Mönkijävero

Aura_Mies

Sipilän hallitukselle löytyy paljon veropohjaa Kemijärveltä:

* Vuotuinen vero rekisteröidyillle veneille ja moottoriajoneuvoille ( 50 miljoonaa euroa)

* Ajoneuvoveron kiristäminen ( 100 miljoonaa euroa)

* Polttoaineiden verotuksen korottaminen


Siis kaikki pikkuisäntien pihatraktorit, mönkijät, moottorikelkat, veneet, mopot ynnä muut naapureita terrosisoivat härpättimet joutuvat veron ja käyttömaksun piiriin! Niitähän on Lapissa joka ladon nurkka täynnä.

Polttoaineetkin nousevat ja tupakki, jota kiskotaan aina Verkun pukilla lingotessa. Enää ei kannata sahata polttopuitakaan kuin Roppu-Junttilan halvalla sähköllä toimivalla sähkösahalla... Joulukuussa tulee kuulemma seuraava hinnankorotus siirtohintoihin.

Kyllä alkaa ammattimaiselle kiinteistönhoito ja lumiurakoinnilekin olemaan kysyntää kun verolappu kilahtaa. Suomi kuntoon. Me osaamme. :-)

7

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalavalettako

      Tuleeko vielä uusi mökkivero ? Se nääs on jotain luksusta asua kahessa paikassa. Vois laittaa esimerkiksi 300 € möökkiveron . Suomessa on kait puoli miljoonaa mökkiä ? Mitä se tekisi rahassa ?

    • traftraf

      Ne jotka Ovat ehtineet veneensä rekisteröidä ja mönkijän niin vero napsahtaa.Huh huh enpäs kerinny rekisteröidä kumpaakaan..enkä rekisteröi.

      • runruatuollasille

        Tuollaisille veronkiertäjille pitäisi määrätä 25% veronkorotus, kun kiinni jäävät.
        Ilmiannosta taas voisi antaa verohuojennusta. Kyllä saataisiin Kempassa veronkiertäjiä kunnolla kiinni.


    • Moottorikelkoille myös pitää olla oma veronsa.Tuo HUPIKELKKAILU PITÄISI LAILLA KIELTÄÄ.

    • Piti arvatakkin että tavallisen pulliaisen maksettavaksi, ne herrojen tekemät velat tulee maksettavaksi

      • maksunaika

        Kyllä ne herrojen ottamat velat on tavallisen pulliaisen elämän pitoon otettu, kaikille ne on hyödyksi tulleet. Maalle otettu syömävelka on kaikkiin yhteiskunnan rakenteisiin laitettua velkaa, nyt on vaan niin, että perse ei enempää kestä. Se alkaa maksun aika, velalla eläminen ei enää ole vaihtoehto.


    • sippelius

      Kyllä Sipilä ne vielä keksii; ruohonleikkurit jne . Suurin vero nurmikkotrimmereille. Lähetä Sipilälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3850
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3442
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      3177
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      3038
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      3028
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2820
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2470
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      39
      2381
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2235
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1999
    Aihe