Sipilän hallitukselle löytyy paljon veropohjaa Kemijärveltä:
* Vuotuinen vero rekisteröidyillle veneille ja moottoriajoneuvoille ( 50 miljoonaa euroa)
* Ajoneuvoveron kiristäminen ( 100 miljoonaa euroa)
* Polttoaineiden verotuksen korottaminen
Siis kaikki pikkuisäntien pihatraktorit, mönkijät, moottorikelkat, veneet, mopot ynnä muut naapureita terrosisoivat härpättimet joutuvat veron ja käyttömaksun piiriin! Niitähän on Lapissa joka ladon nurkka täynnä.
Polttoaineetkin nousevat ja tupakki, jota kiskotaan aina Verkun pukilla lingotessa. Enää ei kannata sahata polttopuitakaan kuin Roppu-Junttilan halvalla sähköllä toimivalla sähkösahalla... Joulukuussa tulee kuulemma seuraava hinnankorotus siirtohintoihin.
Kyllä alkaa ammattimaiselle kiinteistönhoito ja lumiurakoinnilekin olemaan kysyntää kun verolappu kilahtaa. Suomi kuntoon. Me osaamme. :-)
Mönkijävero
7
<50
Vastaukset
- kalavalettako
Tuleeko vielä uusi mökkivero ? Se nääs on jotain luksusta asua kahessa paikassa. Vois laittaa esimerkiksi 300 € möökkiveron . Suomessa on kait puoli miljoonaa mökkiä ? Mitä se tekisi rahassa ?
- traftraf
Ne jotka Ovat ehtineet veneensä rekisteröidä ja mönkijän niin vero napsahtaa.Huh huh enpäs kerinny rekisteröidä kumpaakaan..enkä rekisteröi.
- runruatuollasille
Tuollaisille veronkiertäjille pitäisi määrätä 25% veronkorotus, kun kiinni jäävät.
Ilmiannosta taas voisi antaa verohuojennusta. Kyllä saataisiin Kempassa veronkiertäjiä kunnolla kiinni.
Moottorikelkoille myös pitää olla oma veronsa.Tuo HUPIKELKKAILU PITÄISI LAILLA KIELTÄÄ.
Piti arvatakkin että tavallisen pulliaisen maksettavaksi, ne herrojen tekemät velat tulee maksettavaksi
- maksunaika
Kyllä ne herrojen ottamat velat on tavallisen pulliaisen elämän pitoon otettu, kaikille ne on hyödyksi tulleet. Maalle otettu syömävelka on kaikkiin yhteiskunnan rakenteisiin laitettua velkaa, nyt on vaan niin, että perse ei enempää kestä. Se alkaa maksun aika, velalla eläminen ei enää ole vaihtoehto.
- sippelius
Kyllä Sipilä ne vielä keksii; ruohonleikkurit jne . Suurin vero nurmikkotrimmereille. Lähetä Sipilälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1302400Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from421980Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276531919Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301907- 1031904
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581209- 1171105
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20963- 54910
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110857