myös uudet hierrä siitä? Tai mistä tuo voisi johtua, liian leveä lesti tms? Kaupassa kokeilemalla sitä on vaikea saada selville, kun muutenkin hierrys alkaa tuntua vasta hetken luisteltua asfaltilla epätasaisella.
Toisekseen kaupoissa näyttää olevan paljon malleja, joissa koko on säädettävä. Ovatkohan nämä laadultaan/istuvuudeltaan muuten huonompia kuin yksikokoiset? Kuulostaa melko humpuukilta mutta olisi kyllä kätsä kun omaa kokoa on niin vaikea löytää.
Ja minkäköhän kokoiset pyörät olisivat hyvät? Tykkään mennä pitkiä lenkkejä, mutta en mitään yli-isoja halua sillä toisinaan luistelen kaupungissakin. Tällä hetkellä noissa on 80, minkä kokoiseksi se "luokitellaan" (aika peruskoko/keskikoko varmaan?)?
muita vinkkejä mitä ottaa huomioon luistinostossa?
Hyvien rullaluistinten valinta
3
387
Vastaukset
- DOOPit
Terve! Tähän on helppo ratkaisu. Powersliden DOOP luistimet. Niillä luistellaan omilla tennareilla, joten silloin tuskin hiertymiä tulee! Rungot ovat erittäin tukevia, koska Powerslidella on osaaminen myös kaikista temppuluistimista ym. Käyppä katsomassa: http://www.nitronstore.fi/category/53/
Toisaalta myös lämpömuokattavat rullaluistimet tulevat kyseeseen! Niiden rengaskoot tosin alkavat yleensä 100mm regas koosta. Tässä yksi esimerkki: http://www.nitronstore.fi/product/517/
Kun lämmität kengät uunissa, pääset muokkaamaan kengän muotoa!- uuniin
Ostettu viime vuoden puolella PowerslideVI 90mm pyörillä ja pitäis muokata ne uunissa. Kisko on vähän pidempi kuin 80mm pyöräisissä wanhoissa luistimissa joten tuntuu tukevimmilta eikä kaadu selälleen.
- Luistaa
Aiemmat luistimeni olivat Rollerbladen joku malli, muuten hyvät luistimet mutta hiersivät rakot molempiin jalkoihin samaan kohtaa kuin sinulla, aloin käyttää kyseisiin kohtiin urheiluteippiä ja vaiva jäi.
Nyt uudet ovat 300€ K2 ja hiersivät pikkuvarpaiden sivuja muutamilla ensimmäisillä lenkeillä. Sitten vedin yhden pidemmän yli 2h lenkin jonka alussa varpaat olivat tulessa mutta jossain vaiheessa helpotti eikä enää hierrä mistään, varmaan joku "lämpömuovautuminen" tapahtui, sillä lenkin jälkeen melkein höyry nousi luistimesta :-)
Minulla oli harjoitteluluistimet vuosia sitten 80mm nyt kahdet viimeiset ovat olleet 90mm ja olen tyytyväinen hallittavuuteen sekä vauhtiin.
Hyviä luistelukelejä kaikille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4310603Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776344Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.324963- 564763
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174086Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253439- 633155
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263095