Viimeinkin Suomessa tehdään asiat oikein. Yksityiset yhdistykset, kuten ammattiliitot ja somalinaisten tuki eivät kuulu valtionhallintoon. Onneksi lahjotut kommarit on syrjäytetty.
Yhteiskuntasopimuksia tekevät vain vaaleilla valitut demokratiassa.
Yhteiskuntasopimuksia tekevät vain vaaleilla valitut demokratiassa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos Kokoomus on hallituksessa niin kuka hemmetti siellä muka silloin asioita oikein tekee?
t: Timo Sonnin poika
Ei ay-liike ollut alkujaankaan hallitus neuvotteluissa mukana. Kyky-Poika sotkee pienessä päässään kaksi aivan eri asiaa:))) Noh, toivottavasti Timo & kumppanit järjestävät jotain askartelua sinullekkin. Loppuu se vastikkeettoman rahan tulo;)
Juuri vastikkeeton perustulo (johon tulot eivät vaikuta) antaisi mahdollisuuden tehdä pienyrittäjyyttä ja työpätkiä, joita ihmiset nykyisin välttelevät kuin ruttoa. Lisäksi byrokratiaa (joka ei tuota taloudelle mitään, pelkästään kuluja) voitaisi karsia rankalla kädellä. Valitettavasti olet aina ollut liian tyhmä tätä tajuamaan.
Juuri vastikkeeton pienimuotoinen korvaus joka kuukausi, joka ei pätkätöillä tai pienillä yritystuloilla pienene, on paras vaihtoehto Suomen talouden nostamiseksi.
Milloin ay-pellet menevät tuottaviin töihin ja lopettavat muiden siivellä loisimisen. Nyt he häiritsevät palkansaajia ja varastavat muilta rahat. Palkaksi sitä ei voi kutsua, palkkaahan maksetaan työnteosta.
se on kunnon korvaus vauhdikkaasta vapaa-ajan vietosta
Ehkä samana päivä kuin sinä ?
Kerro kuinka tämä loistava idea rahoitetaan. Maksetaanko rahaa jokaiselle kansalaiselle, jos ei, kuinka valitaan rahan saajat ?
ÄÖ ???? Vai ÄO:)))))
Sen voi rahoittaa laittamalla ammattiliitot verolle. Nyt liittojen verovapauden vuoksi joka vuosi menetetään neljä miljardia.