Lämpö/märkäpuku uimiseen tarkeneeko?

lämpöpuku

Onko olemassa minkalaisia märkä tai lämpöpukuja jossa tarkenee muutaman asteen lämmössä?
Itse en näistä oikee ymmärrä mut onko minkalaisia pukuja olemassa jossa tarkenee uida?
Tai onko tietoa mistä saa lisätietoa?
kiitos.

3

2117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uimariveijari

      Minuakin tuo kiinnostaisi. Mutta lisäisin kysymykseen että onko märkäpuvulle muitakin käyttötarkoituksia, niin että sen viitsisi ostaa vaikka uintiharrastus ei olisi kovin päällimmäinen asia elämässä? Käykö se vaikka hiihtämiseen, pyöräilyyn tms?

      Sen verran tiedän että märkäpukuja on eri paksuisia, ja löytyy lyhytlahkeista mallia tai kokonaista hupun kanssa ym. Onhan niissä silloin eroja lämmittävyydessä ja myös kelluttavuudessa, joka minua kiinnostaa kun haaveilen isompien järvien yli uimisesta. Arvelen että mustaa pukua aurinko lämmittäisi uidessa enemmän kuin vaalean väristä.

      Kuivapuvut on sitten ihan eri asia, niillähän kyllä tarkenee kun voi pitää kuivaa villapaitaakin alla, mutta tunne uimisesta etääntyy ja liikkuminenkin lienee kankeampaa. Reikä kuivapuvussa tekee sen heti käyttökelvottomaksi, toisin kuin enemmänkin reikiintynyt märkäpuku joka vielä toimii tarkoitukseensa.

    • harppuunakalastaja

      Märkäpuku ainut vaihtoehto uintiin, kuivapuku ei sovellu noin pitkien matkojen uintiin.
      Mieleeni ei tule muuta käyttöä kuin uinti, snorklailu, sukeltaminen, vapaasukellus ja harppuunakalastus. Voisi toimia myös sateisena päivänä ammattikalastukseen tai muuhun todella märkään ja kylmään hommaan. Itse käytän neopreeni hanskoja myös auton pesuun. Kunnolliset märkäpuvut myy:
      http://www.sfstore.fi/

    • molojenmolo

      Kalevi Keihäsen susiturkki kuulemma paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8402
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5780
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4726
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      50
      4570
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4075
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3702
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1138
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      821
    Aihe