SAK aloitti Suomen kehittämisen terrorisoinnin. Hallitus ja eduskunta tulevat päättämään monesta heikennyksestä ihmisten arkeen. Se tehdään mahdollisimman oikeudenmukaisesti. SAK:n Lyly jo aloitti terrorisoinnin sanomalla "ei". En ole kuullut hänen suustaan yhtään rakentavaa kehittämisehdotusta. SAK on työttömyyden asialla ja 60% syypukari siihen, että ollaan tässä ahdingossa. Nyt pitäisi älytä jo pitää suu kiinni.
Eroa liitosta: http://www.jhl.fi/portal/fi/jasenyys/muutokset_ja_jasenyys/liitosta_eroaminen/
Eroa liitosta: http://www.jhl.fi/portal/fi/jasenyys/muutokset_ja_jasenyys/liitosta_eroaminen/
Vastaukset 27
Vanhimmat
Lyly on tuhonnut monen palkansaajan elämän, muiden liittojen rosvojen kanssa.
Kyllä joku muukin on vastuussa AY-Toimista!. Teidän kritiikin ulkopuolella on unohtunut toinen osa-puoli.
TYÖNANTAJAT.
Kuka tollaisen riitelijän haluaa palkata? Jos erehdys on jo tapahtunut, vaikea kuitenkin korjata, jos yritys haluaa Suomessa pysyä.
Työpaikoilla olisi tarkoitus tehdä yhdessä töitä eikä riidellä.
Kuka tollaisen riitelijän haluaa palkata? Oletko kuullut ja lukenut jostain ammattitaidosta!. Kun on ammattitaitoja saa aina tehdä töitä.
Työpaikoilla olisi tarkoitus tehdä yhdessä töitä eikä riidellä.
Nyt olet ymmärtänyt asian!. Mutta milloin ymmärrät saman asian myös palstalla.
"Työpaikoilla olisi tarkoitus tehdä yhdessä töitä eikä riidellä."
Muista tämä jos joskus töihin pääset.
Ay-touhu perustuu keinotekoiseen vastakkainasetteluun ja eripuran hakemiseen. Huvittavaa esimerkiksi lukea Team-liiton Intiim-lehteä. Siitä saa paljon tahatonta huumoria. Monet asiat nähdään vain yhdeltä, hyvin yksipuoliselta katsontakannalta.
Sääliksi käy sellaisia, jotka uskovat tämän todeksi. Laaja yleissivistys ja asioiden tutkiminen, selvittely ja mietintä ovat parasta lääkettä tälle yksipuoliselle harhaanjohtamiselle ja valehtelulle.
Työnantajasi on
"Monet asiat nähdään vain yhdeltä, hyvin yksipuoliselta katsontakannalta."
Olisikin aika outoa jos liitto ei näkisi asioita jäsenistön kannalta.
Laajan yleissivistyksen omaavat henkilöt eivät jauha paskaa.
Liittoja ei olisi, mikäli ei olisi niin päljon vajakkeja. Normaaliälyinen ei ole kommunistisen rikollisjärjestön jäsen.
Lyly ja moni muu liittopomo sanoi ''ei'' työajanpidennykselle.
Reilut 300 000 työtöntä, työllisten tulisi tehdä pidempää päivää ???
Lyly voisi itse tehdä työtä yhden tunnin. Nyt Lyly vain loisii toisten rahoilla. Tuollainen vanha sähkömies voisi päästä työkokeiluun, mikäli alkoholi ongelmat eivät estä kaikkea.
Mikä, diapamin lisäksi, estää sinun työhön menon ?
kaikki yritykseni
Oletetaan, että firmassa on 10 työntekijää. Jokaisen viikkotuntimäärää kasvatettaisiin 2,5 h. Se tekisi vasta 25 h lisää työtä. Tuo ei riitä yhdennentoista työntekijän työllistämiseen. Tästä se tehokkuus tulee.
Entäpä julkispuolella? Kun olet ollut riittävästi duunissa niin sinulle annetaan 10 viikon vuosiloma. Jos tuo pudotettaisiin normaaliin viiteen viikkoon, työvuosi pidentyisi 187,5 h. Eihän virkamiehet tietenkään tähän suostu yksipuolisesti ilman pakottamista. Samalla ovenavauksellahan saatettaisiin huomata, että he ovat täysin alityöllistettyjä jo nykyisenkin lomakäytännön mukaisesti.
Kerro millä julkisen alalla on 10vk vuosiloma.
"... 25 h lisää työtä. Tuo ei riitä yhdennentoista ..."
Miksi ei riitä, voi kai se 11. tehdä esim. 5h/vrk, 25h viikossa.
Avaajalle.
Olet varmaan sitä mieltä että työläisen pitää tehdä 16h/6 päivää viikossa 1€/ tuntipalkalalla.
Lomaa ei ollenkaan, sairastamisesta loparit.
Omat työvaatteet, omat työkalut.
Joka päivä työnantajalle vielä lähtiessä munkki kahvit.
Tätä sinä haluat.
Oletkohan aivan "tervejärkinen", alkaa ajatuksesi kyllä pahasti epäillyttään, että kaikki ei ole kunnossa.
Näinhän sen pitäisi mennä, kuka tekee työnsä tehokkaimmin, saa paikan. Sinun kaltaisesi lusmut voivat olla sossun piirissä, ei teitä tarvita.
Siis 16 tunnin työpäivä 6 päivänä viikossa 1 € tunti palkalla!. Vastaus " näihän sen pitäisi mennä, kun tekee tehokkaimin, saa paikan."
Mutta tätä ei kysytty!.
" sinun kaltaisesi lusmut voivat olla sossun piirissä, ei teitä tarvita" vastaus " Sinun kaltaisen idiootin tapauksessa sinä itse ja suomi ei pelastu"
Sinä unohdat nyt täysin autuaasti sen faktan että n.80% suomalaisesta työväestöstä on täysin järjestäytynyt.Eli on jonkin ammattiyhdistyksen jäsen.
Ja nyt tämä tuleva porvarihallitus aikoo ehkä sitten kumminkin tehdä täysin omia päätöksiä ilman minkäänlaisia neuvotteluja suomalaisen todella vahvan ja aktiivisen ammattiyhdistysliikkeen kanssa.
Koska tulevalla porvarihallituksen hallituspuolueilla ei ole nyt olemassa minkäänlaisia hyviä ja toimivia suhteita suomalaiseen ammattiyhdistysliikkeeseen.
Joten elämme nyt todella mielenkiintoisia aikoja.Veikkaan että tämä vuosi 2015 muistetaan Suomessa todella suurena lakkovuotena.Yleislakkokaan ei ole nyt tässä tilanteessa mikään mahdoton ajatus.
Liittoja ei olisi, mikäli ei olisi niin paljon vajakkeja. Normaaliälyinen ei ole kommunistisen rikollisjärjestön jäsen.
Liittojen jäsenistä suurin osa on eläkeläisiä, koska he jäävät ilmaisjäseniksi. Näin ay huijarit saavat vääristettyä luvut. Työtä tekevistä liittoihin kuuluu 35%.
Näin on pohdittu täällä liberan ajatushautomossa jota
Kysymys OletVajakkille.
Miten selität tämän liittojen kommunistisuuden?.
Jos näin on että liittoon kuuluvat on kommareita, miksi kommarit ei saaneet yhtään edustajaa eduskuntaan?.
Sinun väitteesi on ihan huuhaata.
Sinun normaalijärkiset vaan nauttiin liittojen ja vasemmiston ajamia etuja.
Ne edut voi jättää käyttämättä.
Kuten lomat,eläkkeet,kelakorvaukset,sairaan lapsen hoito, pekkaset,sairausajan palkan,jne,jne.
Lyly, voisitko erota vallastasi asap? Sinulle on noussut kusipäähän etkä kuuntele edes enää hallitusta joka antaa kehitysraamit joiden mukaan sovitaan. Olet astunut jo kymmenen vuottaa hallituksen varpaille kokoajan ja nyt tulee karvasta kalkkia.
SUosittelen kaikille jotka ei halua menettää lakkojen vuoksi palkkaa siirtyvän YTK kassaan. SIllä ei ole poliittisia siteitä työliittoihin ja ei tarvi alkaa lakkoilla tollojen kanssa.
En halua lakkoilla, joten eroan liitosta. Haluan elää.
Tämä hallitus on vienyt eläkeläisiltä ja opiskelijoilta ja on viemässä vuorotyöntekijöiltä, sairaanhoitajilta toisin sanoen kaikilta duunareilta useita tuhansia euroja vuodessa. Pitää myös muistaa se, että suomen hallitus ei ole työsuhteen, työehtosopimuksien sopimisosapuoli. Hallitus siis sekaantui toisille kuuluvaan asiaan pakottavalla lainsäädännöllä. Voi muuten olla perustuslaillinenkin ongelma?
Siis haluan kuulua siihen joukkoon jotka ovat järjestyneitä riistäjiään vastaan. Meitä on yli kaksimiljoonaa Suomessa ja haluan kuulua voittajien porukkaan. Jos ja kun häiriöt alkavat isommassa mittakaavassa on huono kuulua siihen harvojen häviäjien joukkoon, joita loimaalaisiksi kutsutaan. Se on muuten faktaa, mieti siis kenen joukkoihin kuulut