Muotoileva alusasu

Vetoketjuongelma

Ostin upean käytetyn mekon (ei palautusmahdollisuutta), mutta harmikseni se ei mahdu yläosasta päälleni. Sopii enemmän varmaan päärynävartalolle. Lantiolta ja vyötäröltä menee kyllä, mutta rintojen kohdalta on ainakin yhden koon, jos ei kaksi liian pieni. Vaikka rintani ei ole edes isot. Sivussa on vetoketju ja ne kaksi kankaanpalaa ei mene lähellekään toisiaan. Sitten, jos otan topatut rintsikkani pois, vetskari menee juuri ja juuri (meinasin jättää nahkani väliin...) kiinni. Mikä avuksi?! Myynkö eteenpäin, laihdutanko vai olisiko jostain muotoilevasta alusasusta apua? Joka ei litistä rintoja, mutta vähän pienentäisi niitä. Ainakin rintsikoiden on hyvä olla ilman toppauksia. Ilman rintsikoita puku ei istu hyvin ja rinnat näytää lattealta. Onko kellään kokemuksia? Harmittaa niin kovasti, jos joudun luopumaan puvusta.

Puvun suurentaminen on tietysti myös yksi vaihtoehto, mutta se taitaa olla vaikeampaa kuin pienentäminen. Vetskarikin kun on sivussa eikä takana, niin ei voi ajatella esim. nyöritystä.

4

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Möksö

      Mielestäni muotoilevalla alusasulla ei saa tilaa, pikemminkin päinvastoin, vaikkakin se silottaa muodot kauniimmiksi. Jos ei ole saumoja, mistä ottaa auki, niin lienee laihdutus ainoa vaihtoehto, joka sekin edellyttää, että laihdutettavaa on kertynyt selkään ja rintoihin.

    • zip--

      myy puku ja osta sopivampi.

      Rintojen litistäminen toimii harvassa puvussa, koska yleensä ei näytä hyvältä jos yläosa on tasaisen lattea. Usein myöskin aiheuttaa tursuamista kainaloiden kohdalta, ellei sitten mekossa ole selkeitä hihoja.
      Todennäköisesti mekko on myös epämukava, kun on noin kireä ja saa pelätä ratkeamista liikkuessa.


      Jos mekkoa välttämättä haluaisi tuunata, niin sopisiko joku korsettityylinen nyöritys joko kylkiin (eli vetskari pois) tai selkään? Usein tosin tuo voi aiheuttaa halvan vaikutelman...

    • ompelija73

      Jos osaat ommella, tee "halkio" vaikka eteen ja nyörit siihen. Pitää kyllä sopia mekon muuhun tyyliinkin nyörit. Tai mekon mallista riippuen, voisiko ajatella jokin v-aukon muotoinen avaus eteen?

      Laita kuva niin voin neuvoa :)

      Helpoimmalla pääset kun myyt mekon ja ostat isomman.

    • Vetoketjuongelma

      Kiitos vastauksista. Varaa olisi laihduttaa n. 3-4 kiloa, mutta sitähän ei tiedä mistä ne lähtee... Ehkä pitää myydä sitten puku. Olin etsinyt kyseistä pukua jo vuoden, niitä on harvoin käytettynä myynnissä. Ei ole ihan helppoa vaan ostaa isompaa.
      Valmistajan kokotaulukon mukaan puku piti olla juuri sopiva rintojen kohdalta (mittasin rintsikat päällä ja ympärys oli juuri sama kun kokotaulukossa). Joko mittasin väärin tai kokotaulukkoon ei voi luottaa. Harmi. Puku on "kiinalais-tyyppinen" missä on V (tai U)-mallinen kaula-aukko ja kaulus missä nappi. Napin auki jättäminenkään ei juuri auta asiaa. Rintakehän kohdalla on siis sellainen aukko... Ei saa nyöritystä oikein eteen. Sivulle ehkä. Puvussa on pienet hihat (ns. cap-sleeves, en tiedä mitä suomeksi). Yläosa on vyötärön seudulta korsettimainen, jossakin kohdin menee sellaiset "luut" tms.

      Voisin tietysti vielä käyttää pukua ompelijalla, jos ammattilainen keksisi jotain suurennuskikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4928
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3725
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3340
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2315
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1522
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1476
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1433
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe