"Seisomme rinnallasi, Israel" – juutalaisvaltion tuki on Suomessa poikkeuksellisen vahvaa
Suomesta löytyy vakaumuksellisia juutalaisvaltion tukijoita enemmän kuin useimmista muista maista. Tuore väitöskirja löytää ilmiön juuret historiasta.
http://www.hs.fi/tiede/a1432521943138
Suomalaiset Israelin tukijat liehuttivat Israelin ja Suomen lippuja Eduskuntatalon edessä viime heinäkuussa. Monien herätyskristittyjen mielestä Israelin valtio on profetioiden täyttymys.
894
92
"Seisomme rinnallasi Israel!" julistivat iskulauseet, kun tuhatkunta mielenosoittajaa kokoontui Eduskuntatalon eteen tukemaan Israelia viime heinäkuussa Gazan sodan aikana.
Suuri osa osallistujista oli vakaumuksellisia kristittyjä. Aina kun Israelin ja palestiinalaisten välinen konflikti nousee otsikoihin, monet heistä asettuvat voimakkaasti Israelin puolelle.
Vuosittain kymmenet innokkaat jopa matkustavat vapaaehtoistöihin Israelin armeijaan.
HIENOA SUOMI HALLELUJA
15
61
Vastaukset 15
- dsdfhrtu
juutalaisvaltion tuki on Suomessa poikkeuksellisen vahvaa JA niini on myös vastustus.
Vastustus perustuu tosiasioihin.Se on pitkä matka täysin uskovasta Israelin ystävistä Takkulasta ja Niikosta täys ateistiseen erkki poikaan, jolla on se mikä ateistelle on yhteistä ja muslimeille Israel viha
- sgsghsgh
totuusonvoittaja kirjoitti:
Se on pitkä matka täysin uskovasta Israelin ystävistä Takkulasta ja Niikosta täys ateistiseen erkki poikaan, jolla on se mikä ateistelle on yhteistä ja muslimeille Israel viha
Ja todelliset kristityt jotka todellisesti tukevat Israelia tukevat myöskin sen homomyönteisyyttä ja tukevat homoavioliittoja.
- Silmäteräkansa
sgsghsgh kirjoitti:
Ja todelliset kristityt jotka todellisesti tukevat Israelia tukevat myöskin sen homomyönteisyyttä ja tukevat homoavioliittoja.
Homous ei kuulu juutalaisuuteen eikä aitoon kristillisyyteen.
Olen myöskin juutalaisten puolella ja siten myös heidän maansa, Israelin puolella.
Etkö kykene huomioimaan syntiä - homoutta - tässä kokonaisuudessa? Minulle se on yksinkertaisen helppoa.
Homoilla on mahdollisuus pyytää syntejään anteeksi, alkaa elämään normaalia seksualisuutta ja tulla osalliseksi Jumalan hyvyydestä. Viisas hän, joka valitsee Jumalan auttajakseen. - Halleluja.Jeesus.Homo
Silmäteräkansa kirjoitti:
Homous ei kuulu juutalaisuuteen eikä aitoon kristillisyyteen.
Olen myöskin juutalaisten puolella ja siten myös heidän maansa, Israelin puolella.
Etkö kykene huomioimaan syntiä - homoutta - tässä kokonaisuudessa? Minulle se on yksinkertaisen helppoa.
Homoilla on mahdollisuus pyytää syntejään anteeksi, alkaa elämään normaalia seksualisuutta ja tulla osalliseksi Jumalan hyvyydestä. Viisas hän, joka valitsee Jumalan auttajakseen.Jos kannatat Israelia niin kannatat homoavioliittoja.
Jumalan valittu kansa kannattaa homoavioliittoja ja niin pitäisi tehdä sinunkin.
http://www.gaytlvguide.com/ - Kuinkaon
sgsghsgh kirjoitti:
Ja todelliset kristityt jotka todellisesti tukevat Israelia tukevat myöskin sen homomyönteisyyttä ja tukevat homoavioliittoja.
Valhetta on tuoda homoutta tänne keskusteluun, sillä Israeliin muuttaa jatkuvasti muualta porukkaa ja osa juutalaisista on maallistunutta.
Muslimimaissa ei homolippua liehutella, mutta kauloja katkotaan sitäkin enemmän.
Kyllä on homot törkeitä kun mistään ei keskustella, ettei joku homo työnnä elintään väliin.
Luulisi nyt juutalaisuus palsta olevan muutakin kuin homon kyr... varten.
- Tuki_Israelille
Tuki Israelille perustuu Jumalan antamaan totuuteen ja Jeesuksessa tämän voi ihminen vastaanottaa ja pyhittyä ja siunata ja rakastaa ja uskoa ja kaikin puolin kilvoitella hyvä ihmisen elämä. Missään toisessa nimessä kuin Jeesuksessa ei ole tätä samaa mahdollisuutta kenelläkään ihmisellä ja Jeesus on Juutalaisten Kuningas, varmuudella, ylistys Isälle nimessään.
- Gay.Israel.Jeesus
Ja Jumalan antama totuus sekä Jeesus kannattaa homoavioliittoja kuten tekee Jumalan valittu kansa Juutalaiset.
Jos kannatat Juutalaisia, kannatat myöskin homoavioliittoja.
- katekismus
Se on hyvä että nimmerkki "totuusonvoittaja" seisoo kaiken sen takana mitä Israel edustaa, kuten homoavioliittoja, nyt ketjun avaaja voi hyvin mielin mennä kannattamaan homoavioliittoja suomessakin koska Israel on maailman homomyönteisin maa.
Jos vastustat homoavioliittoja vastustat myöskin Israelia,- Silmäteräkansa
Ei aitoon juutalaisuuteen, uskontona, kuulu muu kuin vain naisen ja miehen välinen avioliitto.
Israel, lainsäädännössään, muistaakseni hyväksyy maan ulkopuolella avioituneet, mutta Israelissa ei ole tätä vihkimisoikeutta.
Jumala hyväksyy myöskin vain naisen ja miehen välisen avioliiton. Jumala tietää parhaiten, että mikä on ihmisille parhainta. Se totuus pysyy iäti. - sefsfssfg
Silmäteräkansa kirjoitti:
Ei aitoon juutalaisuuteen, uskontona, kuulu muu kuin vain naisen ja miehen välinen avioliitto.
Israel, lainsäädännössään, muistaakseni hyväksyy maan ulkopuolella avioituneet, mutta Israelissa ei ole tätä vihkimisoikeutta.
Jumala hyväksyy myöskin vain naisen ja miehen välisen avioliiton. Jumala tietää parhaiten, että mikä on ihmisille parhainta. Se totuus pysyy iäti.Aitoon Juutalaisuuteen nykypäivänä kuuluu homoavioliitot ja homojen arvostaminen, ainoastaan kristityt väittävät vastaan koska eivät tunne sitä aitoa rakastavaa Jumalaa joka hyväksyy homoavioliitot.
Ei kristityt voi väittää että Jumalan kanta on iäti aina sama kun samalla väittää Jumalan muuttaneen sääntöjä.
Miksi muuten kristinuskossa sallitaan avioerot, sianlihan syönti, naisen puhua kirkossa ja pitää naiset hunnuttamattomina vaikka raamattu niin käskee
- rabbisti
En ollut mukana mielenosoituksessa jossa juhlittiin tuhansien Gazan lasten ja naisten tappamista. En aikoinaan juhlinut natsien keskitysleirien tehokkuuttakaan. On outoa että monet kristityt ovat vääräuskoisen juutalaisvaltion puolustajia. Juutalaiset jopa tappoivat Jeesuksen.
- dgdgdrgdgd
Se johtuu siitä että kristityt vihaavat Jumalaa ja käyttää Jeesusta lyömäaseena muita kohti.
- jhhhkk
Hyvä Israel! Hyvä homot!
- jehova_
Juutalaisten ulkoministeri käski: tappakaa kaikki palestiinalaiset. Ja kyllä sitä on tehtykin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681226
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381024Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22545Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀31523Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61521Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52499Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475
